Προς το περιεχόμενο

Αγορά ανεξάρτητων χορδών ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν παίζεις απο 2 ώρες και πάνω τη μέρα Ηλία,λογικό και επόμενο.Εξάλλου όποιος παίζει επαγγελματικά αλλάζει στάνταρ κάθε μέρα.Οσο και να έχουν βελτιωθέι,ο ήχος "θαμπώνει" και μέρα με τη μέρα δε σου προκαλεί την ίδια διάθεση να παίξεις.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ ρε παιδιά με τόσα εφέ και γκάζια που βάζω δεν βλέπω διαφορά όσο για την ακουστική συμφωνώ

 

Εννοείται ότι οι παλιές χορδές είναι πιο ενοχλητικές περισσότερο στα καθαρά παιξίματα.

 

Το θέμα είναι ότι όταν παλιώνουν (ειδικά με τη συχνότητα που τα "καταφέρνω" εγώ λόγω ιδρώτα), η κιθάρα παύει να έχει σωστό intonation.

 

Υπάρχει επίσης και η θεωρία, η οποία δεν ξέρω αν ισχύει, ότι οι παλιές χορδές που έχουν μαζεμένη ... μπίχλα πάνω τους, φθείρουν τα τάστα... :roll:

 

Για αυτό εγώ παίρνω μαζικά webstrings πάμφθηνα και έχω πάντα νέες χορδές στα κιθαρόνια μου...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Εγώ τις καταστρέφω σε 2 μέρες το πολύ... :roll: :( :(

 

Καλά, για ψάρεμα πας με την κιθάρα? :lol: :lol:

 

 

Νομίζω ότι οι χρόνοι που αναφέρεται δεν σχετίζονται τόσο με ιδρώτες σκουριές κλπ κλπ αλλά με:

 

1) Το υποκειμενικό κριτήριο του καθενός για το πότε η σταδιακή απώλεια της αρχικής "σπιρτάδας" κρίνεται απαράδεκτη ηχητικά. Υπάρχει διαφορά από ώρα σε ώρα παιξίματος. Ο Ηλίας π.χ. μετά τις 2 μέρες δεν θεωρεί ικανοποιητικό τον ήχο πλέον.

 

2) Τη συγκεκριμένη κιθάρα. Η καταπόνηση της χορδής πραγματοποιείται κυρίως στη γέφυρα και στα τάστα. Σε κάποιες κιθάρες μάλλον "κάθονται" πιο γρήγορα.

 

 

 

Νομίζω αυτά με τη φθορά των τάστων από τις παλιές χορδές κλπ έχουν βάση, αλλά αναφέρονται σε αυτούς που αφήνουν τις χορδες μέχρι να σκουριάσουν.

 

EDIT: Ηλία, σχετικά με αυτό που λες για το intonation, εγώ ρυθμίζω με "χθεσινές" (η και προχθέσινες) χορδές. Αφού "καθήσουν" στα βαγονάκια. Και δεν ρυθμίζω κάθε φοά που αλλάζω χορδες.... Όταν αλλάξω διάμετρο set μόνο. (¶ντε και καμιά φορά σε άσχετες στιγμές....απλά πρακτικά είναι πάντα στη θέση του όταν χρησιμοποιώ συγκεκριμένο σετ χορδών.

 

Δε λέω ότι κάνω το σωστό.... απλά δηλώνω που βρίσκεται η δική μου ισορροπία ανάμεσα στην τονική υποχονδρίαση και τη βαρεμάρα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επίσης και η θεωρία' date=' η οποία δεν ξέρω αν ισχύει, ότι οι παλιές χορδές που έχουν μαζεμένη ... μπίχλα πάνω τους, φθείρουν τα τάστα... :roll: [/quote']

 

Aναλογα. Αν τα ταστα ειναι ανοξυδωτο(τα σιδερακια λεω :lol: :oops: ), τοτε δεν παιζει κατι τετοιο. Αν οχι, τοτε σιγουρα. Ετσι οπως το σκεφτομαι, με τον καιρο, θα οξυδωνεται ολο και πιο πολυ, οποτε τζιζ.

 

Απο την αλλη και η ταστιερα θα μπορουσε να επιρρεαζεται και απο την μπιχλα οσο περισσοτερο μενει,αλλα δεν ξερω τι παιζει με τα βερνικια που της βαζουν απο εργοστασιο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει οτι το Fast Fret εχει απαγορευτει στην αμερικη γιατι ωγηκε ωλαωερο για τα δαχτυλα!εγω αλλα ζε καθε μην χορδες dr βαζω και τις καθαριζω μετα απο καθεπαιξιμο με πανακι!

'll Let The Wind Blow Out The Light,Cuz It Get's More Painful Every Time I Die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δέκα χρόνια παίζω και η μόνη βλάβη που έχω είναι

στον εγκέφαλο κατά τα άλλα αρτιμελέστατο με βρίσκω

 

:lol: :lol: :lol:

 

 

edit: παρατήρησα ότι στην Jackson (με floyd) οι χορδές αντέχουν πολύ

παραπάνω απ ότι στη Strat (1 βδομάδα το πολύ)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fast Fret αισθανομαι οτι βοηθαει (ισως) για μια φορα και αν και αυτην...οι Elixir εχουν αισθητη διαφορα σε σχεση με τις υπολοιπες, η εχω καψει τα αυτια μου τελειως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

edit: παρατήρησα ότι στην Jackson (με floyd) οι χορδές αντέχουν πολύ

παραπάνω απ ότι στη Strat (1 βδομάδα το πολύ)

 

Μπορεί να είναι και ο τρόπος έδρασης στο tremolo, αλλά μάλλον είναι ο μονοί μαγνήτες στη strat που αναδεικνυουν περισσότερο τη λαμπρότητα των νέων χορδών. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου