Προς το περιεχόμενο

Ακουστικό μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eιχα το Fender BG29 για 6 χρονια οπου και το πουλησα

για το κλασεις ανωτερο Vera Cruz.

 

Το Fender δεν ειχε καλο ηχο και δεν ειχε καθολου καλη αποδοση,στο feeling των δακτυλων,οταν επαιζα με ενισχυτη.Αντιθετα το Vera Cruz ειναι απιστευτο σε ολα του,αλλα δυστυχως απο οσο ξερω δεν ερχεται πια στην Ελλαδα.

 

Και τα δυο οργανα δεν ακουγονται χωρις ενισχυτη(σχετικα με το φυσικο ηχο).

Το ακουστικο μπασο ακουγεται μονο οταν συνοδευει 1 κιθαρα και ο κιθαριστας παιζει χαλαρα και χαμηλοφωνα.Για ντραμς και κρουστα δεν το συζηταμε καν.

 

Ολα τα παραπανω απο προσωπικη πειρα και μονο.

Δεν ειμαι και κανενας ξερολας.

 

Υ.Γ Εχω παιξει με Ibanez.Χάλια μαυρα!!! 

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει άποψη κανείς για τα Harley Benton και συγκεκριμένα αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb30nt_akustikbass.htm

 

 

 

Το έχω αυτό το μπασσάκι (το άταστο). Δεν έχω εκτενή εμπειρία σε ακουστικά μπάσσα πάντως από θέμα έντασης είναι μάλλον το δυνατότερο από όσα έχω παίξει. Γενικά είναι αξιοπρεπέστατο. Έχει και πιεζοηλεκτρικό και eq. "Για τα λεφτά του" είναι super. Το μπράτσο του το βρίσκω λίγο κουραστικό, αλλά στην ταστωμένη version, πιστεύω, θα είναι πιο άνετο. Άλλωστε γούστα είναι αυτά.

 

Το θέλω κυρίως για να μάθω να παίζω μπάσο

 

αν κυρίως το θέλεις γι αυτό, πιστεύω πως δεν είναι πολύ καλή επιλογή

γιατί όχι κάποιο ηλεκτρικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Το έχω αυτό το μπασσάκι (το άταστο). Δεν έχω εκτενή εμπειρία σε ακουστικά μπάσσα πάντως από θέμα έντασης είναι μάλλον το δυνατότερο από όσα έχω παίξει. Γενικά είναι αξιοπρεπέστατο. Έχει και πιεζοηλεκτρικό και eq. "Για τα λεφτά του" είναι super. Το μπράτσο του το βρίσκω λίγο κουραστικό, αλλά στην ταστωμένη version, πιστεύω, θα είναι πιο άνετο. Άλλωστε γούστα είναι αυτά.

 

αν κυρίως το θέλεις γι αυτό, πιστεύω πως δεν είναι πολύ καλή επιλογή

γιατί όχι κάποιο ηλεκτρικό;

 

Δεν πρόσεξα ότι προχώρησε το θέμα. Δεν παίρνω ηλεκτρικό γιατί λέω να πάρω αργότερα ένα καλό και αφού μάθω να παίζω. Επίσης για να μην χρειαστεί να πάρω και ενισχυτή. Oύτως η άλλως το βασικό μου μουσικό όργανο είναι η κιθάρα.  :D. Πιστεύω δεν θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Το παράγγειλα το μπασσάκι τελικά. Ελπίζω να μην είναι χάλια το intonation του. Θα δούμε. Το πιεζοηλεκτρικό του πως σου φάνηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου