Προς το περιεχόμενο

Blade guitars


mikeK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιρετικά όργανα. Έχει φίλος στην Θεσσαλονίκη χρόοοοοοοοοοονιααααα.  ;)

Νομίζω οτι πατάνε πολλά μοντέλα μαζικής παραγωγής της Fender.

Είμαι κάτοχος ενός Β2-5 μπάσου κατασκευής 1992, και έχοντας υπάρξει και κάτοχος αντίστοιχου Fender, λέω άφοβα οτι είναι άλλης κλάσης όργανο. Και όχι μόνο εγώ, το λέει και ο φίλος που αγόρασε το παλιό μου Fender Jazz Bass Special V.

Made in Japan. Προσωπικά δεν πιστευω οτι τα Ιαπωνικά όργανα υπολείπονται σε τίποτα απο τα Αμερικάνικα. Ίσως μόνο σε μαγνήτες.  Και για την  Fener Tele Special μου πίστευα οτι θέλει μαγνήτες, ( Γιαπωνέζικη είναι ), και πρόσφατα την δοκίμασα Α/Β με αμερικάνικη και έμεινα άφωνος. Η αμερικάνα ήτανε βουβή κυριολεκτικά.  :o

Δεν πίστευα στα αυτίά μου. Το παιδί που έφερε την Αμερικάνα σοκαρίστηκε επίσης. Για δε το φινίρισμα, δέν μιλάμε, οι Γιαπωνέζοι ΔΕΝ πιάνονται σε αυτό το θέμα. Απο κανέναν.  ;)

Blade κιθάρες βλέπω συχνά στις αγγελίες εδώ στο Noiz, πρόσφατα είδα μία στα 400 € αν δεν κάνω λάθος.

Σίγουρα μπορείς να κανονίσεις ένα τέστ για να διαμορφώσεις και ίδια άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαιρετικά όργανα.

Νομίζω οτι πατάνε πολλά μοντέλα μαζικής παραγωγής της Fender.

Είμαι κάτοχος ενός Β2-5 μπάσου κατασκευής 1992, και έχοντας υπάρξει και κάτοχος αντίστοιχου Fender, λέω άφοβα οτι είναι άλλης κλάσης όργανο. Και όχι μόνο εγώ, το λέει και ο φίλος που αγόρασε το παλιό μου Fender Jazz Bass Special V.

Made in Japan. Προσωπικά δεν πιστευω οτι τα Ιαπωνικά όργανα υπολείπονται σε τίποτα απο τα Αμερικάνικα. Ίσως μόνο σε μαγνήτες.  Και για την  Fener Tele Special μου πίστευα οτι θέλει μαγνήτες, ( Γιαπωνέζικη είναι ), και πρόσφατα την δοκίμασα Α/Β με αμερικάνικη και έμεινα άφωνος. Η αμερικάνα ήτανε βουβή κυριολεκτικά.  :o

Δεν πίστευα στα αυτιά μου. Το παιδί που έφερε την Αμερικάνα σοκαρίστηκε επίσης. Για δε το φινίρισμα, δέν μιλάμε, οι Γιαπωνέζοι ΔΕΝ πιάνονται σε αυτό το θέμα. Απο κανέναν.  ;)

Όντως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημερα,δεν νομιζω οτι μονο οι Ελβετικες Blade ειναι οι καλες.Ειμαι κατοχος απο το 1999 μιας Texas deluxe η οποια ειναι Γιαπωνεζικη και ειναι οτι καλυτερο εχει πεσει στα χερια μου απο ηλεκτρικη κιθαρα εδω και 35 χρονια.

Εμουν κατοχος 52 κιθαρων ολα αυτα τα χρονια και ακομα εχω δυο Prs stad22,sc245,Fender strat ej,fender plus deluxe παραλληλα με την Blade.

Λοιπον τις παταει ολες κατω ανετα και απλα!Ειναι κατασκευαστικα σχεδον τελειο οργανο με πολυ καλους μαγνητες(με τογνωστο boost),ηλεκτρικα,κλειδια(δεν ξεκουρδιζει με τιποτα ακομα και με σκληρη χρηση του τρεμολο)!Φυσικα η κιθαρα αυτη ειναι αγορασμενη απο φιλο κιθαριστα ξενο,πασιγνωστο, ο οποιος μενει και παιζει στο εξωτερικο και διαλεχτηκε αναμεσα σε 40 αλλες Blade texas deluxe πριν αγοραστει,μετα επεσε στα χερια μου.

Ακομα να πω οτι το χρωμα της δεν ειναι το sunburst που ερχοταν στην ελλαδα αλλα ενα γλυκο κοκκινωπο το οποιο δειχνει την κιθαρα ακομη ομορφοτερη.Οποιος ψηνεται για συγκριση με την κιθαρα του ειμαι διαθεσιμος οποτε θελησει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας blade RH4 από το 1991, την πούλησα μέσω noiz πρόσφατα, έχω να πω ότι συμφωνώ με αυτά που έγραψε ο superfunk. Φοβερή κατασκευή, απίστευτα ευέλικτη, ωραίος ήχος, αλλά στα καθαρά σε σύγκριση με την strat μου, μου έλειπε κάτι το original,ίσως αυτή η "ψυχή", και στα βρώμικα αν και είχε φοβερό γκάζι με τον πίσω διπλό σε θέση active, δεν είχε τον πλούτο μιας Les Paul ή την καθαρότητα μιας SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω ακόμη μια R4 του '90-'91 που ήταν η πρώτη καλή κιθάρα που αγόρασα. Την είχα πάρει μεταχειρισμένη (αλλά του κουτιού) 200.000 δρχ.

 

Πολύ καλή, ντιζαϊνάτη κατασκευή, με διάφορες χαϊτεκιές (επιλογή ανάμεσα σε passive/active/boost σήμα, τριμεράκια, λοκ κλειδιά, γέφυρα με reverse ειδικής κατασκευής κλπ). Καλή για πιο clinical ήχο (για στιλ Λούκαθερ κλπ).

 

Το μεγάλο της ελάττωμα είναι η έλλειψη κάποιας ιδιαίτερης προσωπικότητας. Κανένα πρόβλημα αυτό για έναν επαγγελματία που θα ήθελε κάτι all-around, αλλά εγώ δεν ήμανε τέτοιος.

 

Το άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι τον πρώτο χρόνο μου έσπασε ο λεβιές μισοβιδωμένος στο τρέμολο και καθότι ήταν αδύνατο να φτιαχτεί, κατέφυγα σε floyd. Δυστυχώς τότε έπαιζα μέταλ ('93) και η έννοια ανταλλακτικά ήταν λίγο προβληματική... Έτσι δεν μπορώ πια να την πουλήσω όσο θα της άξιζε, και καθότι πρώτη κιθάρα, την κρατώ για συναισθηματικούς λόγους.

 

Πρόπερσι της έβαλα δυο Pearly Gates και έναν μονό της σειράς SSL για να αναζωογονήσω το ενδιαφέρον μου για αυτήν, αφού δεν έχω κιθάρες με διπλούς. Μ' αρέσει ο ήχος της τώρα, αλλά δεν μπορώ με τίποτε το floyd και με  χαλάει και το πολύ λεπτό μπράτσο.

 

Γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για μια από τις πρώτες μπουτίκ εκδόσεις στρατ που δυστυχώς δεν συγκρίνονται με μια καλή αυθεντική στρατ. Ακόμη και σήμερα, η προσπάθεια των μπουτικάδων να κάνουν πιο upper τις κιθάρες τους για να ξεχωρίσουν από τις Fender αλλά και να δικαιολογήσουν τα υψηλά ποσά, προσθέτει χαρακτηριστικά που δεν με ενδιαφέρουν προσωπικά, φυσικά ξέρω ότι άλλοι τρελαίνονται για αυτές τις κιθάρες, απλώς εγώ προτιμώ την κλασική συνταγή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά όργανα. Έχει φίλος στην Θεσσαλονίκη χρόοοοοοοοοοονιααααα.  ;)

Νομίζω οτι πατάνε πολλά μοντέλα μαζικής παραγωγής της Fender.

Είμαι κάτοχος ενός Β2-5 μπάσου κατασκευής 1992, και έχοντας υπάρξει και κάτοχος αντίστοιχου Fender, λέω άφοβα οτι είναι άλλης κλάσης όργανο. Και όχι μόνο εγώ, το λέει και ο φίλος που αγόρασε το παλιό μου Fender Jazz Bass Special V.

Made in Japan. Προσωπικά δεν πιστευω οτι τα Ιαπωνικά όργανα υπολείπονται σε τίποτα απο τα Αμερικάνικα. Ίσως μόνο σε μαγνήτες.  Και για την  Fener Tele Special μου πίστευα οτι θέλει μαγνήτες, ( Γιαπωνέζικη είναι ), και πρόσφατα την δοκίμασα Α/Β με αμερικάνικη και έμεινα άφωνος. Η αμερικάνα ήτανε βουβή κυριολεκτικά.  :o

Δεν πίστευα στα αυτίά μου. Το παιδί που έφερε την Αμερικάνα σοκαρίστηκε επίσης. Για δε το φινίρισμα, δέν μιλάμε, οι Γιαπωνέζοι ΔΕΝ πιάνονται σε αυτό το θέμα. Απο κανέναν.  ;)

Blade κιθάρες βλέπω συχνά στις αγγελίες εδώ στο Noiz, πρόσφατα είδα μία στα 400 € αν δεν κάνω λάθος.

Σίγουρα μπορείς να κανονίσεις ένα τέστ για να διαμορφώσεις και ίδια άποψη.

 

Έχω δει άλλους σπουδαίους Έλληνες μπασίστες (Γιάννης Σαρόγλου, Γιώργος Ζηκογιάννης, Γιώργος Γεωργιάδης) να παίζουν πάνω σε τέτοια μπάσα σαν το δικό σου.

 

Σήμερα το design των tetra B2/penta B25 έχει αλλάξει εντελώς σε σχέση με τα μπάσα της εποχής εκείνης: άλλοι μαγνήτες, διαφορετικό headstock κλπ.

 

B-25RG_HN.jpg

 

Βέβαια πριν το "chicken beak" design (a la Kramer Pacer) ο σχεδιασμός του heastock στα B2/B25 ήταν 100% Fender. Όχι για πολύ όμως γιατί η Fender απείλησε τον Gary με προσφυγές στις δικαστικές αίθουσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι είναι. Ο τον Ζηκογιάννη τον θυμάμαι κι εγώ να παίζει με ένα τέτοιο.

Η μήνυση της Fender για το headstock έχει μείνει στην ιστορία ( Fender Lawsuit).

Αυτό είναι το δικό μου

DSC09794.jpg

DSC09793.jpg

DSC09791.jpg

DSC09792.jpg

DSC09796.jpg

 

Έχει πολύ πλάκα το πως αλλάζει το χρώμα του ανάλογα με την γωνία που το κτυπάει το φως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Blade είναι σπουδαία όργανα!

Αλλα προσπαθούν να μιμιθούν τα fender...

Αρα...γιατί να μην πάρεις κατευθείαν μία αμερικάνικη fender να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο? Δεν ξέρω...λέω εγω τώρα που είμαι και αντιφεντεράκιας ....(εκτός αν είναι τέλε... ;D) ή για να το θέσω καλύτερα αντιστρατοκαστερόπουλος.... ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι έχει καμία σημασία, αλλά με Blade παίζει και ο Steve Rothery των Marillion. Πιο πολύ το λέω επί της ευκαιρίας μιας και λατρεύω :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι είναι. Ο τον Ζηκογιάννη τον θυμάμαι κι εγώ να παίζει με ένα τέτοιο.

Η μήνυση της Fender για το headstock έχει μείνει στην ιστορία ( Fender Lawsuit).

Αυτό είναι το δικό μου

DSC09794.jpg

DSC09793.jpg

DSC09791.jpg

DSC09792.jpg

DSC09796.jpg

 

Έχει πολύ πλάκα το πως αλλάζει το χρώμα του ανάλογα με την γωνία που το κτυπάει το φως...

 

Σήμερα τις Blade τις φέρνει ο Νάκας.

 

Σου έχει τύχει ποτέ να δοκιμάσεις τις καινούργιες penta B25? Κάτι μου λέει πως ακούγονται διαφορετικά σε σύγκριση μ' αυτές της δεκαετίας του 1990.

 

Και μιας και μιλάμε για το headstock, το μπάσο σου έχει κάποια "χροιά" από Pensa/Kramer πάνω του ενώ η τρέχουσα έκδοση του B25 θυμίζει ολίγον Peavey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου