Προς το περιεχόμενο

Studio για ηχογραφηση δισκου heavy rock-doom


stonedterror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολο το noiz και περναω κατ ευθειαν στο θεμα.

σκεφτομαστε με την μπαντα μου πως εχει ερθει η ωρα να μπουμε στουντιο και να ηχογραφησουμε και επειδη εχουμε αρκετα κοματια ετοιμα αποφασισαμε να τα γραψουμε ολα(8 συνολο)και να μην περιοριστουμε σε 2-3 για καποιο demo cd.

παιζουμε heavy rock αρκετα doomy και ψυχεδελικο .ο προβληματισμος μου ειναι πως στα περισσοτερα studio που γνωριζω αν και εχουν πολυ καλο εξοπλισμο και ορεξη υστερουν στο οτι τα ατομα στα συγκεκριμενα στουντιο δεν εχουν μεγαλη εμπειρια και πολλοι ουτε καν επαφη με το συγκεκριμενο ειδος και ηχο που θελουμε να βγαλουμε.θα ηθελα λοιπον να μου προτεινεται καποια στουντιο στην αθηνα απο τα οποια εχετε προσωπικη εμπειρια η εχετε ακουσει καποιο καλο υλικο κοντα στον συγκεκριμενο ηχο το οποιο ομως να μην ειναι και οικονομικα απαγορευτικο.

να σημειωσω οτι ενισχυτες κιθαρας,μπασου και τυμπανα θα γραψουμε με τα δικα μας οποτε ουσιαστικα χρειαζομαστε μονο καποιον ανθρωπο(ηχοληπτη,μηχανικο,οτι να ναι) γνωστη του ηχου και οχι καποιον που να κανει το sabbathiko μου riff ν ακουγετε σαν τρυπες...

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

νομίζω αυτό που θες λέγεται : Fragile studio, του Βαγγέλη Γιαλαμά, μπασίστα των Fragile Vastness. Πολλά σοβαρά δισκάκια του μεταλ χώρου βγήκαν απο εκεί..αν θες πληροφοριες ψαξτο στο facebook και επικοινώνησε μαζί τους.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τις καφριλες  ;D ;D που θελετε υπαρχει το καταλληλο ατομο στο noiz.

 

Στειλε μηνυμα στον digisilence. ( Πετρος )

 

Ειναι μελος  και επιτιμος ηχοληπτης του νοιζ. ;D

 

Θα μεινες ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα.Trust me.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι κ ο bob katsionis των firewind εχει δικο του στουντιο,στο οποιο κανει παραγωγες/ηχογραφησεις....ψαξτο κ εκει αν θελεις. :D

 

Δεν θα το πρότεινα...εκτός αν θέλει να ακούγονται τα τραγούδια (από θέμα ήχου) σαν άλλων 371518267... συγκροτημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα σας ευχαριστω για τις προτασεις και τις απαντησεις,καποια απο αυτα τα ειχα ηδη στο μυαλο μου αλλα φανταζομαι οτι να παμε να ηχογραφησουμε εκει που εκαναν το τελευταιο οι septic flesh θα ειναι απαγορευτικο για την τσεπη μας παρ ολα αυτα δε χανουμε τιποτα να ρωτησουμε τιμες.επισης δεν επιθυμουμε να βγαλουμε πολυ καφρικο ηχο αλλα κατι σαν κ αυτο ισως και πιο light...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολο το noiz και περναω κατ ευθειαν στο θεμα.

σκεφτομαστε με την μπαντα μου πως εχει ερθει η ωρα να μπουμε στουντιο και να ηχογραφησουμε και επειδη εχουμε αρκετα κοματια ετοιμα αποφασισαμε να τα γραψουμε ολα(8 συνολο)και να μην περιοριστουμε σε 2-3 για καποιο demo cd.

παιζουμε heavy rock αρκετα doomy και ψυχεδελικο .ο προβληματισμος μου ειναι πως στα περισσοτερα studio που γνωριζω αν και εχουν πολυ καλο εξοπλισμο και ορεξη υστερουν στο οτι τα ατομα στα συγκεκριμενα στουντιο δεν εχουν μεγαλη εμπειρια και πολλοι ουτε καν επαφη με το συγκεκριμενο ειδος και ηχο που θελουμε να βγαλουμε.θα ηθελα λοιπον να μου προτεινεται καποια στουντιο στην αθηνα απο τα οποια εχετε προσωπικη εμπειρια η εχετε ακουσει καποιο καλο υλικο κοντα στον συγκεκριμενο ηχο το οποιο ομως να μην ειναι και οικονομικα απαγορευτικο.

να σημειωσω οτι ενισχυτες κιθαρας,μπασου και τυμπανα θα γραψουμε με τα δικα μας οποτε ουσιαστικα χρειαζομαστε μονο καποιον ανθρωπο(ηχοληπτη,μηχανικο,οτι να ναι) γνωστη του ηχου και οχι καποιον που να κανει το sabbathiko μου riff ν ακουγετε σαν τρυπες...

 

ευχαριστω

 

Η ιδεα να γραψετε 8 κομματια κατευθειαν θα την θεωρουσα ρισκο εαν δεν εχετε παρομοια εμπειρια ηχογραφησης μεχρι τωρα. Καλυτερα να ξεκινησετε με ενα κομματι, το οποιο θα ειναι και το single κατα την περιοδο ηχογραφησης τον υπολοιπων ωστε να προωθησετε το αλμπουμ. Κανοντας ενα κομματι μπορειτε να κρινετε εαν ειστε ευχαριστημενοι μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα και με μικρο χρηματικο ρισκο.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

θεωρω εξαιρετικα ενδιαφερον πως σε αυτον τον κοσμο που τα link φευγουν βροχη,  οταν μιλαμε για στουντιο κανεις δεν κανει Post ενα δειγμα δουλειας.  to that  end  λοιπον, και οπως  λενε "the proof is in the pudding" :

 

stonedterror, αν και το βιντεακι που ποσταρες εχει πιο Live  ηχο, πιο "παλιακο" sabbath  type πραγμα, το οποιο προφανως και ειναι συγκεκριμενη παραγωγικη τεχνικη και γινεται, παρε και ακου δυο δειγματα απο μας.

 

http://1000mods.bandcamp.com/

 

το καινουργιο τους αλμπουμ, rec απο billy anderson, mix-master  σε μας.

 

 

 

http://dl.dropbox.com/u/414430/Stonerow.wav

 

γραφτηκε για την συλλογη της spinalonga "misfortune was a henhouse manager"

 

δεν ξερω τι απεγιναν αυτοι αλλα κερδιζουν με διαφορα τα ευσημα για την περισσοτερη μπυρα που εχει περασει ποτε απο το unreal. και sound city στο τερμα.

 

alex

 

 

www.unrealstudioz.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

....listen to alex  :)

 

διαφήμιση ξε-διαφήμιση αυτό που κάνουν τα παιδιά στο unreal είναι μοναδικό....τόσο ως άτομα όσο και ως κατάσταση, εξοπλισμός κλπ κλπ

 

Μάλλον το ιδανικότερο περιβάλλον και άνθρωποι για "μοντέρνο σκληρό ήχο" 

 

thumbs up!!

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου