Προς το περιεχόμενο

Έκθεση με Κοντραμπάσα - buying a double bass


eoz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ... είμαι ένας μικλός χαλωπός κοντλαμπαχίστας και όπως θα φαντάζεστε ήρθε η ώρα μου να τα στάξω και εγώ στην βιομηχανία μουσικών οργάνων... Πράγμα που σημαίνει για όσους γνωρίζουν αλλα και για όσους δεν γνωρίζουν, μπελάς μεγάλος μπελάς... Είμαι λοιπόν της άποψης οτι το ατελείωτο οφθαλμόλουτρο στο ίντερνετ λειτουργεί απλά προσθετικά στην αγορά ενός μουσικού οργάνου ειδικά δε ενός οργάνου σαν το δικό μου... Το σημαντικότερο είναι να έχεις παίξει, να έχεις ακούσει, να ξανά παίξεις και να ξανά ακούσεις όσο ποιο πολλά όργανα μπορείς... ΠΩΣ ΏΜΟΣ ΘΑ ΓΊΝΕΙ ΑΥΤΌ???? Στην Αθήνα? Μακάρι!!! αν και δεν μένω στην πρωτεύουσα προσωπικά διατίθεμαι να κάνω ένα εγχώριο ταξιδάκι μέσα στις γιορτές... Γνωρίζει όμως κανείς κάποιον χώρο που να διαθέτει μια αρκετά μεγάλη συλλογή... Θα μου πείτε πολλά ζητάς... όταν όμως θέλεις δουλειά οι κοντραμπασίστες είναι χιλιάδες και εσύ μένεις στην απέξω..... Λεφτά θέλω να τους δώσω έλεος που να ήθελα και να πάρω... ;D.... Στο εξωτερικό πάντως υπάρχουν χιλιάδες χώροι με έκθεση αλλά και εργαστήριο για το απαραίτητο set up που απαιτεί οποιοδήποτε κοντραμπάσο αν θέλει να λέγεται μουσικό όργανο... ΟΥΦΦΦ!!!! τάπα ελπίζω σε ετούτο εδω το φόρουμ που είναι στην ουσία η καρδιά των μουσικών γνώσεων να βρω καμια βοήθεια... περιμένω απαντήσεις... εεε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙσή ώρα πέρασε από το πρώτο ποστ σου.

Καλύτερα κάνε λίγη υπομονή. Αν κάποιος ξέρει κάτι θα το γράψει.

 

Προσωπικά δεν έχω ιδέα που μπορείς να βρεις κοντραμπάσο, πόσο μάλλον ολόκληρη έκθεση να δοκιμάσεις. Φαντάζομαι ο Νάκας θα έχει ένα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε άτιμοι παίδες.... έχετε δίκιο πάντως... Ο Νάκας έχει όντως δύο αλά από το παίζω δύο όργανα μέχρι το ότι μου κάνουν και τα πληρώνω και 2 χιλιάρικα έχει μια απόσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχει 1-2 ο Διαμαντόπουλος στο κέντρο... Αν παίζεις χρόνια και θες κάτι συγκεκριμένο τότε θα σου πρότεινα να πας να βρεις έναν οργανοποιό και να κάνεις παραγγελία... Απλά και όμορφα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις χρόνια και θες κάτι συγκεκριμένο τότε θα σου πρότεινα να πας να βρεις έναν οργανοποιό και να κάνεις παραγγελία... Απλά και όμορφα...

Πιο φτηνά θα του έρθει να πάει στον Thomann, να βρεί τον Σαλίμ και να τα κανονίσει όλα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο φτηνά θα του έρθει να πάει στον Thomann, να βρεί τον Σαλίμ και να τα κανονίσει όλα...

Για ηλεκτρικά όργανα θα συμφωνήσω ΣΕ ΟΤΙ πεις... Αν μίλαγε για ηλεκτρικό κόντρα μπάσο θα του έλεγα πάρε ότι σου αρέσει περισσότερο στο μάτι... Αλλά στο θέμα του ακουστικού οργάνου ένας σωστός τεχνίτης και τα σωστά ξύλα είναι το Α και το Ω... Ένας τεχνίτης δλδ που θα του εξηγήσει:

Αυτό και αυτό το μπράτσο υπάρχουν θες κάτι πιο flat κάτι με μεγαλύτερη καμπύλη κλπ

Αυτό και αυτό το ξύλο υπάρχει με αυτό το βάρος κλπ...

και που θα μπορεί σε όλη την διάρκεια παραγωγής να είναι εκεί είναι νομίζω αναντικατάστατο... Και σε τιμή θα πάει γύρω στο 2500 χιλιάρικα νομίζω...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Ένας τεχνίτης δλδ που θα του εξηγήσει:

Αυτό και αυτό το μπράτσο υπάρχουν θες κάτι πιο flat κάτι με μεγαλύτερη καμπύλη κλπ

Αυτό και αυτό το ξύλο υπάρχει με αυτό το βάρος κλπ...

και που θα μπορεί σε όλη την διάρκεια παραγωγής να είναι εκεί είναι νομίζω αναντικατάστατο... Και σε τιμή θα πάει γύρω στο 2500 χιλιάρικα νομίζω...

Από περιέργεια...υπάρχει κάποιος Ελληνας κατασκευαστής, που έχει φτιάξει πάνω από 1 (ένα) ακουστικό κοντραμπάσο?

Τώρα για τα φράγκα...με 2500 χιλιάρικα ίσα που φτιάχνεις ηλεκτρική...2500 έχουν οι μέτριες χειροποίητες κλασικές

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Τώρα για τα φράγκα...με 2500 χιλιάρικα ίσα που φτιάχνεις ηλεκτρική...2500 έχουν οι μέτριες χειροποίητες κλασικές

 

Για ανέβα κι άλλο: Κάνοντας ένα ψιλό googlaρισμα, ένα 4/4 κάνει πάνω από 6.000  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου