Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Ωδεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εχεις ολοκληρωσει τα χρονια που προβλεπονται στην ανωτερα κ δεν εχεις ετοιμασει το προγραμμα του πτυχιου σου εισαι υποχρεωμενος να παρακολουθεις μαθηματα μεχρι την επομενη εξεταστικη για να δωσεις το πτυχιο????

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως ναι κρινοντας απο μενα...ετσι ειναι στην ελλαδα.κανεις κανονικα μαθημα το προγραμμα του πτυχιου-διπλωματος

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα εισαι υποχρεωμενος απο την νομοθεσια να πληρωνεις η ειναι επειδη τα ωδεια γουσταρουν να στα παιρνουν

βασικα απο την στιγμη που εχω συμπληρωσει τα χρονια που πρεπει λογικα παντα θα πρεπει να πληρωσω την εγγραφη του ωδειου και ΑΝ θελω να παρακολουθησω τα μαθηματα

ξερει κανεις που μπορω να απευθυνθω στο υπουργειο πολιτισμου η τπτ τετοιο?

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως μπορεις να διακοψεις και να διαβασεις το προγραμμα του πτυχιου σου στο σπιτι. σου αφηνουν ομως 1 η 2 χρονια περιθωριο , αλλιως χανεις την ταξη σου.

 

οπωσδηποτε ομως παρε τηλεφωνο στο υπουργειο πολιτισμου , που υπαγονται τα ωδεια!

μη σε παρω στον λαιμο μου...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια χαρά!τα πράγματα νομιζω ότι είναι ως εξής:

 

για να είσαι γραμμένος σε μια τάξη πρέπει να στείλει το ωδείο τα στοιχεία σου στο υπουργείο, και να σε έχει γραμμένο ως μαθητή. συνηθως ζητουν κάποιου είδους δίδακτρα/αμοιβή για αυτό. Για το δικαίωμα να είσαι δηλ. απλά γραμμένος στο ωδείο, χωρίς αμοιβή δασκάλου.

 

για να δώσεις για πτυχίο ή δίπλωμα πρέπει να είσαι γραμμένος σε μία τάξη σπό τρίτη ανωτέρα και πάνω.

 

αν δώσεις κατατακτήριες επιτρέπεται να μπεις το πολύ μέχρι 2η ανωτέρα.

 

μπορείς να διακόψεις τη φοίτηση σου απο το ωδειο (να μην εισαι δηλ γραμμενος στα μητρώα του υπουργειου) μέχρι 2 χρόνια. μετά, δίνεις ξανά κατατακτήριες για το όργανο (τα θεωρητικά τα στέλνει μια και καλή το ωδείο όταν πάρεις πτυχίο ή δίπλωμα)

 

Αν δώσεις για πτυχίο πρέπει να κάνεις μαθήματα 2 χρόνια ακόμη για να πας για δίπλωμα. Εκτός αν πάρεις πτυχίο με διάκριση, οπότε μπορείς να δώσεις σε ένα.

 

ελπίζω να βοηθουν αυτά καθόλου. μπορείς επίσης να ρωτήσεις στο ωδείο που σε ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είσαι δηλαδή υποχρεωμένος να παρακολουθείς μαθήματα, είσαι υποχρεωμένος όμως να είσαι γραμμένος σε μια τάξη. επίσης, επειδή το πτυχίο/δίπλωμα το υπογράφει η επιτροπή εξέτασης και ο δάσκαλος σου, χρειάζεσαι έναν δάσκαλο! είτε κάνεις μαζί του μαθήματα είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω

αρκετα χρησιμες οι πληροφοριες σου

ρωτησα κ στο υπουργειο κ μου ειπαν οτι στον τελευταιο χρονο πριν δωσεις πτυχιο πρεπει να εισαι κ με δασκαλο κ σε ωδειο

επισης αν κοπεις θελει παλι ενα χρονο δασκαλο κ ωδειο για να μπορεσεις να ξαναδωσεις το ιδιο κ για αναβαθμολογιση

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ακριβώς γινεται με την κιθάρα,αλλά επειδη διδάσκω πιάνο

σ ενα παραρτημα του Εθνικού γνωρίζω τα εξής:καταρχην μια εγγραφή

ειναι απαραίτητη για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο και να χει παει το ονομα

σου στο υπουργείο.Δεν εχει σημασία ποσα χρονια εισαι σε μια σχολή,αλλά

αν εχεις δώσει εξετάσεις τις αντίστοιχες χρονιές,ετσι ωστε να ελεγχθεί απο

το ωδείο(και το υπουργείο) η φοίτηση σου και η εξέλιξή σου.Αν για δύο

συνεχόμενες χρονιές δεν εχεις δώσει εξετάσεις,θα αναγκαστείς να δώσεις

κατατακτήριες.

Τώρα αν για μια χρονιά δεν θελεις να παρακολουθήσεις,δεν νομίζω οτι εισαι

υποχρεωμένος να πληρώσεις ωδείο ή δάσκαλο,τουλάχιστον σε μας,δεν χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τα λέει ο s4410.

 

νομίζω ότι τη δυνατότητα αυτή (να μη κανεις μαθηματα) τυπικά την έχεις. έχω την αίσθηση ότι το θέμα είναι να συμφωνησει το ωδειο σε αυτό. γενικά αν θέλουν μπορούν να κάνουν πολλά , είτε παρατυπίες είτε όχι (πχ βαθμούς σε θεωρητικά μαθήματα κλπ)

 

δεν μας είπες και εσύ τι ζόρι τραβάς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου