Προς το περιεχόμενο

Κάρτα Ηχου και συμπιεσμένα αρχεία ήχου


giop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το noiz! Αυτό είναι το πρώτο μου post οπότε συγχωρέστε με αν έκανα κάτι λάθος.

Έχω μια απορία και σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ που το κατέχετε το ζήτημα του ήχου.

Πρόσφατα αγόρασατα τα Altec Lansing MX5021 και είμαι ενθουσιασμένος, αλλά με τρώει το σαράκι όσον αφορά στην κάρτα ήχου. Συγκεκριμένα έχω ένα laptop με AC97 που βγάζει μόνο μια έξοδο για headphones(αν και τα mx5021 άλλωστε δεν έχουν τίποτα πέρα από line in.)

Η ερώτηση είναι η εξής:Θα υπάρξει ουσιαστική αναβάθμιση στην ποιότητα αναπαραγωγής με μια σοβαρή κάρτα ήχου, τόση που να δικαιολογεί το κόστος της.

Καταλαβαίνω ότι είναι μια μάλλον χιλιοειπωμένη ερώτηση και ζητώ την κατανόηση σας, αλλά αυτά που βρήκα με λίγο ψάξιμο έρχονται σε αντίθεση. Με ενδιαφέρει μόνο η ποιότητα αναπαραγωγης μουσικής και όχι οι ταινίες, παιχνίδια ή η σύνθεση μουσικής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιτα μια καλυτερη καρτα ηχου απο την onboard που εχεις προφανως θα σου δώσει μεγαλυτερη ευελιξια αν χρειαστείς να ηχογραφήσεις κάποιο line σημα...και πιθανα θα σου μειώσει το latency με τις συσκευές που χρησιμοποιείς...

 

Τώρα ποσο θα έχεις διαφορά στον ηχο στην μουσική...Δεν ξέρω...αλλά προφανως αφού θα έχεις καλυτερους convertors υποθετώ πως ναι...

 

Σχετικά με αυτό ομως...Ρολο παίζουν και τα ηχεια...και τα συγκεκριμενα που λές δεν τα γνωρίζω...

 

EDIT: Το thread το έχεις βαλει σε λάθος τομεα....Καποιος mod προφανως θα το αλλαξει...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για το γρήγορο reply. Με ενδιαφέρει αποκλειστικά η ποιότητα αναπαραγωγής μουσικής, τα ηχεία είναι πραγματικά πολυ καλά αλλά δεν παύουν να είναι ηχεία υπολογιστή,ίσως τα καλύτερα "multimedia" 2.1 αλλά ηχεία υπολογιστή... Απλά, είμαι περίεργος αν έχει "audibe" διαφορά.

 

Μια ερώτηση ακόμα, θέλω να πάρω ένα μεγαλύτερο καλώδιο minijack σε minijack για να μπορώ να έχω το subwoofer πιο μακριά απ'το pc.

Υπάρχει "ποιοτικό" και "κακό" minijack ή χάνω το χρόνο μου με ασήμαντα?

 

 

ΥΓ:ούτε που ξέρω σε ποιον τομέα είμαστε τώρα... Sorry,αν μπορώ και βρω την άκρη θα το μεταφέρω μόνος μου-αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασατα τα Altec Lansing MX5021 και είμαι ενθουσιασμένος' date=' αλλά με τρώει το σαράκι όσον αφορά στην κάρτα ήχου. Συγκεκριμένα έχω ένα laptop με [b']AC97[/b] που βγάζει μόνο μια έξοδο για headphones(αν και τα mx5021 άλλωστε δεν έχουν τίποτα πέρα από line in.)

Η ερώτηση είναι η εξής:Θα υπάρξει ουσιαστική αναβάθμιση στην ποιότητα αναπαραγωγής με μια σοβαρή κάρτα ήχου, τόση που να δικαιολογεί το κόστος της.

τσου :(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασατα τα Altec Lansing MX5021 και είμαι ενθουσιασμένος' date=' αλλά με τρώει το σαράκι όσον αφορά στην κάρτα ήχου. Συγκεκριμένα έχω ένα laptop με [b']AC97[/b] που βγάζει μόνο μια έξοδο για headphones(αν και τα mx5021 άλλωστε δεν έχουν τίποτα πέρα από line in.)

Η ερώτηση είναι η εξής:Θα υπάρξει ουσιαστική αναβάθμιση στην ποιότητα αναπαραγωγής με μια σοβαρή κάρτα ήχου, τόση που να δικαιολογεί το κόστος της.

τσου :(

Λακωνικός πλην όμως κατατοπιστικός. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις firewire πάρε μια firewire interface (πλεον δεν λέγεται κάρτα ήχου, αφού δεν είναι κάρτα) και θα είσαι μια χαρά. αλλιώς usb2. μπορείς να πάρεις και pcmcia αλλά λογικά θα ξεφύγεις σε κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firewire έχω αλλά δεν είναι πανάκριβες?(ακριβότερες από pcmcia?)

Θα με βόλευε βέβαια περισσότερο μια εξωτερική,καθώς θα μπορούσα να τη χρησιμοποιώ και μελλοντικά αν πάρω μετά desktop.

Το θέμα είναι αν θα έχει καποια διαφορά, να είναι ας πούμε "ένα κλικ" πιο καλος ο ήχος,σα να έχω καλύτερα ηχεία.

Επίσης, για το καλώδιο καμια άποψη. Αν πάρω κανενα τυχαιο παίζει να είναι χειρότερο απ'αυτό που εχουν ηδη τα mx5021?(τυπικο έχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο playback δύσκολο να ακούσεις διαφορά. το καλώδιο των ηχείων σου θα είναι οκ.

εξαρτάται το πως ορίζεις το πανάκριβο :P δεν νομίζω να είναι ακριβότερο απο pcmcia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω πιο μακρύ καλώδιο,γυρω στα 4m(εχουν 2m).

Βρήκα μόνο φθηνά και σκέφτηκα μήπως ειναι χειρότερα απο τα default. Μια που το κόστος του καλωδίου είναι μικρό δε θα ήθελα να πάρω κάτι χειρότερο απ'αυτό που εχόυν,ακόμα και αν η διαφορά είναι μικρή για να την καταλάβεις.

Μαλλον ειμαι υπερβολικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το καλώδιο είναι πραγματικά φθηνό θα έχεις όντως πρόβλημα. αλλά μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο, και μια επέκταση να βάλεις δεν χάλασε ο κόσμος. δοκίμασε με ανοιχτά τα ηχεία και χωρίς να παίζει κάτι να βάλεις την ένταση στο τέρμα (απο τα ηχεία). θα έχει κάποιο θόρυβο. δοκίμασε το ίδιο και με το καινούργιο σου καλώδιο, αν υπάρχει τρομακτική διαφορά απλα πήγαινε και πάρε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου