Προς το περιεχόμενο

Thunderbird bass


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό για όσους νομίζουν πως το Thunderbird έχει μονοδιάστατο ήχο.

Ο ενισχυτής είναι ένας Trace Elliot 2x10".

Απολαύστε τον, αν και ιερόσυλος (μα να σλαπάρει ένα Gibson; τσκ τσκ τσκ).

 

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον το μόνο που δε μου άρεσε είναι ο ήχος στο σλαπ...Προτιμώ κάτι σε marcus miller πιο πολύ που έχει τον απόλυτο σλαπ ήχο. Δεν ξέρω βέβαια αν η ποιότητα του βίντεο είναι τέτοια που μπορεί να αποδόσει τέλεια τον πραγματικό ήχο...

 

Kατά τα άλλα φαίνεται αρκετά καλό...Επίσης ο "πενάτος" ήχος μου άρεσε...(μήπως τελικά του ταιριάζει περισσότερο;)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον το μόνο που δε μου άρεσε είναι ο ήχος στο σλαπ...Προτιμώ κάτι σε marcus miller πιο πολύ που έχει τον απόλυτο σλαπ ήχο. Δεν ξέρω βέβαια αν η ποιότητα του βίντεο είναι τέτοια που μπορεί να αποδόσει τέλεια τον πραγματικό ήχο...

 

Kατά τα άλλα φαίνεται αρκετά καλό...Επίσης ο "πενάτος" ήχος μου άρεσε...(μήπως τελικά του ταιριάζει περισσότερο;)

 

 

σα δε ντρεπεσαι.............. φερνεις και αντιρησεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια άλλη ένσταση που έχω για τα thunderbird είναι ότι μετά το 15ο-16ο τάστο δεν "παίζονται" αφού καλύπτει την ταστιέρα το σώμα...

 

Οι κάτοχοι του εν λόγω μπάσου (ο kwstas είναι ένας από δαύτους) ας με διαψεύσουν...

 

Βέβαια όπως λέει και ο sf...."παίζονται και μετά το 16ο οι κιθάρες;;" Αμ δε... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

edit: Κώστα περιμένουμε και κλιπ απο το μπασάκι σου έτσι;; :wink:

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπαει το μπασακι-χαλαρα το βαζω στα ΤΟΡ5 μπασων ολων των εποχων... 8O

Ρε μετα το 12 ταστο τι να το κανεις να παιξεις..μπασο ειναι οχι μπουζουκι... :lol: :lol: :lol:

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδάκια για κλιπάκι κάτι θα γίνει, αν και το μόνο που έχω στην διάθεσή μου είναι ένα ταπεινό DI, οπότε μην περιμένετε ήχο αξιώσεων. Επίσης οι μαγνήτες του Epi δεν έχουν την ευκρίνεια του Gibson.

Όντως εκεί ψηλά το συγκεκριμένο μπάσο δεν παίζει εύκολα Παναγιώτη, ούτε και τρελό ήχο για σλαπ δεν έχει. Έχει όμως πολύ hot μαγνήτες (the hottest passive pickups που λέει και ο ... Αύγουστος στο βιντεάκι) οι οποίοι του δίνουν αυτόν τον ήχο! Το μπράτσο είναι στενό (1,5" στο nut, σε αντίθεση με το κτηνώδες 1,73" του epi μου) και ευκολόπαιχτο. Την θέλει την πένα του, δεν αντιλέγω.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ πως είναι κακό ένα όργανο να έχει μονοδιάστατο ήχο... άλλωστε και ένα thumb που έχω διακρίνεται από πολύ συγκεκριμένη χροιά.

 

Από το βίντεο λοιπόν που είδα, προσωπικά άκουσα την ίδια χροιά σε όλες σχεδόν τις επιμέρους δοκιμές- δηλαδή προσωπικά δεν θα κατέτασσα το thunderbird στα όργανα με πολυδιάστατο χαρακτήρα.

 

Έχω ακούσει μπάσσα που πραγματικά μεταμορφώνονται (άλλωστε για αυτό είμαι φίλος του active 3band ΕQ), και εμφανίζουν εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα σε ρυθμίσεις π.χ. για slap.

 

Από τα classics, θα επέλεγα το stingray ως προς αυτό. ¶ρα, καλό, χρυσό και άγιο το thunderbird, αλλά θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω και να θεωρήσω πως είναι προσανατολισμένο προς κάτι αρκετά συγκεκριμένο.

 

Απόψεις είναι αυτές βέβαια- φυσικά κάποιος άλλος μπορεί να έβγαλε άλλα συμπεράσματα από αυτό το βίντεο...!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και είναι απόψεις, βέβαια το stingray κάθε άλλο παρά classic μπορεί να θεωρηθεί, μιάς και έχει Onboard preamp. Θα ήταν λίγο περίεργο ένα καθαρά passive όργανο να είναι πιό versatile από ένα active, δεν συμφωνείς; ;)

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι, προφανώς!

 

Στην ουσία, ίσως εκεί να οφείλεται σε μεγάλο βαθμό η έντονη διαφοροποιήση ανάμεσα στις προτιμήσεις: classics vs moderns- ένα thunderbird το παίρνεις γιατί είναι αυτό που είναι, και ξέρεις ότι αυτό γουστάρεις με 1000.

 

Ένα active μοντέρνο ίσως είναι για αυτούς που δεν είναι ούτε εδώ, ούτε εκεί.

 

Για αυτό άλλωστε λέω πως η χαρακτηριστική χροιά (ή "μονοδιάστατος ήχος") δεν είναι καθόλου, μα καθόλου, κακό πράγμα... παίρνεις αυτό που θέλεις σε κάθε περίπτωση, και γλιτώνεις το βασανιστικό ψάξιμο! Plug 'n' play! Αν ξέρεις ότι αυτός είναι ο ήχος σου, τότε τι καλύτερο;

 

¶λλο εάν προσωπικά αρέσκομαι στο να πειράζω knobs (με ανάμικτα αποτέλεσμα- lol!).

 

Επίσης, κάτι άσχετο: αν είδα καλά το ταμπελάκι με την τιμή, νομίζω είναι στα ίδια επίπεδα με το Stingray στην Αμερική... στην Ευρώπη τι γίνεται;

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου