Προς το περιεχόμενο

software equalizer (terratec dmx6fire24/96)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για την εξαγωγή αν ξέρεις το όλο σύστημα δεν θα ακουστει διαφορετικά. Εξαρτάται τι επιλογή κάνεις και πως το ρυθμίζεις. Εφαρμόζεις και dithering; και άλλα πολλά που γράφει εκεί πάνω! Οπότε αν το κάνεις σωστά θα εξάγεις ότι ακούς και στην μείξη του cubase.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι, συμφωνώ με τον boukaw, αν ακούς άλλα στο sequencer και άλλα στο export τότε κάτι κάνεις πολύ λάθος,, :?

Σόρρυ αν δεν κατάλαβα καλά, αλλα αν βάζεις hardware eq την ώρα που μιξάρεις ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣ και δεν περνάει αυτό στην τελική μίξη, τότε αυτό είναι το λάθος και γι' αυτό ακούς άλλα. Η βάλε hardware eq ψηφιακό - μόνιμο αφού κάνεις μέτρηση στο χώρο σου για να παίζει flat πάντα στο listening spot ή μην βάζεις καθόλου! και πάλι λέω πως είναι πολύ πιθανό να έχω καταλάβει λάθος.

 

κάτι σχετικά άσχετο: για να ακούσουμε τα φάλτσα και τη χροια του βιοιού ή γενικότερα οποιουδήποτε οργάνου μπορούμε να το δυναμώσουμε προσωρινά με το fader :lol: πέρα από την πλάκα μου φαίνεται παράλογο να βάζεις eq στο master channel για να ακούσεις κάτι χαλώντας την συχνοτική ισορροπία όλου του mix!

 

και κάτι εντελώς άσχετο: το windvd έχει DNM που ομαλοποιεί την κίνηση όπως οι philips τηλεοράσεις και κάνει τα πάντα να φαίνονται λες και είναι 60 fps!! δεν το αλλάζω με τίποτα!! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι σχετικά άσχετο: για να ακούσουμε τα φάλτσα και τη χροια του βιοιού ή γενικότερα οποιουδήποτε οργάνου μπορούμε να το δυναμώσουμε προσωρινά με το fader :lol: πέρα από την πλάκα μου φαίνεται παράλογο να βάζεις eq στο master channel για να ακούσεις κάτι χαλώντας την συχνοτική ισορροπία όλου του mix!

 

Μωρέ να σου πω κι εγώ αυτή νόμιζα ότι ήταν η σωστή διαδικασία, εκτός αν δεν κατάλαβα ούτε εγώ καλά! :oops:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι! Αυτή είναι η "σωστή" διαδικασία όμως αν προσπαθείς να γράψεις 16 έγχορδα με διαφορετικούς ρόλους (όχι tutti) αλλάζουν λίγο τα πράγματα. Παίζοντας με το eq της τελικής μίξης μπορείς να τεστάρεις το κομπρεσάρισμα της τάδε νότας ή να καταφέρεις πειραματιζόμενος να βελτιώσεις τον ήχο του wave ΜΕΤΑ το mastering.

Και stef, εννοείτε πως δεν αλλάζω το eq ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ και επίσης, δεν εννοώ την χροιά απλά -αφού την ακούω ακριβώς μετά την ηχογράφηση- αλλά την χροιά σε σχέση με άλλα όργανα.

Μπορείς έτσι να βάλεις ένα τσέλο κ ένα βιολί πχ να παίζουν σε 16ες (3ες+2οκτάβες ) και να δώσεις την ακροαματική ψευδαίσθηση ότι παίζει ΕΝΑ όργανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι! Αυτή είναι η "σωστή" διαδικασία όμως αν προσπαθείς να γράψεις 16 έγχορδα με διαφορετικούς ρόλους (όχι tutti) αλλάζουν λίγο τα πράγματα. Παίζοντας με το eq της τελικής μίξης μπορείς να τεστάρεις το κομπρεσάρισμα της τάδε νότας ή να καταφέρεις πειραματιζόμενος να βελτιώσεις τον ήχο του wave ΜΕΤΑ το mastering.

Και stef' date=' εννοείτε πως δεν αλλάζω το eq ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ και επίσης, δεν εννοώ την χροιά απλά -αφού την ακούω ακριβώς μετά την ηχογράφηση- αλλά την χροιά σε σχέση με άλλα όργανα.

Μπορείς έτσι να βάλεις ένα τσέλο κ ένα βιολί πχ να παίζουν σε 16ες (3ες+2οκτάβες ) και να δώσεις την ακροαματική ψευδαίσθηση ότι παίζει ΕΝΑ όργανο...[/quote']

 

Έτσι όπως το θέτεις το θέμα δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημά σου.

Στο Cubase έχεις αυτή την δυνατότητα να γράψεις τα tracks σου όσα είναι αυτά και να χρησιμοποιήσεις τα EQ του κάθε track για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Και στο master track πάλι έχεις EQ και στα Bus Tracks το ίδιο.

 

Τώρα εάν θέλεις να ακούς Mp3 το WinAmp και αυτό έχει EQ όσον αφορά κάποιον DVD player που να έχει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις DirectX plugins ή Vst plugins πχ Waves δεν γνωρίζω.

Όμως και ο media player των windows πάλι έχει EQ εάν χρησιμοποιήσεις αυτόν για να βλέπεις ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εσεις ηχογραφείτε σε κάποιο πρόγραμμα όπως το cubase θα παρατηρήσατε πως άλλο ακούγεται στην μίξη του cubase και άλλο μετά την εξαγωγή σε wave.

 

Ευτυχώς για εμένα και φαντάζομαι και για αρκετούς άλλους αυτό που ακούγεται στην μίξη του τραγουδιού όταν μιξάρω αυτό παίρνω και στο τελικό master wave file ή στο DAT.

Εάν ήταν διαφορετικά τα πράγματα ποιός ο λόγος της μίξης... :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω έναν ισοσταθμιστή συχνοτήτων που να δουλεύει στο πρώτο επίπεδο και φυσικά δεν μιλάω για vst. Αν υπήρχε κάτι σε στο directX μάλλον θα βόλευε.

Lampiris δεν ανάφερα ότι έχω πρόβλημα αλλά ότι είναι ένας τρόπος με βοηθά να πειραματίζομαι.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα . H audigy έχει eq στο control panel της?

Α! Να διευκρινίσω ότι ξέρω πως ο WMP έχει eq και δεν είναι αρχάριος παιδιά.

Επίσης γνωρίζω τις μεθόδους που μου αναφέρατε και πάλι όμως ΘΕΛΩ ενα eq. Παλιότερα που δούλευα το ίδιο μηχάνημα σε linux είχα ένα και με βοηθούσε σε πολλές εργασίες.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εσεις ηχογραφείτε σε κάποιο πρόγραμμα όπως το cubase θα παρατηρήσατε πως άλλο ακούγεται στην μίξη του cubase και άλλο μετά την εξαγωγή σε wave.

 

Ευτυχώς για εμένα και φαντάζομαι και για αρκετούς άλλους αυτό που ακούγεται στην μίξη του τραγουδιού όταν μιξάρω αυτό παίρνω και στο τελικό master wave file ή στο DAT.

Εάν ήταν διαφορετικά τα πράγματα ποιός ο λόγος της μίξης... :?:

 

Έχεις δίκιο. Αυτό μου έχει συμβεί από παράλειψη δουλεύοντας σε 5.1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΛΩ ενα eq. Παλιότερα που δούλευα το ίδιο μηχάνημα σε linux είχα ένα και με βοηθούσε σε πολλές εργασίες.

Ευχαριστώ.

 

Μιλάμε πάντα για την ίδια κάρτα ήχου;

 

Εμένα πάντως καμία κάρτα ήχου δεν έχει EQ μέσα απο τα Contol Pannels τους. Ούτε η M-Audio R-Bus ούτε η Gina by ECHO ούτε η on board Sound Max Digial Audio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το software της audigy 4http://www.creative.com/products/product.asp?category=1&subcategory=205&product=14103&nav=2.

 

Creative Software Suite:

 

* Creative Media Source® Go!

* Creative Media Source® Go! Launcher

* Creative Media Source® Player

* Creative Media Source® Organizer

* Creative Media Source® DVD-Audio Player1

* Creative Entertainment Center

* Audio Converter

* EAX Console1

* Surround Mixer

* SoundFont Bank Manager

* WaveStudio®

* Graphic Equalizer1

* DTS Neo:6 Settings1

* Smart Recorder

* Audio Console

* Diagnostics

* Speaker Settings

* Speaker Calibrator

 

1 Supported in Windows XP only.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου