Προς το περιεχόμενο

SEYMOUR DUNCAN Distortion vs JeffBEck


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια κ χαρα!

Εχω JAckson κιθαρα, παιζω rock/metal και λεω να παρω τον SEYMOUR DUNCAN DISTORTION και να τον βαλω στη θεση του Jeff Beck που ηδη εχω(μιλαω για bridge θεση)

Εχει καποιο νοημα αυτη η αλλαγη η δεν αξιζει τον κοπο να το επιχειρησω?

Δειγματα του στυλ που παιζω μπορειτ ενα βρειτε εδω

 

http://www.myspace.com/enoxesskepseis

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δε βλεπω το γιατι εφ οσον δεν σε ικανοποιει ο υπαρχων Jb (που κατα τη γνωμη μου ειναι η πλεον σιγουρη λυση οταν αμφιταλαντευεσαι μεταξυ πολλων μαγνητων) θα βρεις την ηχητικη νιρβανα στον SH6........(αληθεια τι δεν σου αρεσει στον JB?)

 

O JB μπορει να εχει πολλα ελαττωματα (μεταξυ των οποιων εξεχουσα θεση εχει το αρκετα ασθενες μπασσο του και τα καπως κουραστικα high mids του) αλλα ο distortion δεν νομιζω οτι ειναι απο τους αξιολογοτερους μαγνητες της duncan.....Oπως οι περισσοτεροι κεραμικοι μαγνητες εχει ιδιαιτερα τονισμενα (και με ασχημο τροπο) τα πριμα ενω εξ ολοκληρου ο μαγνητης ειναι σαν να εχεις ενα EQ και να εχεις κανει boost ολες τις συχνοτητες....μπασα, μεσσαια, πριμα......

 

 

Αν θελεις μια εναλλακτικη προταση απ την γκαμα της duncan ριξε μια ματια στον (αν και κεραμικο) duncan Custom (sh5)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

distortion δαγκωτό!!! Τον άκουσα στην esp gusg φίλου και τον παράγγεiλα καπάκι. Θα σου πω και πως ακούγεται και στην δικιά μου όταν τη πάρω πίσω από το rock stuff.

Προυπόθεση είναι να θες γκάζια όχι κλανιές. Πάίζουμε και οι 2 με engl 530 και ο συνδυασμός σκοτώνει. Τωρα στα καθαρά δεν το χουμε ψάξει αλλά γιαυτο ψάξου με κανα καλό για Neck, ξέρω γω..jazz/59 κάτι τέτοιο...

 

ο fenderiarhs τα λέει σωστά. Εγώ πιστεύω ένας κεραμικός για bridge Και κάτι σε alnico neck πρέπει να είναι καλός συνδυασμός για ροk/metal

 

Ποια jackson έχεις by the way?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SH-6 κάνει καλά αυτό που λέει.DISTORTION.Δεν θα σου λείψει ποτέ απο αυτόν τον μαγνήτη.Όχι ότι θα σου λείψει απο τον SH-5 απλώς ο SH-6 έχει λίιιγο μεγαλύτερη έξοδο σε περίπτωση που είσαι αχόρταγος(Εγώ πήρα τον EMG81 πάντως :lol: :lol: :lol: ).

 

Απο προσωπική εμπιρεία τώρα πράγματι ο 6 ξύνει και είναι για φάση αλλά Darrel και εκεί γύρω.Παρόλα αυτά κατάφερα να βγάλω έναν πολύ καλό in your face lead ήχο.Ο δε στα ρυθμικά ρίχνει τοίχους είναι ισορροπημένος(παρα είναι για τα γούστα μου δεν έχει όσα μεσαία θα ήθελα για τον lead ήχο που ανέφερα πριν)

 

Διαλέγεις και παίρνεις. :wink: :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Jackson dk2 εχω αλλα εχω ηδη πανω τον JeffBeck Οπως προανεφερα και τον Little 59' bridge.

Νομιζω θελω λιγο πιο πολλα γκαζια απαυτα που εχω τωρα...Η αληθεια ειναι οτι κ γω οτι ηχογραφηση ακουσα με gus g μοντελο, μαρεσε πολυ σαν χροια ηχου, αλλα κατα ποσο ειναι ο μαγνητης υπευθηνος, γιαυτο..?

Οταν τον δοκιμασεις στην κιθαρα σου ξανα πες μας μια γνωμη...

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Jackson dk2 εχω αλλα εχω ηδη πανω τον JeffBeck Οπως προανεφερα και τον Little 59' bridge.

Νομιζω θελω λιγο πιο πολλα γκαζια απαυτα που εχω τωρα...

O JB ηδη εχει αρκετη εξοδο. Αν θες περισσοτερο γκαζι, δυναμωσε το gain του ενισχυτη. Αν και οσο περισσοτερο gain τοσο πιο αδυναμος και μη διαυγης ο ηχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μία κιθάρα είναι τελείως διαφορετική από την άλλη κατασκευαστικά. Δεν είναι δυνατόν να ακούγονται ίδιες και ας έχουν στα χαρτιά τα ίδια ξύλα..

 

Για μαγνήτη σκέψου και τον seymour duncan invader.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τι λάθος είπε;

Είπε ότι ο jb έχει γκάζια και καλύτερα να δυναμώσει πρώτα το gain και μετά να δει αν θέλει να τον αλλάξει!

 

Τες πα +1 και από μένα για τον Invader, όπως και για τον dimarzio steve special Και super distortion!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου