Προς το περιεχόμενο

Κλασσικά... πλην όμως Καμμένα!


Astroman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

....Τραγούδια κλασσικά που έχουν ορίσει το ROCK και οι περισσότεροι έχουμε μεγαλώσει μαζί τους!

Τα περισσότερα απο αυτά τ' ακούμε καθημερινά ξανά και ξανά από κάποιους Αθηναϊκούς (και όχι μόνο) ραδιοφωνικούς σταθμούς, θυμίζοντάς μας τα σχολικά, αντε και φοιτητικά, χρόνια!....

Έρχεται όμως η στιγμή που λες......ΟΧΙ ΑΛΛΟ "SMOKE ON THE WATER"!!!!

[br]

Ετοίμασα λοιπόν ένα TOP 10 με κάποια "Κλασσικά......πλην όμως Καμμένα" rock τραγούδια που όταν τα πιάσει το αυτί μου (από ραδιόφωνο, μπαράκια, τηλεόραση), αλλάζει συχνότητα!

Ακολουθεί η λίστα χωρίς κάποια συγκεκριμένη σειρά (Beatles και Stones είναι εκτός, γιατί θα γέμιζαν τη λίστα από μόνοι τους)

[br]

TOP 10 (1960-1980)

[br]

  • 01. KANSAS - Dust In The Wind
  • 02. EAGLES - Hotel California
  • 03. GREEDENCE CLR REV - Suzie Q
  • 04. THE DOORS - Roadhouse Blues
  • 05. THE ANIMALS - House Of The Rising Sun
  • 06. STEPPENWOLF - Born To Be Wild
  • 07. LYNARD SKYNARD - Sweet Home Alabama
  • 08. DEEP PURPLE - Smoke On The Water
  • 09. RAINBOW - Man On The Silver Mountain
  • 10. KISS - I Was Made For Loving You

[br]

Και ερωτώ....γιατί ρε φίλε Ραδιοπαραγωγέ, DJ,VJ και όπως αλλιώς λέγεσαι  βάζεις το "Sweet Home Alabama" και δεν βάζεις το "Give me Back my Bullets"?

ή γιατί παίζεις το "Roadhouse Blues" και δεν παίζεις το "Ghost Song"?

[br]

Πόσο καιρό θα ακούμε τον Rory στο "MoonChild" ξεχνώντας οτι υπάρχει και ένα "Do You Read Me"?

Και καλά αυτοί που γνωρίζουν ότι υπαρχει και ένα "Detroit Rock City" πέρα από το "I Was Made For Loving You", οι πιτσιρικάδες που έχουν ξεφύγει απο τον βόθρο του BouzoukoPop και θέλουν ν'ακούσουν και ν΄ασχοληθούν τι θ' απογίνουν?? Θα ακούνε το ιστορικό riff του Blackmore μέχρι να το βαρεθούν και να ξεσπάσουν στα "ποιοτικά" του Χατζηγιάννη?

[br]

Περιμένω τις λίστες σας, όσο και τις απόψεις σας!!!!

[br]

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Περιμένω τις λίστες σας, όσο και τις απόψεις σας!!!!

 

Τα τραγούδια που δεν θέλω να ξανακούσω ΠΟΤΕ στη ζωή μου και τα οποία έχουν παιχτεί τρισεκατομμύρια φορές σε Disco και ραδιοφωνικούς σταθμούς είναι τα εξής:

 

1. Boney M - Daddy Cool  >:( >:( >:(

2. Gloria Gaynor - I Will Survive  >:( >:( >:( >:( >:(

3. Queen - We Will Rock You  >:( >:(

4. Donna Summer - Upside Down  >:(

5. Το τελευταίο έχει μέσα στους στίχους "στη ντισκοτέκ, στη παλιά ντισκοτέκ" και το ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ με όλο μου το είναι.  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ερωτώ....γιατί ρε φίλε Ραδιοπαραγωγέ, DJ,VJ και όπως αλλιώς λέγεσαι  βάζεις το "Sweet Home Alabama" και δεν βάζεις το "Give me Back my Bullets"?

 

 

 

Γιατί απλά οι φίλοι Ραδιοπαραγωγοί, DJ,VJ είναι φανταστικά πρόσωπα.

Στην πραγματικότητα υπάρχουν μόνο playlist που βγαίνουν από στατιστικές καί άλλες ανοησίες της αγοράς.

Καί κάποια καλά κατά την γνώμη τους "μικρόφωνα" γιά να γεμίζουν τα κενά ανάμεσα απο τα κομμάτια και να δίνουν την ψευδαίσθηση της ζωντανής εκπομπής.Ετσι πέθανε το ραδιόφωνο.Τουλαχιστον όπως το γνωρίζαμε οι παλαιότεροι (9,84  Κανάλι 15  rock fm επί Μηλάτου)

Μοναδική ίσως εξαίρεση ο "Εν Λευκώ"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τραγούδια που δεν θέλω να ξανακούσω ΠΟΤΕ στη ζωή μου και τα οποία έχουν παιχτεί τρισεκατομμύρια φορές σε Disco και ραδιοφωνικούς σταθμούς είναι τα εξής:

 

1. Boney M - Daddy Cool  >:( >:( >:(

2. Gloria Gaynor - I Will Survive  >:( >:( >:( >:( >:(

3. Queen - We Will Rock You  >:( >:(

4. Donna Summer - Upside Down  >:(

5. Το τελευταίο έχει μέσα στους στίχους "στη ντισκοτέκ, στη παλιά ντισκοτέκ" και το ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ με όλο μου το είναι.  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

 

Diana Ross εννοείς μάλλον... ;)

 

Ξεχάσατε να αναφέρετε όλες σχεδόν τις μπαλάντες των...Scorpions.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

1. Boney M - Daddy Cool  >:( >:( >:(

....

 

Τι λέτε ρε σεις.  :)

Είναι το αγαπημένο τργούδι του Wow!.

(Προσέξτε τα λόγια σας.)

 

http://www.youtube.com/watch?v=YgemkqLRing

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τό χω άχτι να ακούσω σε μαγαζί το "John Barleycorn must die" ,των Traffic.Mέγιστο.

Δεν είναι rock,αλλά ...είναι rock βρε παιδί μου, πώς να το κάνουμε!  ;D

 

-Στη λίστα μπαίνει το paranoid και το soldier of fortune, (συν την λίστα του 1ου post)  ;D

 

:D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε και:

 

-Smells like teen spirit (Nirvana)

-Paradise City (Guns n' Roses)

-Paint it black (Rolling Stones)

-Johnny B (Hooters)

 

...και θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμα... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε σεις.  :)

Είναι το αγαπημένο τργούδι του Wow!.

(Προσέξτε τα λόγια σας.)

 

http://www.youtube.com/watch?v=YgemkqLRing

 

 

Ο ορισμος της "καρεκλας" αλλα πλακα πλακα ειναι αθανατο.

Και το ριφακι του τα σπαει.

 

ολα τα $$ στο βιντεο ο brother  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι ΠΡΙΝ χαρακτηρισουμε καποιο κομματι "καμμενο" να φροντισουμε να μαθαινουμε ποιος το λεει και να μην ειμαστε γυφτοι ωστε να γραφουμε το ονομα της μπαντας ΛΑΘΟΣ (LynArd SkyNard). Αυτο δειχνει οτι δεν ασχοληθηκαμε ΠΟΤΕ με τις συγκεκριμενες μπαντες-κομματια κι εξου δεν εχουμε και ΔΙΚΑΙΩΜΑ να τα "καιμε". Αλλα τι περιμενεις οταν θεωρειται "καμμενο" το Dust In The Wind και το House Of The Rising Sun...

 

+1 για John Barleycorn. ΥΜΝΟΣ

 

Καμμενο εγω (και ο μουσικος κυκλος μας) θεωρω κομματια τυπου "How You Remind Me" και "Summer of 69" (αν και κομματαρα)

 

Πόσο καιρό θα ακούμε τον Rory στο "MoonChild" ξεχνώντας οτι υπάρχει και ένα "Do You Read Me"

Βρηκες κι εσυ κομματι που δεν ειναι "καμμενο"

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου