Προς το περιεχόμενο

Studio για ηχογραφηση δισκου heavy rock-doom


stonedterror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καταλαβαινω τι θελεις να πεις ,αλλα και παλι δεν ειναι θεμα "κακης" χρησης,ας πουμε αν ακουσεις παραγωγες των Duran Duran,των Spandau Ballet,της Madonna στα 80s  ή των Cure (οι οποιες ειναι ο ορισμος της...ψυχροτητας αν και 100% αναλογικες) δεν μπορεις να μιλησεις για "λαθος" χρηση της αλυσιδας ( οι παραγωγες ειναι εξωφρενικα καλες) αλλα για συγκεκριμενη ΑΠΟΨΗ που ειχαν ...τοτενες... ;D

 

"κακη χρηση" εννοω αν προσπαθεις να βγαλεις ενα τετοιο αποτελεσμα ηχητικα. δηλαδη "παλιο" , "vintage" κατι. εννοειται πως σε αυτες τις παραγωγες που αναφερεις δεν θεωρω την χρηση του μεσου λανθασμενη, και οτι οοολα επρεπε να ακουγονται "ετσι".

 

Ας τα βρουμε στη μεση και ας παραδεχτουμε οτι προτιμαμε τις vintage style παραγωγες με "οργανικο ηχο"  (και εγω αυτες προτιμω... ;D) με οτιδηποτε μεσο (ψηφιακο ή αναλογικο) και αν εχουν γινει.... ;)

 

 

δεν προτιμαω αυτες τις παραγωγες γενικα. τις προτιμω οταν ειναι καταλληλες για την μουσικη που παιζεται. κατα βαση ειμαι περηφανος μεταλλας και μου αρεσουν εξισου τα διαστημικα Layers απο ηχους με τεραστιες κιθαρες και "υπερανθρωπα" αποτελεσματα. απλα μπορω να καταλαβω ποτε ταιριαζει τι. και υπεραγαπαω την ψηφιακη τεχνολογια, οπως και την αναλογικη. απλα η καθε μια εχει την θεση της. digital  στον λαιβ ηχο ειναι εκπληκτικο κατεμε, και analog ( ή hybrid πιο σωστα) στο στουντιο.  αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι counter intuitive  να πας να κανεις μια παραγωγη με "αισθηση αναλογικου" μονο με ψηφιακη τεχνολογια, οπως και το αντιθετο προφανως. δηλαδη μπορει σε καποιους να αρεσει το αποτελεσμα και να μην ακουνε την διαφορα, αλλα ξερεις κατι? εγω την ακουω. και θελω να πιστευω και καποιοι αλλοι.

 

alex

 

 

www.unrealstudioz.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου