Προς το περιεχόμενο

Καλο μου Ποντεσιομετρο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα μου, συνεβει ενα απο τα πιο κουλα πραγματα στην κιθαριστικη μου καριερα 8O

 

Ημουν στο στουντιο με την μπαντα, κανοντας προβες για την ευρωπαικη μας περιοδεια το καλοκαιρι :lol: και ξαφνικα, το ποντεσιομετρο του volume αρνειται πεισματικα να με υπηρετησει 8O Απλα σταματησε να γυρναει :!: :!: :!:

 

Βγαζω το knob και βλεπω μια ασπρη σκονη γυρω απο το ποντεσιομετρο πανω στο pickguard :roll:

Μεχρι και με πενσα δοκιμασα να το γυρισω, αλλα τιποτα αυτο :?

 

Σας εχει συμβει ποτε κατι παρομοιο?τι μπορω να κανω για να το φερω στα ισα του?

 

Να σημειωσω πως μεχρι εκεινη την στιγμη, δουλευε μια χαρα, πολυ smooth...

Η κιθαρα ειναι μια Ibanez RG2550E Prestige, αγορασμενη σχετικα προσφατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έσπασε η πίστα της αντίστασης που κινείται ο δρομέας και που στα καλά ποτανσιόμετρα είναι πορσελάνη (ίσως και γι'αυτο η άσπρη σκόνη).Αυτό μπορεί να συμβέι μόνο με υπερβολική πίεση ή κρούση στο κουμπί του.Μήπως έχεις μαλακή θήκη, ή ακούμπησες την κιθάρα σου κάπως απρόσεκτα και το κουμπί χτυπήθηκε ??? Χωρίς λόγο πολύ δύσκολο να σπάσει.....τέσπα,μικρό το κακό,κολλητηράκι και καινούριο.. 8)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιεργο, ειναι πως η κιθαρα, οταν δεν βρισκεται στα χερια μου, ειναι σε μια θηκη ψηγειο που εδινε η Ibanez....

 

Ειναι παρα πολυ μυστηριο, αυτο που συνεβει, την μια στιγμη να δουλευει, και την αλλη οχι...

Μου το ματιασανε το μωρο μου, δεν επρεπε να την βγαλω φωτο :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα αυτό οφείλεται σε μη-κουρδισμένο φτηνό κορεάτικο ποτενσιόμετρο, για καλύτερα αποτελέσματα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις κάτι σαν αυτό:

 

http://www.referenceaudiomods.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=NOB_C37_C

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κύριοι, σταματήστε να συμπεριφέρεστε σαν κομπλεξικοί.....

Αν εσεις δεν καταλαβαίνετε πολλά-πολλά, δεν σημαίνει ότι κάποιοι άνθρωποι που έχουν επενδύσει χρόνο για έρευνα και ανάπτυξη αξιοποιώντας δεκαετίες εμπειρίας στο χώρο του hi-fi , είναι απατεώνες επειδή ζητάνε μια τίμια αμοιβή. Εσείς δηλαδή ξέρετε καλύτερα από τον silver rock τι πάει να πει ήχος?

Αν αυτός ο άνθρωπος σας προσφέρει τη γνώση του μέσα από ένα μοναδικό προϊόν ( http://www.referenceaudiomods.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=RAM&Category_Code=VOLUME ) γιατί να τσιγκουνευτείτε τα $6820.00 που κάνει το ποτενσιόμετρο? Τόσο αχάριστοι είστε? Αλλά βέβαια.....μου φαίνεται εδω μέσα....όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

 

 

(Σίγουρα δεν είναι παρωδία το site? Πάντως εκεί που έχει το pot που κάνει τα $6820 έχει και κουμπί "add one to cart" . Θα έπρεπε να έχει και κουμπί "put it where you know" :lol: :lol: :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα μονο ενα πραγμα έχω να πω... Μακρια απο την ασπρη σκόνη παιδια. Σκωτώνει. ¨Εχει κλέισει τα καλύτερα σπίτια και στούντιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..εεεε......τώρα εσύ ζηλεύεις Χαρίλαε που δεν έχεις τα 27280 για να αλλάξεις πότις στην κιθάρα σου....ας είμαστε ειλικρινείς.... :roll:

 

 

 

 

 

......κι εδω που τα λέμε άν είχε πάρει αυτό ο stavrilian με το εξωτερικό κουτί,δέν θα του έσπαγε...εμ... :roll:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου