Προς το περιεχόμενο

Με κάνατε τελεκάστορα φχαριστηθήκατε τώρα;


mpikoz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθές η συγκεκριμένη κυρία χτύπησε την πόρτα μου και αφού πέρασα 2 μέρες μαζί της θυμήθηκα ότι ξέχασα να σας την παρουσιάσω :D

 

62 reissue custom japan tele

 

3 πράγματα πριν μπούμε στο ψητό το μπλαμπλά ακολουθεί μετά το γκιτάρ πόρν

 

Είναι μαύρη

Είναι γιαπωνέζα (μαύρη γιαπωνέζα ποτς γκένεν αυτό ???)

Έχει μπάινντινγκ (binding μη βαράτε) φακ γιέα

 

Σώμα

DSC00229.jpg

 

Χέντστοκ για τους φετιχιστές

DSC00225.jpg

 

Φούλ μπάντι

DSC00223.jpg

 

Μπάντι σότς

DSC00226.jpg

 

DSC00224.jpg

 

Φάμιλι πικ παντόφλα ινκλούντεντ

DSC00227.jpg

 

Διάλεξα την συγκεκριμένη για 2 λόγους

1 Είναι γιαπωνέζα (η ποιότητα των συγκεκριμένων σχιστομάτηδων είναι γνωστή σε όλους ;))

2 Έχει μπάινντινγκ (φακ γιέα)

 

Η κιθάρα ήρθε σωστά σεταρισμένη και κουρδισμένη και το άξιον είταν λουκούμι, έτοιμη για όλα  ;D

 

Τα βίντατζ τάστα με βόλεψαν πάρα πολύ από την αρχή και δεν είχα πρόβλημα επίσης όταν έρθει η ώρα για την επόμενη θα τα αναζητήσω (θα αργήσει βέβαια γιατί εγώ είμαι της ακουστικής σχολής  :D). Οι μαγνήτες δεν μου κάνανε κόνξες είχα στάνταρ ότι θα τους κρατήσω για κάνα δίμηνο και μετά θα βάλω τους νο-καστερ που πρότεινε ο SF αλλά τελικά αυτό θα αργήσει περισσότερο αφού μου αρέσει προς το παρών ο ήχος τους 8)

 

Η ποιότητα κατασκευής είναι κορυφαία δεν βρήκα κάποια ατέλεια σε κάποιο σημείο

 

Ο ήχος της είναι αρκετά όλ αράουνντ ο μαγνήτης της γέφυρας έχει άπειρο τουάνγκ ενώ του λαιμού όχι και τόσο, ιδικά με το τόουν νομπ μηδενίζεται κάτι που για μένα είναι λουκούμι μου αρέσει ιδιαίτερα ο ήχος που βγάζω σε αυτή τη θέση ;)

 

Έχω ένα ερώτημα σε σχέση με την μεσαία θέση αν ξέρει κάποιος παντού διάβαζα ότι στην πάνω και μεσαία θέση είναι ο πάνω μαγνήτης με πιο φωτεινό ήχο στη μία ενώ πιο σκοτεινό στην άλλη. Τώρα που την έχω πλέον στα χέρια μου βλέπω ότι στη μεσαία θέση είναι μεν φωτεινός ο ήχος αλλά δουλεύει και ο κάτω μαγνήτης (γιαυτό μάλλον τόση φωτεινότητα  8)) χωρίς όμως να φεύγει το χαμ μήπως είναι απλά reverse wound; (τα πολλά τα engreek τα βαριέται και ο Mpikoz ::))

 

Να συμπληρώσω ότι αυτή είταν η πρώτη μου επαφή με μονούς μαγνήτες και ερωτεύθηκα παράφορα. Κυρίως όμως κατάλαβα γιατί αγαπάτε τόσο τις τέλε  ;)

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην κούρασαν τα engreek όσο έγραφα το ποστ κατάλαβα πόσο σπαστικά μπορούν να γίνουν και με βλέπω να τα ελαττώνω σιγά σιγά  :P

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mεγεια και να σου ζησει! Πολυ ομορφη φαινεται.

 

Η κλασσικη Tele συνδεσμολογια (αυτην εχει και η κιθαρα σου) ειναι

1)Bridge

2)Bridge & Neck

3)Neck

 

Αυτο που περιγραφεις

 

Έχω ένα ερώτημα σε σχέση με την μεσαία θέση αν ξέρει κάποιος παντού διάβαζα ότι στην πάνω και μεσαία θέση είναι ο πάνω μαγνήτης με πιο φωτεινό ήχο στη μία ενώ πιο σκοτεινό στην άλλη.

 

ειναι μια συνδεσμολογια που ειχαν οι πρωτες τελε και που ειχε ως εξης:

1)Bridge

2)Neck

3)Neck + Cap

 

Δηλαδη στη μεσαια θεση επαιζε ο neck μονος του και στη θεση 3 εμπαινε ενας πυκνωτης στο παιχνιδι που εδινε ενα πολυ μουντο, pseudo-bass ηχο. Γενικα ψιλοπατατα ηχος, για αυτο και δε βλεπεις αυτη τη συνδεσμολογια πλεον, παρα μονο σε reissues.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που περιγραφεις

 

ειναι μια συνδεσμολογια που ειχαν οι πρωτες τελε και που ειχε ως εξης:

1)Bridge

2)Neck

3)Neck + Cap

 

Δηλαδη στη μεσαια θεση επαιζε ο neck μονος του και στη θεση 3 εμπαινε ενας πυκνωτης στο παιχνιδι που εδινε ενα πολυ μουντο, pseudo-bass ηχο. Γενικα ψιλοπατατα ηχος, για αυτο και δε βλεπεις αυτη τη συνδεσμολογια πλεον, παρα μονο σε reissues.

 

Μα reissue είναι η δικιά μου ;D Απλά από τα πολλά ξέχασα να γράψω το πιο σημαντικό τι μοντέλο είναι. 62 reissue custom japan /facepalm.jpg πάω να το προσθέσω στο αρχικό ποστ

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγα πραγματα ειναι ωραιοτερα απο μια μαυρη telecaster custom.

 

Yπαρχει περιπτωση αν την πηρες απο Ιαπωνια να φοραει Fender Texas Special μαγνητες οποτε δεν χρειαζονται αλλαγη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγα πραγματα ειναι ωραιοτερα απο μια μαυρη telecaster custom.

 

Yπαρχει περιπτωση αν την πηρες απο Ιαπωνια να φοραει Fender Texas Special μαγνητες οποτε δεν χρειαζονται αλλαγη.

 

 

thomann.de δυστυχώς ;D ;D ;D

 

 

μεγειες...ποσο κοστισε?

7 πράσινα

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου