Προς το περιεχόμενο

Motif Sound Synthesis


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

 

Το nickname μου είναι ΚΗΛΩΝ ή απλά Δημήτρης. Ασχολούμαι με τους υπολογιστές απο 9 χρονών και τουλάχιστον 18 χρόνια (πργραμματισμος,3d graphics , μουσική). Αν και παίζω μουσική απο 9 χρονών με ενα παλαιολιθικό yamaha ψευτοσυνθ. Απο το 1998 άρχισα να ασχολούμαι σοβαρα με αυτο που όλοι ονομάζουμε computer music. Εχω περάσει λίγο πολύ απο τα περισσότερα software που κυκλοφορούνε εκεί έξω . Πια έχω καταλήξει σε Ableton Live 6, FM8, Abdynth 4, z3ta+, Albino 3,Octopus και PSP Vintage Warmer 2. Tα λέω όλα αυτά για να καταλάβεται ακριβώς τις ανάγκες μου και τον τρόπο που δουλεύω. Συνθέτω μουσική ambient και ήλεκτρο και τώρα πια προσπαθώ να την κάνω πιο επική. Δείγματα μπορείτε να ακούσετε εδώ www.soundclick.com/kilon

 

Δυστηχώς μετα απο 18 χρόνια με κούρασε το mouse και η συνεχής εντατική προσοχή στην Οθόνη είδικα τώρα που δουλεύω και είμαι μπροστα απο ένα υπολογιστή όλη μερα. Αποφάσησα λοιπόν να εγκαταλείψω το software. Έχω αγοράσει ήδη ένα MicroKorg , και μέσα στην εβδομάδα θα αγοράσω το Motif ES6.

 

Ας περάσουμε στην σύνθεση ήχων. Οι ερωτήσεις μου:

 

1) Δημιουργεί κανείς ήχου στο Μοτιφ?

 

2)Τι τεχνική χρησιμοποιείτε?

 

3) Χρησιμοποιείται τη δυνατότητα resample? Αν ναι πώς?

 

4)Ta waveforms του Μοτιφ πόσο καλά κάθονται το ένα πάνω στο άλλο , όχι σε επίπεδο μίξης sequencer, αλλά σε επίπεδο Element Voice?

 

5) Πέρα απο τι λίστα συμβατότητας στο site της Yamaha, παίρνει τα περισσότερα usb flash το Μοτιφ ES6?

 

6) Πόσο δυνατά είναι τα εφέ για να αλλάξουν τον ήχο?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Α και κάτι άλλο ακόμα και εαν έχετε ασχοληθεί περιορισμένα με σύνθεση ήχου με ενδιαφέρει η γνώμη σας!!!

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) Αρκετά καλά, για μένα πολύ καλά...

 

5) Σαφώς ναι, μην σε προβληματίζει καθόλου αυτό

 

6) Ρυθμίζοντας κατάλληλα τις παραμέτρους των εφέ μπορείς να αλλάξεις τον ήχο από ανεπαίσθητα ως δραματικά. Πιστεύω πως το effect block του ES είναι αρκετά πλήρες (του XS είναι πληρέστερο πάντως νομίζω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι

2. Δεν το κατάλαβα αυτό? Τι εννοείς θέλω να πώ..

3. Ναι. Στην αρχή για να κάνω mixdown για να αυξήσω τα κανάλια. Τώρα το κάνω στον υπολογιστή αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι

2. Δεν το κατάλαβα αυτό? Τι εννοείς θέλω να πώ..

3. Ναι. Στην αρχή για να κάνω mixdown για να αυξήσω τα κανάλια. Τώρα το κάνω στον υπολογιστή αυτό.

 

Διεκρινίζω την ερώτηση 2)

 

-------------------------------------

 

* Χρησημοποιείται τα factory presets για την δημιουργία USER PRESETS?

 

* Μήπως κάνετε import samples απο τον υπολογιστη?

 

* Μήπως προτιμάτε να χρησιμοποιείτε software VST για δημιουργία samples τα οποία γίνονται layered [elements] στο μοτιφ?

 

* Μήπως χρησημοποιήτε Hardware Synth το οποίο γίνεται sampled απο το Motif νότα προς νότα ?

 

* Μήπως χρησημοποιείται τiς plugin κάρτες της yamaha?

 

*Μήπως η έξοδος του Μοτιφ έχει συνδεθεί με την είσοδο του VST ( πχ. Absynth 4 FX VST), και χρησιμοποειται για να επεξεργαστεί τον ήχο του μοτιφ?

 

*Μήπως ... μήπως ... μήπως

 

:lol:

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σαμπλάρει ενα-δυο όργανα ακουστικά απευθείας στο sampler του motif.

Έχω περάσει samples από τον υπολογιστή και τα έχω element στο motif και έχω φτιάξει μερικές voices. Πειράζω κάποια από τα preset. Και τα αποθυκεύω ως users και πειράζω και κάποια από τα users και τα ξαναποθηκεύω ως users preset.

Έκανα πολλά performances επίσης.

Δεν έχω πάρει plug-in κάρτες.. μου φάνηκαν ακριβές..

Περνάω τον ήχο του motif από κάποια plug-in effect στο cubase και ειδικά στο τελικό σήμα στην έξοδο.

Συνήθως γράφω midi στο motif και audio στο pc.

Resample έκανα σε 2-3 track με pads ώστε να κάνω bounce σε ένα track και να κερδίσω 2 tracks αλλά και πολυφωνία. Αυτό γίνεται στο λαπτοπ πλέον.

Κάνω κατάχρηση του secuencer από το motif οταν τυχαίνει να μην έχω υπολογιστή... λύνει τα χέρια.

 

Δυστυχώς δεν έχω το absynth 4. Καλό είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σαμπλάρει ενα-δυο όργανα ακουστικά απευθείας στο sampler του motif.

Έχω περάσει samples από τον υπολογιστή και τα έχω element στο motif και έχω φτιάξει μερικές voices. Πειράζω κάποια από τα preset. Και τα αποθυκεύω ως users και πειράζω και κάποια από τα users και τα ξαναποθηκεύω ως users preset.

Έκανα πολλά performances επίσης.

Δεν έχω πάρει plug-in κάρτες.. μου φάνηκαν ακριβές..

Περνάω τον ήχο του motif από κάποια plug-in effect στο cubase και ειδικά στο τελικό σήμα στην έξοδο.

Συνήθως γράφω midi στο motif και audio στο pc.

Resample έκανα σε 2-3 track με pads ώστε να κάνω bounce σε ένα track και να κερδίσω 2 tracks αλλά και πολυφωνία. Αυτό γίνεται στο λαπτοπ πλέον.

Κάνω κατάχρηση του secuencer από το motif οταν τυχαίνει να μην έχω υπολογιστή... λύνει τα χέρια.

 

Δυστυχώς δεν έχω το absynth 4. Καλό είναι;

 

Kάπως έστι θέλω και εγώ να δουλέψω .... Ποια VSTs χρησιμοποιείς???

 

Kαλό το Absynth 4 ειδικα για soundscapes

 

To αγαπημένο μου είναι το OCTOPUS VST και έχω αρχίσει να γλυκοκοιτάω το Zebra 2 :oops:

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου