Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για την Moss


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Γεια σε όλους,
     
    Θέλω να κάνω μια ερώτησησ σχετικά με τη moss. Πρόσφατα ανακάλυψα κάτι που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Καταρχήν να πω οτι έχω την moss στο triton extreme. Oποιος άλλος την έχει ας δοκιμάσει να κάνει τα ακόλουθα.
     
    1. Μπείτε στο program mode και διαλέξτε ένα πρόγραμμα της moss (Bank F)
     
    2. Πηγαίνετε στο global>midi και αλλάξτε το convert position απο premidi σε post midi.
     
    3. Eπιστρέψτε στη βασική σελίδα global δοκιμάστε να κάνετε transpose +1 (κατά 1 ημιτόνιο δηλαδή). Παίξτε μια νότα ντο.Κανονικά αφού έχετε κάνει transpose θα πρέπει να ακούγεται ντο διεση. Εγω έχω παρατηρήσει οτι ακούγεται ρε. Δηλαδή το transpose γίνεται με βήμα ένα τόνο αντί για ημιτόνιο. Οταν έχω το convert position ρυθμισμένο στο premidi τότε όλα ειναι ok.
     
    Σημειωστε οτι αυτό συμβαίνει μόνο στους ήχους της moss. Σε όλους τους άλλους ολα λειτουργούν κανονικά.
     
    Επίσης όταν χρησιμοποιώ αραβική κλίμακα με key έστω σολ (G) και κάνω transpose έστω +1 τότε το κλειδί (key) της κλίμακας υφίσταται και αυτό transpose κι έτσι η κλίμακα παραμένει ίδια ακόμα και αν κανω transpose.
     
    Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει να έχεις το convert position στο post midi διαφορετικά το κλειδί της κλίμακας δεν ακολουθεί το transpose με αποτέλεσμα η κλίμακα να χαλάει.
     
    Το πρόβλημα είναι με τη moss. Oταν έχω επιλεγμένο πρόγραμμα της moss οτι και να κάνω μου χαλάει την κλίμακα μετά απο transpose.
     
    Εχει αντιμετωπίσει κανείς ξανά αυτά τα προβληματα?
     
    Κοnnectora μπορείς να το τσεκάρεις στο πλήκτρο σου αν εχεις τη moss και να μου πεις?
     
    Κάποιος με τρομερές γνώσεις πάνω στα synth απο αλλο forum μου είπε οτι αυτό συμβαίνει λόγω του physical modeling και συμβαίνει και στο motif με την αντίστοιχη physical modeling καρτα του. Επίσης το Ζ1 και το prophecy παρουσίαζαν το ίδιο.
     
    Eχω εγκατεστημένο το τελευταίο λειτουργικό. Το ξαναφόρτωσα, έβγαλα και ξαναέβαλα τη moss και δεν άλλαξε τίποτα. Υποψιάζομαι οτι δεν έχω πρόβλημα εφόσον εκεί με παραπέμπει και το γεγονός οτι στον performance editor δεν μπορείς να πειράξεις και την παράμετρο pitch strech. (Mιλάω πάντα για ήχους moss)
     
    Aπλά θα ήθελα και την επιβεβαίωσή σας (όσοι απο εσάς έχετε τη moss)
    Δοκιμάστε αυτά που περιέγραψα παραπάνω και πείτε μου.
     
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
     
    Νικος
     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλο forum που έχω θέσει το ίδιο topic αρκετοί χρήστες με επιβεβαιώνουν.

 

Επικοινώνησα με korg usa (support department) και το επιβεβαιώνουν.

 

Στην Ελλάδα (bon studio) δεν εχουν moss για να την δοκιμάσουν. Εχω ήδη μιλήσει με τον Πάρη Χατζηλία

 

Κάντο κι εσύ για μια επιβεβαίωση ακόμα αν θες, έτσι ώστε να σιγουρευτούμε ακόμα πιο πολύ. Δοκίμασε και την αραβική κλίμακα (πάντα με moss program).

 

Είμαι στη φάση να ζητήσω update στο λειτουργικό του extreme αλλά φοβάμαι οτι μάλλον δεν λύνεται ούτε με αυτόν τον τρόπο.

 

Όποτε μπορέσεις τσέκαρε το.

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τρελενεσε ετσι ειναι και η δικια μου moss οπως και στο prophesy τo ιδιο ακριβως συμβαινει.Ο τυπος στο forum ειναι σωστος για το λογο που σου εξηγησε και οτι η moss EINAI Monophonic ΚΑΙ οχι polyphonic οπως το triton extreme.

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν τρελαίνομαι απλά ήθελα να εξακριβώσω τι παίζει. Όσο γι αυτό που λες (οτι η moss ειναι μονοφωνική) μαλλον καποιο λάθος κάνεις.

 

Anyway σε ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου