Προς το περιεχόμενο

Η επιστολη του Πανου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιός είμαι εγώ ρε φίλε που θα σου πω ότι αυτό που ακούω είναι το καλύτερο; Και γιατί;

 

Η φάση μου θυμίζει κάποιους που μου ζήταγαν δουλειά στο ραδιόφωνο επειδή είχαν δισκοθήκη. Δηλαδή δεν σου φτάνει που την ακούς εσύ; Πρέπει να την επιβάλεις και στο υπόλοιπο λεκανοπέδιο; Για σένα δεν την πήρες έτσι κι αλλιώς; Πρέπει να τους διαφωτίσεις με τις επιλογές σου;

Ευχαριστήσου αυτό που έχεις.

Η μουσική είναι δώρο.

Και ιδιαίτερα όταν μάθεις να την παίζεις κιόλας.

Ας μη γινόμαστε απόλυτοι.

 

πες τα ρε yameth..γιναμε ολοι μουσικαρες εδω μεσα λες και εχουμε βγαλει τις κομματαρες εμεις οι μαμάουα...λιγο σεβασμος και σοβαροτητα μεταξυ των καλλιτεχνων δεν βλαπτει νομιζω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 348
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

FatalK, να κάνουμε ένα μικρό break? Πως σου φαίνεται? Λίγο....έτσι για να πάρουμε μία ανάσα βρε παιδί μου και συνεχίζουμε αργότερα.

 

 

 

 

 

v560all.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν κάποιος έχει προσφέρει στη μουσική μόνο ο χρόνος το κρίνει. Ο Χατζηγιάννης σε μερικά-λίγα χρόνια θα είναι παρελθόν.Οι Κατσιμιχαίοι δεν μ'αρέσουν αλλά δεν κρύβω ότι μετά από τόσα χρόνια κάποια τραγούδια τους ακούγονται ακόμα φρέσκα και ο κόσμος και τα θυμάται και τα ακούει με ευχαρίστηση είετ είναι πλέον 40 είτε 15 χρονών. Η διαχρονικότητα δίνει αξία στη μουσική. Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός είμαι εγώ ρε φίλε που θα σου πω ότι αυτό που ακούω είναι το καλύτερο; Και γιατί;

 

Η φάση μου θυμίζει κάποιους που μου ζήταγαν δουλειά στο ραδιόφωνο επειδή είχαν δισκοθήκη. Δηλαδή δεν σου φτάνει που την ακούς εσύ; Πρέπει να την επιβάλεις και στο υπόλοιπο λεκανοπέδιο; Για σένα δεν την πήρες έτσι κι αλλιώς; Πρέπει να τους διαφωτίσεις με τις επιλογές σου;

Ευχαριστήσου αυτό που έχεις.

Η μουσική είναι δώρο.

Και ιδιαίτερα όταν μάθεις να την παίζεις κιόλας.

Ας μη γινόμαστε απόλυτοι.

 

 

Εδω αρχηγε μου εχεις και δικιο αλλα και...αδικο ταυτοχρονα :lol:

 

Μη μου πεις οτι οταν πρωτοακουσες το Aja των Steely Dan δεν ηθελες να το...διαδωσεις σε ολη την Ελλαδα!! :lol: :lol: :lol: (και ετσι οντως να την διαφωτισεις.... :wink: )

 

Επιβολη της μουσικης του γνωμης ετσι κι αλλοιως δεν μπορει να κανει ΚΑΝΕΙΣ μια και το μουσικο γουστο του καθενος ειναι παραγωγο παρα πολλων παραμετρων (που δεν γινεται να συζητηθουν εδω μεσα) και ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ με τιποτα οτι και να λεμε....

 

Αλλα το δικαιωμα στην κριτικη το εχουν ολοι ,οσο ακραιο και να ειναι...και βεβαια δεν ειναι αναγκη να εχεις τελειωσει 8 κονσερβατορια και να εχεις 34 νουμερο 1 στα αμερικανικα τσαρτς για να πεις την γνωμη σου... για αυτο αλλωστε κανουμε αυτη την συζητηση (οπως και πολλες αλλες) :wink: αν ηταν να εκφερουν γνωμη μονο οι "ειδικοι" (και ποιοι ειναι αλλωστε αυτοι στο κατω-κατω) θα το ειχαμε κλεισει το μαγαζι,και δεν θα ειχε και πλακα το ολο θεμα.. :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα' date='την σημερον ημερα πραγματικες πωλησεις ανω των 50.000 και ενα μαγαζι τιγκα απο Πεμπτη-Κυριακη ΟΛΟ τον χειμωνα ΕΙΝΑΙ φαινομενο πως να το κανουμε...δεν παει να τον στηριζει και η...Αλ Καϊντα :lol: το παλικαρι εμπορικα σκιζει..... :wink:

 

τα γεγονοτα απλα αναφερω τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω...[/quote']

 

Βισση, βανδη, πετρελης, ζηνα, αντζελα, μπεζεντάκου... όλοι γεμίζουν κέντρα, όλοι πουλάνε, όλοι φαινόμενα? Το να γεμίζεις λαικά κέντρα στην Ελλάδα είναι κάτι το Ποπ έτσι κι αλλιως. Μία ανέμελη φούσκα. Με ένα 'Ποπ' σκάει. Προσέξτε όμως την επιστολή του Πάνου. Πως φτάσαμε να ταιριάξουμε το λαικό κέντρο (ακόμα και το σκυλάδικο) με το έντεχνο? Εαν δεν έχυναν ιδρώτα οι λεγόμενοι "αντιπρόσωποι του έντεχνου", ο Χτζηγιάννης θα έπρεπε να γράφει κάτι σε "μωρό μου σόρρυ" ή "Νης νης νης ο Χατζηγιάννης" για να μην τον κοιτάνε με μισό μάτι. Επιμένω οτι βρίσκεται σε κρίσιμο στάδιο η καριέρα του και θα πρέπει να σκιστεί να αποδείξει οτι θα συνεχίσει ή εαν θα αφήσει τις πρώτες δουλειές του να δείχνουν οτι κάποτε υπήρξε. Εδώ ζορίζεται ο Κότσιρας...

 

Και στο κάτω κάτω, κε Χγιάννη, πολλοί απο εμάς είχαμε πρόβλημα με την ακμή στα νιάτα μας αλλά δεν βγάλαμε το κόμπλεξ μας σε ότι ιερό και όσιο βρήκαμε μπροστά μας μόλις εξασφαλίσαμε χρήματα για προσωπικό μακιγιέρ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βισση, βανδη, πετρελης, ζηνα, αντζελα, μπεζεντάκου... όλοι γεμίζουν κέντρα, όλοι πουλάνε, όλοι φαινόμενα?

 

και ομως απο ολους αυτους που αναφερεις μονο ενας πουλαει πραγματικα και μονο 2 τιγκαρουν τα "κεντρα" & παλι οχι οσο ο ...Χατζημιχαλης :) ,αυτο προσπαθω να σου εξηγησω ,οχι να δικαιολογησω τον οποιοδηποτε :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζω αυτο το thread..................και οσο και αν σε καποια πραγματα δεν μπορω παρα να συμφωνησω (με πρωτο και καλυτερο την απεχθεια για την αυτο-αναγορευση των εντεχνων-κατσιμιχαιομαχαιριτσαιοτσακνηδων κ.λ.π σε θεματοφυλακες της μουσικης μας παραδοσης 8O 8O 8O 8O 8O 8O ) αλλο τοσο απο την αλλη αναρωτιεμαι και ολο και η αυτοπεποιθηση γινεται τοσο μικρη που χρηζω ψυχολογικης υποστηριξης: μαλλον ζω σε ενα φορουμ περιστοιχιζομενος απο μουσικες ιδιοφυιες.....μικρους Μοτσαρτ, pat metheny, δυο τρεις lennon, πεντε εξι the edge.... (βαλτε οποιον αλλο θελετε στη θεση τους).......

 

Οποιος εχει προσπαθησει να γραψει τραγουδι ξερει ποσο δυσκολο ειναι αυτο........ειναι δυσκολο (τουλαχιστον ετσι νομιζω....διορθωστε με αν κανω λαθος) να γραψεις ενα απλο ποπ singlακι το οποιο θα ειναι απλως hummable και τιποτα παραπανω......ποσο μαλλον ενα μνημειωδες εργο το οποιο θα μεινει αναλλοιωτο απο το περασμα του χρονου....Τα τραγουδια οπως εχει πει και ο μεγιστος Waters δεν μεγαλωνουν πανω στα δεντρα.........Εγω παντως καθε φορα που δοκιμασα εβαλα τα γελια μετα.......ναι το ομολογω ειμαι αταλαντος...........Κατι ακομα: ξερετε τι ζητατε και απο ποιους???Κρινομαστε ολοι με τα ιδια κριτηρια????

 

Ολοι κρινουν τους αλλους ανεπαρκεις.....οπως οι εξεδρες των γηπεδων ειναι γεματες προπονητες ετσι και το νοιζ εχει γεμισει μου φαινεται μουσικοκριτικους που τα βγαζουν ολα σκαρτα σωρηδον.......και ειλικρινα δεν νομιζω να οφειλεται σε κομπλεξ κατωτεροτητας αυτο.....αλλοι ειναι οι λογοι που υποψιαζομαι.......

 

Δε λεω καλα κανετε ολοι και κρινετε............ειδικα την (και σε μενα αντιπαθη) σταση των λεγομενων "ποιοτικων". Δεν με ενδιαφερει και μενα η "προσφορα τους" ουτε ο "αγωνας τους". Επισης καλα κανετε και τους κρινετε και μουσικα(αλλιως θα λεγαμε ολοι το αντιπαθητικο "αααααααααα εγω τα ακουω ολα" )......Εδω ομως στο καθαρα μουσικο σκελος της υποθεσης εχω ενστασεις...........με δεδομενη την αταλαντοσυνη μου.....δε ξερω μερικα κομματια τους μου φαινονται απο αξιοπρεπη εως καλα :oops: :oops: :oops: .......Και τελος παντως τοση πολλη ΧΟΛΗ, τοση ΟΙΗΣΗ, τοσος ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΣ και τοσος ΚΟΜΠΑΣΜΟΣ, μοιραια μεσα στην ασημαντοτητα μου με κανουν να σκεφτω....... :oops: :oops: Δειξτε μου ρε παιδια κατι δικο σας.....πλεον ο καθενας μπορει να το κανει αυτο.....δεν υπαρχουν τα παλια εμποδια των δισκογραφικων......και αμα ειναι πραγματικα τοσο καλο.......ε εχετε το λογο της τιμης μου, θα αναφωνησω:

 

Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΣ........ :?: :?: :?: :?: :?: :?:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικό ρόκ' date=' όπως λέμε Γερμανικό τσάμικο και Αμερικάνικος κασιρλαμάς!!!![/quote']

 

Για να συννενοούμαστε: Ελληνικό ροκ = ροκ με ελληνικό στίχο ή κάτι άλλο? Γιατί δε λέμε και το εγχώριο ροκ ...απλα ροκ? Πρέπει να το ξεχωρίζουμε ως 'ελληνικο'? Μια χαρά είναι η σκηνή στην χώρα μας. Επειδή δεν έχουμε εναν Nick Cave? Ας ακούσουμε Πορτοκάλογλου, παπάζογλου, ρασουλη, θηβαιο, μαλαμα. Το ξέρω οτι πολλοί ξενερώνουν με κάτι τέτοια αλλα εαν περιμένουν κάτι αντάξιο του εισαγόμενου ροκ θα λάβουν κατι σε διάφανα κρίνα ή deus ex machina. Πολυ καλοι και απλά ...ροκ. Με ροκ ιδέες και ροκ διάθεση. Αυτο ειναι το ροκ στην χώρα μας. Τι άλλο να ζητήσει κανείς. Να αρχίσει η Ελλάδα να δίνει τα φώτα της και στα blues? Δλδ έχουμε δει ροκ σε άλλη χώρα να ανθεί και εμεις παραπονούμαστε? Και στο κάτω κάτω τα δικά μας ελληνικά μέτρα μπορεί να δώσουν ποιοτικότερες δουλειές απο πολλά εισαγόμενα χάλια μάυρα :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω μερικα κομματια τους μου φαινονται απο αξιοπρεπη εως καλα

 

Παντως για να ειμαστε δικαιοι θα πρεπει να παραδεχτουμε οτι οι περισσοτεροι κατα κυριο λογο επετεθηκαν στον αυτοδιορισμο ως ''επιτημων φρουρων της ποιοτητας'' καποιων "εντεχνων" καλλιτεχνων και κατα δευτερο λογο στη μουσικη τους (δεν ειδα π.χ να σχολιαστηκαν αρνητικα και αλλοι "εκπροσωποι" του ειδους αυτου οι οποιοι ειναι πολυ πιο σεμνοι στους χαρακτηρισμους τους και ουδεποτε εχουν "σταυρωσει" κανεναν...και ειναι πολλοι αυτοι,ο Περιδης,ο Αλκινοος,ο Πορτοκαλογλου κτλ..... ) και ναι θα συμφωνησω μαζι σου και οι δυο περιπτωσεις για τις οποιες γινεται ο ντορος ΕΧΟΥΝ γραψει καποια καλα τραγουδια,το αρχικο ομως θεμα του thread ηταν (φευ) ΑΛΛΟ..... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βισση' date=' βανδη, πετρελης, ζηνα, αντζελα, μπεζεντάκου... όλοι γεμίζουν κέντρα, όλοι πουλάνε, όλοι φαινόμενα?[/quote']

 

και ομως απο ολους αυτους που αναφερεις μονο ενας πουλαει πραγματικα και μονο 2 τιγκαρουν τα "κεντρα" & παλι οχι οσο ο ...Χατζημιχαλης :) ,αυτο προσπαθω να σου εξηγησω ,οχι να δικαιολογησω τον οποιοδηποτε :wink:

 

Ναι καταλαβαίνω τι λες. Ειναι ενα φαινόμενο το οτι σε μικρή ηλικία έγραψε τόσο δημοφιλή τραγούδια. Εμπορικό φαινόμενο τουλάχιστον. Αναρωτιέμαι όμως και ποια η σχέση του Χγιάννη με το 'εντεχνο' Προσωπικά σε ...εντεχνες αντιγραφές ιταλικού ροκ ρεπερτορίου μου φέρνουν τα άσματα του.

 

Και επειδη πάντα βάζω και ένα 'και' στο τέλος. Οι Κμιχαίοι είχαν πάντα φανατικό κοινό τους νέους της εποχής (για μερικες δεκαετίες). Πιστευω οτι ο Χγιαννης και κάθε νέος φρεσκος τραγουδοποιός καλείται να καλύψει αυτήν ακριβώς την θέση και την δίψα των νέων για φρέσκα τραγούδια που θα μιλάνε στον σφυγμό της εποχής που ζουν οι νέοι. Σίγουρα οι φανατικοι του Χγιάννη θα λατρεύουν και τους Κμιχαίους. Οι Κμιχαίοι όμως δεν ειναι πλεον οι φρέσκοι καλλιτέχνες που θα εκφράσουν με το καλυτερο δυνατό τρόπο την νεολαία, πόσο μάλλον να ζήσουν τα Live με την απαιτούμενη ένταση. Αλλα με τι ψυχή και ήθος θα γυρίσεις και θα πεις οτι αυτο που πρόσφεραν οι πρωην 'εντεχνοι' ήταν 'προιόν αντιπροσωπείας'? Εσυ δλδ τι παραπάνω νομίζεις οτι προσφέρεις σήμερα και τι περιμένεις οτι θα πουν για σένα οι επόμενοι? Προσωπικά βρίσκω δικαιολογημένη την αντίδραση του Πάνου και 'μουφα' την άποψη του Χγιάννη. Νέος ειναι ακόμα. Για το δικό του καλό θα πρέπει να σκέφτεται πιό ώριμα. Γιατι όπως και να το κάνουμε. Τρώει (και αυτος) απο τα έτοιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου