Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για grounding (βραχυκύκλωμα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

OK, δεν είναι ακριβώς περιγραφικό το subject καθώς μάλλον θα σκεφτήκατε ότι ρωτάω για μαγνήτες, όμως δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι πλησιέστερο. Λοιπόν, οι ερωτήσεις είναι οι εξής: Έστω ότι ένας μπασίστας έχει ένα πετάλι που χωρίζει το σήμα του στα δύο, και το ένα σήμα θέλει να το στείλει στον ενισχυτή του κιθαρίστα. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο; Σκεφτόμουν κάτι εντελώς απλό, δηλαδή ένα adaptorάκι του μισού-ενός ευρώ με δύο υποδοχές για καρφί που βγάζουν σε ένα αρσενικό καρφί... ώστε να πηγαίνουν και τα δύο σήματα παράλληλα, σαν ένα. Υπάρχει κάποιος λόγος για να μην κάνω κάτι τέτοιο; Επίσης, υπάρχει κίνδυνος βραχυκυκλώματος - ηλεκτροπληξίας, πχ αν ο μπασίστας ακουμπήσει τον κιθαρίστα (ή και χωρίς αυτό);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αν οι ενισχυτες μπασσου κιθαρας γειώνονται και οι δύο από κοινη γείωση δεν υπαρχει προβλημα.

 

(2) Ο τυπικά και θεωριτικά σωστος τρόπος να οδηγήσεις δύο σήματα σε μία είσοδο είναι μέσω κάποιου "μίκτη". Αλλα και με adaptor θα δουλεψει (δοκίμασε - είναι μια φθηνή λύση), αν και νομίζω οτι θα ζορίσεις τον ενισχυτή της κιθάρας.

 

Αυτές ήταν οι απαντήσεις μου στο θέμα σου... ΑΛΛΑ...

Γιατί θες να το κανεις αυτό? Μήπως υπάρχει αλλη λύση στο προβλημά σου? Αυτό που θες να κανεις ειναι λίγο παράδοξο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε μάστορα γιατι με μπέρδεψες.

Το καλώδια που θα βγαίνουν από το πετάλι που λες θα πάει το ένα σε ενισχυτή μπάσου και το άλλο σε ενισχυτή κιθάρας. Στον ενισχυτή κιθάρας θα μπαίνει και κιθάρα παράλληλα.

Αυτό γίνεται με το 2-σε-1 jack που λες, αλλά:

 

Δεν σκέφτεσαι τα έρμα τα ηχεία του κιθαρίστα τι θα τραβήξουν;

 

Δεν σκέφτεσαι ότι ο ένας από τους δυό σας θα παίζει με χάλια ήχο, μιας και στον ενισχυτή κιθάρας θα έχετε κοινές ρυθμίσεις;

 

Στην τελική γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατέχω από ενισχυτές κιθάρας, σε ενισχυτή μπάσου πάντως χαμηλώνοντας το input gain δεν έχεις πρόβλημα, δε ζορίζεται. Το ότι θα παίζει ο ένας με χάλια ήχο δεν είναι απαραίτητο, ούτως ή άλλως μπορώ να ρυθμίσω τον ήχο που στέλνω με κάποιο eq πεταλάκι πριν φτάσει στον ενισχυτή αν χρειαστεί. Στην τελική σκέφτομαι να το κάνω γιατί υπάρχει πεταλάκι σχεδιασμένο να κάνει αυτή τη δουλειά, ώστε πχ στα solo όταν παίζεις με τρίο να ακούγεται σαν να υπάρχει και δεύτερη κιθάρα. Απλά ο "ορθόδοξος" τρόπος να το κάνεις αυτό είναι να έχεις ξεχωριστό ενισχυτή κιθάρας για το μπάσο, το οποίο όμως μου φαίνεται πολύ υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο λογος που θες να το κανεις αυτο είναι για να μην αδειαζει ο ηχος στο σολο, θα σου προτεινα να βρειτε ένα ακομα κιθαριστα ή ένα πληκτρά για να κραταει τα "μποσικα".

 

Αυτο που προσπαθεις να κανεις, και για το λογο που καταλαβα οτι θες να το κανεις ειναι ανορθόδοξο.

 

Όπως σου ειπα και πιο πάνω.... πειραματίσου! Δοκίμασε αυτο που λες! Ίσως να δουλέψει η πατέντα όπως λες....Αλλα δεν νομιζω οτι θα βγει κατι ωραίο.

 

Όσο αφορα τον ορθόδοξο τρόπο που λες.....ειναι ο εξής>>>>

 

-Μελέτησε,

-Βρες το όργανο που σου ταιρίαζει και συνέχισε με αυτό την μελέτη,

-Βρες τον ενισχυτή-πεταλάκια που σου ταιρίζουν και συνέχισε την μελέτη σου με την μπάντα σου, να ταιριάξουν οι ήχοι συχνοτικά, να δεσει το παιξιμό σας.

 

Θα έρθει η όμορφη στιγμή που θα παίξεις όπως εσύ γουστάρεις και δεν θα έχεις ανάγκη από ανόητες (sorry για την έκφραση μου) πατέντες.

Ξέρω οτι ακούγεται βουνό αλλα ψάχνω τον ήχο μου δεκα χρόνια και αυτά έχω να σου πώ απο προσωπική πείρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αυτό που κάνω είναι να βάζω distortion στο μπάσο

και παίζω με το πεταλάκι μέχρι να βγάλω έναν ήχω

που καλύπτει το κενό (motorhead-sodom).

το distortion είναι ρυθμισμένο με level υψηλότερο

του καθαρού ήχου

 

αυτά τα ολίγα από μένα τον κιθαρίστα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο λογος που θες να το κανεις αυτο είναι για να μην αδειαζει ο ηχος στο σολο' date=' θα σου προτεινα να βρειτε ένα ακομα κιθαριστα ή ένα πληκτρά για να κραταει τα "μποσικα".

 

Αυτο που προσπαθεις να κανεις, και για το λογο που καταλαβα οτι θες να το κανεις ειναι ανορθόδοξο.

 

Όπως σου ειπα και πιο πάνω.... πειραματίσου! Δοκίμασε αυτο που λες! Ίσως να δουλέψει η πατέντα όπως λες....Αλλα δεν νομιζω οτι θα βγει κατι ωραίο.

 

Όσο αφορα τον ορθόδοξο τρόπο που λες.....ειναι ο εξής>>>>

 

-Μελέτησε,

-Βρες το όργανο που σου ταιρίαζει και συνέχισε με αυτό την μελέτη,

-Βρες τον ενισχυτή-πεταλάκια που σου ταιρίζουν και συνέχισε την μελέτη σου με την μπάντα σου, να ταιριάξουν οι ήχοι συχνοτικά, να δεσει το παιξιμό σας.

 

Θα έρθει η όμορφη στιγμή που θα παίξεις όπως εσύ γουστάρεις και δεν θα έχεις ανάγκη από ανόητες (sorry για την έκφραση μου) πατέντες.

Ξέρω οτι ακούγεται βουνό αλλα ψάχνω τον ήχο μου δεκα χρόνια και αυτά έχω να σου πώ απο προσωπική πείρα.....[/quote']

Ευχαριστώ, αλλά ξέρω τι μου γίνεται (οκ, όσο είναι εφικτό). Και η akai που είχε βγάλει το πετάλι δεν είναι ο custom pedal builder της γειτονιάς... το πετάλι είναι ουσιαστικά ένα octave pedal που δίνει και πέμπτη στην οκτάβα, τίποτα ασυνήθιστο, απλά η ίδια η akai προτείνει για καλύτερα αποτελέσματα να στέλνεις το σήμα σε ενισχυτή κιθάρας και γι'αυτό το λόγο έχει βάλει και guitar amp out... Παρεμπιπτόντως, το όργανο που μου ταιριάζει το έχω βρει, είναι ένα Dingwall με fanned frets - σχεδιασμό που φαντάζομαι επίσης θα βρίσκεις "ανορθόδοξο", όμως λειτουργεί τέλεια για μένα και για κάμποσους άλλους... όπως και για αυτούς που πληρώνουν $300-$400 στο ebay για το πεταλάκι που λέμε. Δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει για μένα, αλλά το τελευταίο πράγμα που θα με βάλει σε σκέψεις είναι αν είναι ανορθόδοξο 8)

jmone: ναι, έχω και ένα distortion και ένα overdrive, απλά πειραματίζομαι... το πιο πιθανό είναι να καταλήξω σε ένα συνδυασμό όλων αυτών (ή 2 από αυτά), κι έχω επικοινωνήσει ήδη με τον JAM για να μου φτιάξει ένα true bypass box με blend για να τα βάλω όλα στη λούπα, να ρυθμίζω πόσο καθαρό σήμα θέλω στον τελικό ήχο και να τα ενεργοποιώ όλα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερος κιθαρίστας σε συγκρότημα; Όχι ρε συ, με τίποτα. Ήδη ένας είναι συμφορά.

Πέρα από την πλάκα, δοκίμασε να παίξεις με όχτάχορδο ή και δωδεκάχορδο, αυτό το πράμα βουλώνει όλες τις τρύπες.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου