Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για αλλαγή body σε strat


alexisgt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά...

 

Μου μπήκε η ιδέα/μικρόβιο να modάρω λίγο την κιθαρούλα μου..

(Αχ ρε Noiz τι μας κάνεις με τα μέλη σου...)

 

Έχω μια strat-style μάρκα μ' έκαψες...

Το ξύλο της παίζει να είναι κ κόντρα πλακέ...

 

Έχει όμως πολύ ωραίο μπράτσο κ το έχω βολευτεί...

 

Είδα λοπόν αυτή τη κιθάρα στο thomann κ σκέφτηκα να την πάρω

για να χρησιμοποιήσω το σώμα της... (Basswood/maple flame top)

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbms25hs_egitarre.htm

 

Μ' αρέσει το χρωματάκι της κ απ' ότι βλέπω έχει κ bridge 2 point

όπως κ η δικιά μου.. ¶ρα πιστεύω θα μπει χωρίς "φασαρίες"...

 

Θα μπούν κ μαγνήτες seymour duncan που ήδη υπάρχουν...

 

Για να υπάρχει μια πιο καλή εικόνα, η μουσική που παίζω κυρίως

είναι rock/metal

 

Κ ότι μείνει θα φτιάξω μια 2η κιθαρούλα έτσι για να υπάρχει...

Επίσης για τους γνώστες... το headstock της συγκεκριμένης κιθάρας

έχει περιθώρια να κοπεί όπως το σχήμα της fender?

Ή στενεύει πολύ στο τελείωμα του..?

 

Ποια η γνώμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα σώμα να χρησιμοποιήσεις αυτό που έχει το κιτ της HarleyBenton που δίνει ο τόμαν, γιατί έρχεται άβαφο και βλέπεις ότι είναι μασιφ. Τα βαμμένα σε αυτή την κατηγορία τιμής, δεν ξέρεις τι είναι από κατω. Οσο για το maple top, είναι απλά ένα φιλμ που κολλάνε πάνω στο ξύλο του σώματος και έχει ζωγραφισμένα πάνω τα νερά. Δε συμφέρει σε τέτοια τιμή να βάλουν αληθινό maple top με τίποτα.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να χρησιμοποιησεις ενα αλλο σώμα....? αφου θα αλλαξεις ηλεκτρικα και μαγνητες, το μονο που μπορει να σε χαλαει στο ηδη υπαρχον ειναι το χρώμα ίσως....! Το λεω επειδή μιλάμε για 2 φθηνές κιθάρες, ενδεχομένως ίδιας ποιοτητας.

Το ότι μπορει να είναι κοντρα πλακε η κιθαρα σου δεν ειναι απαραιτητα τόσο κακό!

Μην φανταζεσαι πως βάζοντας αυτο το σώμα 8α ακούσεις κάτι που δεν άκουγες απο την ηδη υπαρχουσα κιθάρα σου.... η όποια αλλαγή ηχητικά θα γίνει απο την αλλαγή των μαγνητων...!

Επίσης δεν είναι καθόλου βέβαιο πως το neck pocket αυτού του σώματος (όπως επίσης και οι βίδες του μπράτσου) θα κάτσουν σωστά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Και γιατι να χρησιμοποιησεις ενα αλλο σώμα....? αφου θα αλλαξεις ηλεκτρικα και μαγνητες' date=' το μονο που μπορει να σε χαλαει στο ηδη υπαρχον ειναι το χρώμα ίσως....! Το λεω επειδή μιλάμε για 2 φθηνές κιθάρες, ενδεχομένως ίδιας ποιοτητας.

Το ότι μπορει να είναι κοντρα πλακε η κιθαρα σου δεν ειναι απαραιτητα τόσο κακό!

Μην φανταζεσαι πως βάζοντας αυτο το σώμα 8α ακούσεις κάτι που δεν άκουγες απο την ηδη υπαρχουσα κιθάρα σου.... η όποια αλλαγή ηχητικά θα γίνει απο την αλλαγή των μαγνητων...!

Επίσης δεν είναι καθόλου βέβαιο πως το neck pocket αυτού του σώματος (όπως επίσης και οι βίδες του μπράτσου) θα κάτσουν σωστά!![/quote']

 

+137 :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια και σε αυτα τα λεφτα δν εχει να χασει και πολλα...οποτε ασ το δοκιμασει .κατα 90% δν θα βγει χαμενος...το ζητημα ειναι κατα ποσο θα βγει κερδισμενος... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια και σε αυτα τα λεφτα δν εχει να χασει και πολλα...οποτε ασ το δοκιμασει .κατα 90% δν θα βγει χαμενος...το ζητημα ειναι κατα ποσο θα βγει κερδισμενος...

 

ακριβώς αυτό το σκεπτικό έχω... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα σώμα να χρησιμοποιήσεις αυτό που έχει το κιτ της HarleyBenton που δίνει ο τόμαν' date=' γιατί έρχεται άβαφο και βλέπεις ότι είναι μασιφ. Τα βαμμένα σε αυτή την κατηγορία τιμής, δεν ξέρεις τι είναι από κατω. Οσο για το maple top, είναι απλά ένα φιλμ που κολλάνε πάνω στο ξύλο του σώματος και έχει ζωγραφισμένα πάνω τα νερά. Δε συμφέρει σε τέτοια τιμή να βάλουν αληθινό maple top με τίποτα.[/quote']

 

 

Η καμιά φορά βάζουν venneer,δηλαδή ενα πολύ λεπτό στρώμα flame maple ,απλά για εμφανισιακούς λόγους.Σε αυτό το θέμα οι πιο τίμιοιες είναι οι Prs Se.Σου λένε,κοίτα δε μπορόυμε να βάλουμε κανονικό flame top σε κιθάρα 600 ευρώ,οπότε βάζουμε ένα λεπτό veneer για την εμφάνιση και από κάτω ένα κανονικό maple top για να έχεις και το όποιο ηχητικό αποτέλεσμα.

 

 

Πάντως παίζει να μη ταιρίαξει ακριβώς ούτε το σώμα από το κιτ,αλλά τότε τουλάχιστον θα έχεις και ένα μανίκι που ταιρίαζει,οπότε θα μπορείς τουλάχιστον να κάνεις μια άλλη κιθάρα να δεν πετύχει το αρχικό project.

 

 

 

 

 

 

Offtopic Υ.Γ. :Ας αγοράσει κάποιος τον ενισχυτή μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου