Προς το περιεχόμενο

Gangster's tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολύ καιρό σκέψης και περισυλλογής (και πλύσης εγκεφάλου-άτιμοι supefunk και elavd :D ) αποφάσισα και γω να αποκτήσω την πρώτη μου fenderοειδή κιθάρα. Αφού άλλαξα γνώμη καμιά 10αριά φορές μεταξύ strat και tele κατέληξα στο κλασσικότερο όλων:

 

Tele butterscotch blonde με maple μανίκι.

 

 

Έχοντας πειστεί για την αξία των goeldo/rockinger και μιας και ήθελα οπωσδήποτε maple ταστιέρα, απευθύνθηκα στον Σταύρο Ντούκα για τιμές και λοιπές απορίες. Ο εξυπηρετικότατος Σταύρος μου απάντησε πως με κάτω από 600 ευρώ μπορώ να έχω την επιθυμητή tele. Η δικιά μου κόστισε λιιιιγο παραπάνω γιατί αποφάσισα να βάλω την modern bridge της Gotoh που είναι κάπως ακριβότερη από την κλασσική.

 

Μετά από έναν μήνα (οι Γερμανοί είχαν ξεμείνει από butterscotch σώματα! :evil: :evil: ) η κιθάρα έφτασε στα χέρια μου!

 

Πρώτες εντυπώσεις: κούκλα!!! Αυτό που πάντα λιγουρευόμουν απ' τις φωτογραφίες είναι τώρα στα χέρια μου!

 

Πολύ όμορφα τα νερά που φαίνονται κάτω απ' το χρώμα. Προσωπικά αδυνατώ να βρω που ακριβώς είναι η ένωση των 2 κομματιών του σώματος. Πολύ όμορφο και το μπράστο, αν και δεν είναι tinted. Το λούστρο του δίνει πολύ ωραία όψη. Ακόμη πιο όμορφο το headstock, το οποίο μου φαίνεται πως θα το αφήσω κενό και δεν θα βάλω decal.

 

Από βάρος πάμε πολύ καλά! Η όλη συσκευασία του ταχυδρομιου ζύγιζε 4,8κιλά, οπότε φαντάζεστε ότι είναι ελαφριά.

 

 

Playability:

Εδώ συνεχίζουν τα ωραία! Πολύ βολικό μπράτσο. Το 9αρι radius μου επιτρέπει να πιάνω άνετα τις συγχορδίες και να κάνω bend πολύ άνετα. Το μπράστο είναι αρκούντω παχύ (κάπως πιο χοντρό από ένα μεξικάνικο C shape), αλλά όχι τόσο ώστε να σε τρομάζει. Η άλλη κιάρα μου έχει πολύ επίπεδο και σχετικά λεπτό μπράτσο, οπότε της tele μου φανηκε λουκούμι.

 

 

Ήχος:

Για τον ήχο ήμουν πολύ περίεργος, καθώς δεν είχα ποτέ κιθάρα με μονούς μαγνήτες. Μου άρεσε ΠΟΛΥ!! Το βασικό είναι ότι έχει ευκρίνεια, ακούς όλες τις χορδές όταν παίζεις. Ακόμα και με γκάζι ακούγονται ξεχωριστά οι χορδές. Τώρα κατάλαβα γιατί οι gibsonοειδείς κιθάρες θεωρείται ότι έχουν compress-αρισμένο ήχο. Τα καθαρά δεν είμαι ο καταλληλότερος άνθρωπος να τα κρίνω, έτσι κι αλλιώς σπανιότατα παίζω τελείως καθαρά. Σε "ημιβρώμικες" καταστάσεις όμως, ο ήχος ειναι ερωτεύσιμος.

 

Αυτό που με ενθουσίασε είναι το γεγονός ότι μου επιτρέπει να παίζω πολύ μπουκώνοντας τις χορδές με το αριστερό χέρι (αλά Edge-τρομάρα μου :D ) κάτι που δεν πολυγινοταν στην Hamer.

 

Αξιοσημείωτη και η διαφορά μεταξύ των μαγνητών, με τον bridge να είναι περισσότερο πρίμος και "σκαστός" από τον neck. Ειλικρινά δεν μπορώ να διαλέξω ποιος μ' αρέσει περισσότερο.

 

Θόρυβος από τους μανγήτες ακούγεται μόνο με drive και πάλι όχι ενοχλητικά πράγματα. Με το που ακουμπήσω το χέρι μου στις χορδές, εξαφανίζεται.

 

-Σύγκριση με μεξικάνα standard:

Όχι η πιο "σωστή" σύγκριση, αλλά έχει μια τέτοια ένας φίλος μου. Όπως ήταν αναμενόμενο, την τρώει για πρωινό, μαζί με τα κουκούτσια! :D Η μεξικάνα έχει μεγαλύτερο radius-πιο επίπεδη ταστιέρα, ελαφρώς πιο λεπτο μπράτσο και ΠΟΛΥ χειρότερους μαγνήτες. Ξυρίζουν και κάνουν έντονη φασαρία, ακόμα και σε καθαρές ρυθμίσεις.

 

 

Αυτά προς το παρόν, για τυχόν απορίες, ρωτήστε.

Και μερικές φωτογραφίες, από τον φίλτατο elavd (ευχαριστώ και πάλι :wink: ) και μία δικιά μου.

 

p1010028ij8.th.jpg

 

Εδώ το headstock που μου φαίνεται πολύ όμορφο και μάλλον θα μείνει γυμνο:

 

p1010026fj6.th.jpg

 

Εδώ είναι η κούκλα μου παρέα με την tele του elavd. Φαίνεται ξεκάθαρα ότι η δική μου είναι πιο όμορφη: :lol: :lol:

 

p1010033ez0.th.jpg

 

Και εδώ είμαι εγώ που την παίζω :oops: :lol:

 

dscn0975hc7.th.jpg

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό θα πεί χορταστικό post! Καλορίζικη Mr Gangster, πραγματικά είναι κουκλάρα η άτιμη. Μπράβο σε σένα για το γούστο και στον Σταύρο για τα υπόλοιπα...

 

Λοιπόν, η φωτό με τις δύο...ξαδερφούλες με προβλημάτισε πολύ (σε σχέση με το ποιά μ'αρέσει περισσότερο).

 

Αφού και οι δυο μου φαίνονται σκέτη αμαρτία, καταλήγω στο εξής πόρισμα:

 

Η Tele του Ηλία έχει μια αρχοντική αύρα...θες να την κάνεις να σκούξει χωρίς να την πονέσεις...

 

Η δική σου Gangster, έχει μια πιό αλήτικη φάτσα, ζητάει και λίγο headbanging...

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Περιμένουμε τα clips, έτσι; :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού γουστάρεις ξαδέρφες:

p1010030fl8.th.jpg

 

και αυτή by elavd! :wink:

 

Του Ηλία είναι όντως πιο αρχοντική, αλλά την δικιά μου τέλε δεν μπορούσα να την φανταστώ άλλο χρώμα.

 

Tα περι headbanging φαίνονται ξεκάθαρα εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=n8UGxVGDBMk :wink: 8)

 

 

Για κλιπάκια δυστυχώς θα περιμένετε να πάρω κάρτα ήχου, di box κλπ. :oops: :cry:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες!

Αφου παιζεις περισσοτερο βρωμικα καλα εκανες και εβαλες την μοντερνα γεφυρα,δινει λιγο περισσοτερο sustain & πριμα ενω μικροφωνιζει πολυ δυσκολοτερα σε high gain ρυθμισεις.

Τι μαγνητες εβαλες?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες!

Αφου παιζεις περισσοτερο βρωμικα καλα εκανες και εβαλες την μοντερνα γεφυρα' date='δινει λιγο περισσοτερο sustain & πριμα ενω μικροφωνιζει πολυ δυσκολοτερα σε high gain ρυθμισεις.

Τι μαγνητες εβαλες?[/quote']

 

Eυχαριστώ!

 

Έβαλα το κλασσικό σετάκι Haussel, το ίδιο που φοράνε και οι Rockinger φαντάζομαι...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι Metallica ρε Gangster...Μας ξενέρωσες με τους αστείους...

 

Κάτι σε Rage Against The Machine σκεφτόμουν...Κάπου σκάει με tele ο Morellο στο τελευταίο τους live... :roll:

 

Μεγειές και πάλι αγόρι μου, great choice... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγειες και απο μενα :D

οντως η δικη σου φαινεται πιο αλητικη,αλλα οχι ετσι καινουργια και καλογιαλυσμενη,τα θελει τα χτηπηματακια της

 

Ε όχι Metallica ρε Gangster...Μας ξενέρωσες με τους αστείους...

παντως αν καταφεραν να βγαλουν τετοιο ηχο απο τελε συγχαρητιρια στα παιδια!!!(αν και πολυ αμφιβαλω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως τα περισσοτερα ρυθμικα τους με μια τελε του 53 που ανηκει στον Bobby Rock εχουν γραφτει στα τελευταια αλμπουμ :wink:

 

Ο Μορελο παιζει σχεδον αποκλειστικα με τελε :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου