Προς το περιεχόμενο

Studio για ηχογραφηση δισκου heavy rock-doom


stonedterror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπεις λοιπον οτι αρκει ενα digital mastering & ενα digital conversion για το  you tube για να κανει ακομα και την πιο....analog εγγραφη να ακουγεται ....digital ;D

 

 

οποτε ποιος ο λογος για τοση κουραση.... ;D

 

εξω απο την πλακα φυσικα και γινονται ακομα analog παραγωγες,White Stripes,Foo Fighters και καποιοι ακομα επιμενουν να γραφουν αναλογικα (τωρα τι γινεται στο mixing/mastering ειναι αλλου παππα ευαγγελιο)  τωρα αν αυτο κανει καποια διαφορα και αν αυτη η διαφορα διατηρειται μεχρι το cd ή το mp3 εχει να κανει με το ποσο καλα γινεται η ολη διαδικασια...και με το τι θελει καποιος,προσωπικα παντως μονο......φρικη,κυριως ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ  εχω να θυμαμαι απο τις,πολλες, full αναλογικες παραγωγες που εχω κανει και φυσικα μετρια αποτελεσματα ,μια και αφου  δεν υπηρχε χρονος γινονταν βιαστικα,σε μετρια μηχανηματα  και χωρις τις πολλες ευκολιες που δινει η σημερινη τεχνολογια...(οι τραγικες παραγωγες των περισσοτερων ελληνικων δισκων,ειδικα των "rock", πριν το 2002 οπου η ψηφιακη ηχογραφηση εγινε το std και στην Ελλαδα  αλλωστε το επιβεβαιωνουν αυτο )

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Zatoichi, όλα αυτά που παρέθεσες είναι ένα αστείο promotional υλικό που απευθύνεται σε άσχετους για το και καλά wow factor, αλλά δεν αποδεικνύει ούτε υποδεικνύει απολύτως τίποτα συγκεκριμένο. Έστω να ανήκουν στην κατηγορία 1 που έγραψε προηγουμένως ο Σούπερφανκ... καλό το μεράκι και θεμιτά τα μέσα αυτά στο κυνήγι της έμπνευσης, αλλά η σφραγίδα του "αγνού παρθένου μαλλιού" όπως και να το κάνουμε δεν περνάει σε ένα εξειδικευμένο φόρουμ ως παράγοντας που θα υποκαταστήσει / βοηθήσει την μουσική ποιότητα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αναλογικό εξοπλισμό... μεθερμηνευόμενον?

 

(Προς αποφυγή παρεξήγησης, το συγκεκριμένο ανωτέρω κομμάτι ουδεμία σχέση δεν έχει με doom ή heavy rock)

 

οι witchcraft ειναι μια καραdoom heavy rock μπαντα!ισως το συγκεκριμενο κομματι να ειναι πιο uptempo αλλα αν ακουσεις ολη την δισκογραφια τους(3albums)θα το διαπιστωσεις και συ!επισης και σε συντευξη σε ελληνικο μεταλοπεριοδικο στο παρελθον εχουν αναφερει για τον αναλογικο εξοπλισμο που χρησιμοποιουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zatoichi, όλα αυτά που παρέθεσες είναι ένα αστείο promotional υλικό που απευθύνεται σε άσχετους για το και καλά wow factor, αλλά δεν αποδεικνύει ούτε υποδεικνύει απολύτως τίποτα συγκεκριμένο. Έστω να ανήκουν στην κατηγορία 1 που έγραψε προηγουμένως ο Σούπερφανκ... καλό το μεράκι και θεμιτά τα μέσα αυτά στο κυνήγι της έμπνευσης, αλλά η σφραγίδα του "αγνού παρθένου μαλλιού" όπως και να το κάνουμε δεν περνάει σε ένα εξειδικευμένο φόρουμ ως παράγοντας που θα υποκαταστήσει / βοηθήσει την μουσική ποιότητα.

 

Έχεις δίκιο ότι αυτές οι αναφορές είναι αρκετά γενικόλογες, το ανέφερα ότι δεν βρήκα λεπτομέρειες. Αυτό που είδα είναι ότι στον τελευταίο τους δίσκο το mastering έχει γίνει στο Cuttingroom studio από τον Bjorn Engelmann, o οποίος λέει "has never left his first love of the analog mastering equipment", οποτε μπορεί σε αυτό το άλμπουμ να έχει γίνει όντως αναλογικό mastering

 

http://cuttingroom.se/bjorn-engelmann/

 

Προσωπικά, δεν έχω κανένα θέμα analog vs digital ούτε ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλά επειδή αναφέρθηκαν οι Witchcraft που μου αρέσουν και είχα διαβασει περι αναλογικού εξοπλισμού, είπα να το αναφέρω

...and my eyes fade from me in this open country

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να μη μπερδευομαστε...ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΣ ειναι ο ηχος ο οποιος προερχεται απο

 

 

1.ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ με χρηση multitrack & ταινιας (εξακολουθει να γινεται αλλα φυσικα σε σπανιες περιπτωσεις,τουλαχιστον αν δουμε το συνολο των παραγωγων στον πλανητη)  ,

 

2.ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ΜΙΞΗ σε στερεοφωνικο 2 track ταινιας (εξακολουθει να γινεται αλλα ειναι ακομα πιο σπανιο απο το 1) και

 

3.ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ mastering (δεν νομιζω να γινεται πλεον πουθενα στον κοσμο,αν και μπορει να κανω λαθος)  &

 

4.φυσικα τελικη εκτυπωση/αναπαραγωγη  σε  ΒΙΝΥΛΙΟ (γινεται ακομα και μαλιστα και σε digital παραγωγες).

 

Αυτο που παραθεσες σαν παραδειγμα ειναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ παραγωγη,αναλογικη παραγωγη ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι.

 

Εκτος κι αν θες να μπουμε σε...μεταφυσικες εννοιες... ;D...οπως.."ζεστος" ηχος (αν και μπορω να σου παραθεσω..τονους 100% αναλογικων παραγωγων απο τα 80s που μονο...ζεστο ηχο δεν εχουν....)  και λοιπες μπουρδες... ;D

 

 

Βλεπεις λοιπον οτι αρκει ενα digital mastering & ενα digital conversion για το  you tube για να κανει ακομα και την πιο....analog εγγραφη να ακουγεται ....digital ;D

 

 

οποτε ποιος ο λογος για τοση κουραση.... ;D

 

 

 

 

 

μπα, εγω λεω οτι αναλογικος ηχος ειναι οτιδηποτε ειναι γραμμενο σε wire recorder η κερι μελισσας. ολα τα αλλα ειναι για τους φλωρους. τι μαγνητισμος και κουραφεξαλα.

 

superfunk,

 

το πιστευω σου για το τι ειναι αναλογικος ηχος ειναι πολυ σε παρα πολυ στενα πλαισια. μια ψηφιοποιηση δεν ειναι αρκετη ( και δυο και τρεις βασικα) για να κανει κατι να σταματησει να ακουγεται "αναλογκ". αλλωστε το τι ειναι αναλογικος ηχος ειναι απλα μια αναμνηση απο παλια αλμπουμ, παλιες τεχνικες παραγωγης, συγκεκριμενο εξοπλισμο κλπ. η ηχητικη αναμνηση της ανθρωποτητας ξερει τι ειναι αναλογικος ηχος, και οχι μια αυστηρη αλυσιδα μηχανηματων.

 

αν ακουσεις 100 σιντι, καποια απλα ακουγονται πιο "παλια", πιο "καλα", πιο "αναλογικα". πως να το κανουμε τωρα. και εχουν φαει ψηφιοποιηση , αποψηφιοποιηση, και οτι αλλο θες. αυτο ειναι γιατι η αναμνηση του αναλογικου ηχου μπορει να επιτευχθει και με αλλα πραγματα απο το να μαγνητιζεις ταινια η να σκαβεις αυλακια.

 

παραθετω μερικα απο αυτα:

γραψε λαιβ.στο ιδιο δωματιο. χωρις ακουστικα. ε ρε κεφια. λεγεται bleed απο μικροφωνο σε μικροφωνο. instant παλιο πραμα. αμα η μπαντα γκροοβαρει κιολλας...

 

λαμπατους παλιους ενισχυτες. και ενδεχομενως παλιες καμπινες. και καταλληλα κουρδισμενα τυμπανα.

 

παλια ή καταλληλα μικροφωνα. οχι ενα μικροφωνο για ολες της πηγες (με  overdubs) και μετα "θα το φερω με eq μωρε"

 

προενισχυτες με αποψη, distortion, germanium, τον σατανα τον ιδιο. αν ξανακουσω grace designs.... ;D

 

αναλογικους δυναμικους επεξεργαστες. eq, COMPRESSION, τετοια. αλλα να τα γραψεις ετσι, οχι να τα χρησιμοποιησεις στο μιξ. ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΡΙΣΚΟ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ.

 

να μην εχεις 100 καναλια. δοκιμασε κατι τυπου.... 16. αντε 20. αν θες πολλα μιροφωνα σε μια πηγη, ενωσε τα πριν την ψηφιοποιηση.

 

να μιξαρεις  σε μια μεγαλη, ζεστη, αναλογικη κονσολα.

 

α ναι, και να ξερεις τι ηχο πας να βγαλεις. δεν ειπα οτι αν εχεις τα παραπανω καθαρισες. θες και ενα οραμα.

 

τωρα αν εχεις τα παραπανω, καπως τραμπαρεις με το οτι δεν εχεις αναλογικη ταινια.η οτι δεν κοβεις σε βυνιλιο. προφανως θα ηταν ωραια να ειχες και ταινια, αλλα οπως ειπες εσυ, τις παλιες εποχες ειχαμε απειρα προβληματα και δεν ηταν ολα ροδινα με την ταινια. οποτε καπως το αντικαθηστουμε σημερα με το daw. αν το χρησιμοποιησεις και σαν  tape machine ( δεν πετας πλαγκιν καθε δευτερολεπτο, κοβεις κανεις ρανεις) ακομα καλυτερα. αμα κανεις και σωστο gain staging... ουυυυυυ. τελεια.

 

 

κατα συνεπεια, μπορεις να βγαλεις με πολλους διαφορετικους τροπους την αναμνηση του αναλογικου ηχου. η μπομπινα και το βυνιλιο ειναι ενας απο αυτους. τα υπολοιπα ειναι εξισου valid. αν τα εχεις ολα μπορει και να εχεις την "απολυτη αναλογικη εμπειρια"(μπορει και να κοπει η ταινια ομως, ή να πνιγουν τα παντα στο θορυβο), αλλα αν παρεις ενα πραμα που εγινε ITB  και το κανεις βυνιλιο δεν σημαινει οτι "το σωσαμε νταξει, δεν ακουγεται ψηφιακο".

 

alex

 

 

www.unrealstudioz.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιστευω σου για το τι ειναι αναλογικος ηχος ειναι πολυ σε παρα πολυ στενα πλαισια.

 

μπα απλα συνηθιζω να ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ,ξερω οτι στη χωρα μας αυτο ειναι αμαρτημα αλλα η παραμονη μου στα εξωτερικα για πολλα χρονια με εχει... χαλασει.... ;D

 

ωραια αυτα που γραφεις αλλα δεν εχουν σχεση με την...αναλογικοτητα του ηχου αλλα με τη ζωντανια και την ...μειωση του...σιδερωματος του... ;D,μια χαρα γινονται και σε ψηφιακο περιβαλλον (προσωπικα τα εφαρμοζω με μεγαλη μου χαρα οποτε μπορω ,με εξαιρεση τους επεξεργαστες)

 

αλλα αν παρεις ενα πραμα που εγινε ITB  και το κανεις βυνιλιο δεν σημαινει οτι "το σωσαμε νταξει, δεν ακουγεται ψηφιακο".

 

αυτο ειναι σωστο,φυσικα ειμαι φανατικος της ΙΤΒ μιξης και δοξα τω θεω ποτε μου δεν ειχα παραπονα για....πσηφιακιλα... ;D

 

τωρα αν καποιοι σε ΙΤΒ περιβαλλον δεν βγαζουν καλο ή "ζεστο" ηχο ....δεν φταινε τα εργαλεια...ο μαστορας φταιει που δεν ξερει να τα χρησιμοποιει ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

και εγω σου εξηγω οτι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ο αναλογικος ηχος δεν ειναι μια αυστηρη αλυσιδα, αλλα η συλλογικη αποψη του κοσμου του τι ειναι ο αναλογικος ηχος. προσπαθεις να δωσεις μια αυστηρη και επιστημονικη εξηγηση ( που νταξει και εγω το κανω συνεχεια) σε κατι το οποιο δεν κρινεται απο επιστημονες, αλλα κανονικους τυπους ( ενιοτε μεθυσμενους) που κανουν το ροκ βρε αδερφε. επιστημονικα αν το παρεις και το διχοτομησεις, τα πραγματα που παρεθεσα πιο πανω σε βοηθανε πιο πολυ να σου θυμιζει κατι "αναλογικηλα" απο μια σουπερ αναλογικη αλυσιδα κακα χρησιμοποιημενη.

 

δεν ειπα οτι αυτα που περιγραφω δεν γινονται σε ψηφιακο περιβαλλον, ποσο μαλλον μια που πολλα δεν εχουν σχεση με το μεσο ηχογραφησης, αλλα το δωματιο, το στησιμο, τα μικροφωνα. φυσικα θα πω οτι γινονται οπως το πες, "μια χαρα". οχι γαμω.

 

συνηθως φταιει ο μαστορας , αλλα ξερεις κατι?  τα εργαλεια εχουν απειρη σημασια. ειδικα για ενα καλο μαστορα.

 

it is the indian AND  the arrow.

 

 

alex

www.unrealstudioz.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι witchcraft ειναι μια καραdoom heavy rock μπαντα!ισως το συγκεκριμενο κομματι να ειναι πιο uptempo αλλα αν ακουσεις ολη την δισκογραφια τους(3albums)θα το διαπιστωσεις και συ!επισης και σε συντευξη σε ελληνικο μεταλοπεριοδικο στο παρελθον εχουν αναφερει για τον αναλογικο εξοπλισμο που χρησιμοποιουν

Δεν αμφιβάλλω, απλά

(α) ανέφερα το ανωτέρω κομμάτι κι όχι όλα τους,

(β) ΕΛΕΟΣ πια με τον "αναλογικό εξοπλισμό". Δεν έχει πεθάνει ακόμη αυτό το διαφημιστικό tag line? (και γιατί?) Τέτοιες ατάκες έπιαναν τόπο όταν τις διάβαζα πριν από καμιά 20ριά χρόνια σε περιοδικά για το Α ή Β συγκρότημα και έλεγα "γουάου δικέ μου, πόσο ψαγμένα είναι τα άτομα". Αλλά αμάν πια εν έτει 2012... Εσείς ψάχνετε ύφος παραγωγής και όχι τον ένα και μοναδικό εξοπλισμό-"άγιο δισκοπότηρο" για να την βγάλετε.  Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αρκεί και μόνο να είναι προσεγμένος, και ο άνθρωπος στο "τιμόνι" να είναι καλός κι επαγγελματίας στη δουλειά του. Και η παραγωγή είναι διαφορετική ιστορία. Πρέπει να το καταλάβετε γιατί θα παραμείνετε δέσμιοι σε κάτι που μπορεί να εξελιχθεί σε παρωπίδες, και περιορίζει αφάνταστα τις επιλογές σας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε βοηθανε πιο πολυ να σου θυμιζει κατι "αναλογικηλα" απο μια σουπερ αναλογικη αλυσιδα κακα χρησιμοποιημενη.

 

Καταλαβαινω τι θελεις να πεις ,αλλα και παλι δεν ειναι θεμα "κακης" χρησης,ας πουμε αν ακουσεις παραγωγες των Duran Duran,των Spandau Ballet,της Madonna στα 80s  ή των Cure (οι οποιες ειναι ο ορισμος της...ψυχροτητας αν και 100% αναλογικες) δεν μπορεις να μιλησεις για "λαθος" χρηση της αλυσιδας ( οι παραγωγες ειναι εξωφρενικα καλες) αλλα για συγκεκριμενη ΑΠΟΨΗ που ειχαν ...τοτενες... ;D

 

Ας τα βρουμε στη μεση και ας παραδεχτουμε οτι προτιμαμε τις vintage style παραγωγες με "οργανικο ηχο"  (και εγω αυτες προτιμω... ;D) με οτιδηποτε μεσο (ψηφιακο ή αναλογικο) και αν εχουν γινει.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το Unreal.

Μου ειχε συστησει ενας φιλος παραγωγος τα παιδια και μου ειχε κανει εντυπωση που δεν μου προτεινε το στουντιο στο οποιο εκανε δουλεια εκεινη την εποχη.

Οντως οταν πηγαμε με την μπαντα και ειδαμε τι και πως δουλευουν, ασυζητητι απορριψαμε καθε αλλη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου