Προς το περιεχόμενο

Κάρτα Ηχου και συμπιεσμένα αρχεία ήχου


giop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι η επομενη ερωτηση ειναι...ποιος καταλαβαινει διαφορα μεταξυ cd kai mp3 οταν το Mp3 ειναι απο τα 320 και πανω?

 

Υπάρχει σημαντική διαφορά.

 

Σημαντικη διαφορα δεν υπαρχει στα αυτια μου. Μιλαω φυσικα για το στερεο που εχω και ακουω μουσικη ειτε απο cd ειτε απο mp3. Tωρα αν εσυ εχεις μηχανηματα χιλιαδων ευρω, τοτε ισως και να υπαρχει. Παντως μου αρεσει που απανταμε με βαση τι εχουμε στο "studio"(ειτε home studio)και οχι με βαση απλα μηχανηματα που εκει θα βαλεις για να ακουσεις μουσικη. Εκτος αν στο αυτοκινητο καταλαβεις διαφορα ας πουμε μεταξυ ενας audio και ενος mp3 sta 320.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Foresinck, θα σου πω κάτι προσωπικό με όλο το σεβασμό. Διακατέχεσαι από ένα μόνιμο και καταστροφικό μηδενισμό που δε σε αφήνει να κρίνεις σωστά.

 

Σχεδόν το σύνολο των επιχειρημάτων σου (σε οποιοδήποτε ζήτημα) καταλήγει στο "έτσι είναι αν έτσι νομίζετε". Όμως σε κάθε ζήτημα υπάρχει αλήθεια και ψέμα και ο λόγος που είμαστε εδώ είναι (μέσα από τη συζήτηση) να το ανακαλύπτουμε.

 

Μάλιστα, στην προσπάθειά σου να διατηρήσεις επ' αόριστον το δικαίωμα να είσαι αυθαίρετος, καταλήγεις σε συμπεράσματα από μόνος σου, σχετικά με το αν την αποτίμηση των mp3 την κάνουμε σε ακριβό ή φθηνό εξοπλισμό των χιλιάδων ευρώ ή αν ακούμε τα mp3 μέσα στο αυτοκίνητο.

 

Λοιπόν:

 

α) Το ότι τα mp3 ακούγονται χάλια το πιστεύει ολόκληρη η σύμπασα ανθρωπότητα - αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν άλλες και καλύτερες μορφές συμπίεσης τις οποίες όποιος έχει ακούσει παραδέχεται ότι είναι πολύ καλύτερες. Ακόμη και το Winamp (ο κύριος λόγος που μιλάμε για τα mp3 και όχι για κάτι άλλο) έχει παρατήσει το mp3 σαν πρωτεύον σύστημα συμπίεσης των τρακς που ριπάρει κανείς εδώ και δύο-τρία χρόνια.

 

β) Δεν έχω στούντιο, ακούω μουσική κυρίως στο αυτοκίνητο και στο στερεοφωνικό του σπιτιού μου το οποίο στοιχίζει περίπου 1800 ευρώ. Το συμπέρασμα ότι τα mp3 είναι μούφες το έβγαλα όταν άκουγα (πριν από χρόνια) από ηχειάκια της Creative και άλλωστε (όπως είπε και το άλλο παιδί) μπορείς πάντα να ακούσεις από ακουστικά και να δεις αμέσως τι εστί διαφορά στον ήχο.

 

γ) Εγώ όταν προκλήθηκα να απαντήσω στο αν έχω κάνει blind tests για τα συμπεράσματά μου, απάντησα εμπεριστατωμένα. Εσύ πόσα από τα κομάτια μουσικής που έχεις σε mp3 τα έχεις ακούσει και από άλλες πηγές εκτός από το mp3; Μήπως κανένα;

 

δ) Μια και το' φερε η κουβέντα, τι μουσικές ακούς; Αν ακούς μόνο στριγγλιές παρθένας νυκτερίδας, τότε πάω πάσο και ομολογώ ότι δεν έχει και πολύ σημασία αν τις ακούς από mp3 ή όχι. Το ξέρεις όμως ότι υπάρχουν και απαιτητικά ηχητικά ντοκουμέντα που αγγίζουν και εξαντλούν τις δυνατότητες της τεχνολογίας; Οι μεγάλες ορχήστρες είναι ένα τέτοιο παράδειγμα, αλλά όχι το μόνο.

 

ε) Το ξέρεις ότι η μέθοδος συμπίεσης που χρησιμοποιείται στις κινηματογραφικές ταινίες DVD (το απαιτητικότερο ίσως μουσικό ντοκουμέντο που μπορεί να συναντήσει κανείς σε ένα συνηθισμένο σπίτι) ΔΕΝ είναι το mp3 παρά το γεγονός ότι θα μπορούσαν να το έχουν δωρεάν, αλλά το πολύ ακριβότερο AC3; Ακόμη και με AC3 ο ήχος θεωρείται προβληματικός αν πέφτει κάτω από 443-448 παρά το ότι η συχνότητα δειγματοληψίας είναι τα 48 και όχι τα 44.1;

 

στ) Το ξέρεις ότι ακόμη και αν θεωρούσαμε ότι τα 320 είναι φοβερή ποιότητα, πάλι μένει αναπάντητο το με ποιον ακριβώς codec έχει γίνει η συμπίεση και ποια ήταν τα άλλα settings που εφαρμόστηκαν; Αυτά όμως δεν τα βλέπει κανείς πουθενά, ούτε στα παράνομα ούτε στα νόμιμα "κατεβάσιμα" mp3, οπότε ούτως ή άλλως αυτό που λες δεν είναι δυνατό να γίνει δεκτό.

 

ζ) Στην τελική, εκτός από το να θέλει κανείς να κλέβει τη μουσική που ακούει, ποιος άλλος λόγος υπάρχει για να ακούει mp3; Του τελείωσε ο χώρος στο σπίτι του και δεν έχει που να βάλει τα CD; Εντάξει, μία ευκολία είναι η οποία κατέληξε να γίνει διάσημη ακριβώς εξαιτίας του ότι διάφορα καλόπαιδα δε γουστάρουν να πληρώνουν για τίποτε, αλλά από αυτό το σημείο μέχρι το σημείο του να προσπαθεί κάποιος να μας πείσει ότι είναι και ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ε.. έλεος!

 

Αυτά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα. Αν διαβάσεις στο wiki τι κάνει αυτή η συμπίεση ΤΕΧΝΙΚΑ στο σήμα που μετά εσύ θα ακούσεις για να απολαύσεις (?) μουσική θα καταλάβεις τι καταστροφή είναι το mp3. Και δες το αλλιώς: αν υπήρχε τρόπος να χωρέσουμε 40 MB πληροφορία μη απωλεστικά σε 4 MB δεν θα το είχαμε κάνει όλοι και θα είχε καταργηθεί το pcm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Foresinck' date=' θα σου πω κάτι προσωπικό με όλο το σεβασμό. Διακατέχεσαι από ένα μόνιμο και καταστροφικό μηδενισμό που δε σε αφήνει να κρίνεις σωστά.

 

Σχεδόν το σύνολο των επιχειρημάτων σου (σε οποιοδήποτε ζήτημα) καταλήγει στο "έτσι είναι αν έτσι νομίζετε". Όμως σε κάθε ζήτημα υπάρχει αλήθεια και ψέμα και ο λόγος που είμαστε εδώ είναι (μέσα από τη συζήτηση) να το ανακαλύπτουμε.

 

Μάλιστα, στην προσπάθειά σου να διατηρήσεις επ' αόριστον το δικαίωμα να είσαι αυθαίρετος, καταλήγεις σε συμπεράσματα από μόνος σου, σχετικά με το αν την αποτίμηση των mp3 την κάνουμε σε ακριβό ή φθηνό εξοπλισμό των χιλιάδων ευρώ ή αν ακούμε τα mp3 μέσα στο αυτοκίνητο.

 

Λοιπόν:

 

α) Το ότι τα mp3 ακούγονται χάλια το πιστεύει ολόκληρη η σύμπασα ανθρωπότητα - αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν άλλες και καλύτερες μορφές συμπίεσης τις οποίες όποιος έχει ακούσει παραδέχεται ότι είναι πολύ καλύτερες. Ακόμη και το Winamp (ο κύριος λόγος που μιλάμε για τα mp3 και όχι για κάτι άλλο) έχει παρατήσει το mp3 σαν πρωτεύον σύστημα συμπίεσης των τρακς που ριπάρει κανείς εδώ και δύο-τρία χρόνια.

 

β) Δεν έχω στούντιο, ακούω μουσική κυρίως στο αυτοκίνητο και στο στερεοφωνικό του σπιτιού μου το οποίο στοιχίζει περίπου 1800 ευρώ. Το συμπέρασμα ότι τα mp3 είναι μούφες το έβγαλα όταν άκουγα (πριν από χρόνια) από ηχειάκια της Creative και άλλωστε (όπως είπε και το άλλο παιδί) μπορείς πάντα να ακούσεις από ακουστικά και να δεις αμέσως τι εστί διαφορά στον ήχο.

 

γ) Εγώ όταν προκλήθηκα να απαντήσω στο αν έχω κάνει blind tests για τα συμπεράσματά μου, απάντησα εμπεριστατωμένα. Εσύ πόσα από τα κομάτια μουσικής που έχεις σε mp3 τα έχεις ακούσει και από άλλες πηγές εκτός από το mp3; Μήπως κανένα;

 

δ) Μια και το' φερε η κουβέντα, τι μουσικές ακούς; Αν ακούς μόνο στριγγλιές παρθένας νυκτερίδας, τότε πάω πάσο και ομολογώ ότι δεν έχει και πολύ σημασία αν τις ακούς από mp3 ή όχι. Το ξέρεις όμως ότι υπάρχουν και απαιτητικά ηχητικά ντοκουμέντα που αγγίζουν και εξαντλούν τις δυνατότητες της τεχνολογίας; Οι μεγάλες ορχήστρες είναι ένα τέτοιο παράδειγμα, αλλά όχι το μόνο.

 

ε) Το ξέρεις ότι η μέθοδος συμπίεσης που χρησιμοποιείται στις κινηματογραφικές ταινίες DVD (το απαιτητικότερο ίσως μουσικό ντοκουμέντο που μπορεί να συναντήσει κανείς σε ένα συνηθισμένο σπίτι) ΔΕΝ είναι το mp3 παρά το γεγονός ότι θα μπορούσαν να το έχουν δωρεάν, αλλά το πολύ ακριβότερο AC3; Ακόμη και με AC3 ο ήχος θεωρείται προβληματικός αν πέφτει κάτω από 443-448 παρά το ότι η συχνότητα δειγματοληψίας είναι τα 48 και όχι τα 44.1;

 

στ) Το ξέρεις ότι ακόμη και αν θεωρούσαμε ότι τα 320 είναι φοβερή ποιότητα, πάλι μένει αναπάντητο το με ποιον ακριβώς codec έχει γίνει η συμπίεση και ποια ήταν τα άλλα settings που εφαρμόστηκαν; Αυτά όμως δεν τα βλέπει κανείς πουθενά, ούτε στα παράνομα ούτε στα νόμιμα "κατεβάσιμα" mp3, οπότε ούτως ή άλλως αυτό που λες δεν είναι δυνατό να γίνει δεκτό.

 

ζ) Στην τελική, εκτός από το να θέλει κανείς να κλέβει τη μουσική που ακούει, ποιος άλλος λόγος υπάρχει για να ακούει mp3; Του τελείωσε ο χώρος στο σπίτι του και δεν έχει που να βάλει τα CD; Εντάξει, μία ευκολία είναι η οποία κατέληξε να γίνει διάσημη ακριβώς εξαιτίας του ότι διάφορα καλόπαιδα δε γουστάρουν να πληρώνουν για τίποτε, αλλά από αυτό το σημείο μέχρι το σημείο του να προσπαθεί κάποιος να μας πείσει ότι είναι και ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ε.. έλεος!

 

Αυτά[/quote']

 

 

Καταστροφικο μηδενισμο? Δηλαδη ειναι κακο που λεω την γνωμη μου? Οτι ακουνε τα αυτια μου λεω. Δεν επιβαλω την γνωμη μου σε κανεναν, ουτε ειμαι ισχυρογνωμων. Τουλαχιστον ετσι πιστευω

 

Ξεχνας οτι υπαρχει η μεση οδος. Τωρα πως εχεις βγαλει το συμπερασμα οτι ειμαι γενικος και αοριστος...συνηθως δεν συμμετεχω σε "τεχνικες κουβεντες" γιατι δεν εχω τις γνωσεις που εχετε εδω μεσα, οποτε δεν εχει και νοημα να συμμετασχω. Τωρα σε αυτες τις συζητησεις ή οπως στην συζητηση με "το γραμμα του πανου...", σου φαινεται γενικολογα η γνωμη καποιου...τι να σου πω? :?

 

Δεν εβγαλα καποιο συμπερασμα. Πρεπει να μαθουμε να ξεχωριζουμε ποτε καποιος το λεει σε μορφη ερωτηση ή σε μορφη συμπερασματος. Εκτος αν θες σωνει και καλα το " :?: " διπλα.

 

1)Χαλια δεν ακουγονται. Χειροτερα ναι, χαλια οχι. Εμμενω στο 320 που πιστευω οτι ειναι οριακο και πλησιαζει αρκετα το audio(δεν ειναι ομως audio) και συνεχιζουν τα αυτια μου να πιστευουν οτι οι διαφορες ειναι πολυ μικρες εως αμελητεες.

 

2)Συμφωνουμε.

 

3)Εδω διακρινω μια εμπαθεια που ξεκινα απο τοτε που πρωτοποσταρα στο noiz? Θες να σου θυμισω μηπως και την συζητηση. Ειμαι σιγουρος οτι την θυμασαι, για αυτο αλλωστε απαντας ετσι.

 

Στο θεμα μας λοιπον, δυστυχως για σενα σχεδον ολη η μουσικη που εχω σπιτι μου ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ CD. ΑΚΥΡΟΣ λοιπον.

 

4)Εδω δειχνεις τελικα οτι ΔΕΝ εχεις ΙΔΕΑ απο σκληρο ηχο. ΙΔΕΑ ομως. Αν ειχες ασχοληθει καπως ποιο σοβαρα, θα ηξερες οτι καποια γκρουπ, εχουν καποιες απο τις απαιτητικοτερες παραγωγες. Αλλα εχεις μεινει μου φαινεται μονο στα κλασσικα. Λογικο λοιπον.

Μαθε επισης, οτι ακουω απο μεταλ, ροκ, ποπ μεχρι τζαζ, φιουζιον, ελεκτρο. Νταξει? Περασα τον τεστ "ακουστικων" φρονηματων? :?

 

 

5)Εχεις ενα κολλημα με το νομιμα και τα παρανομα εσυ ε? Ακυρος οπως εξηγησα ποιο πανω.

 

 

6) Μηπως εχεις σκεφτει ποτε οτι καποιος μπορει να εχει βαρεθει να ανοιγοκλεινει το cd player και να αλλαζει cd? Αλλα εσυ με το κολλημα σου. Μηπως για να αποδειξω οτι εχω την μουσικη μου σε cd πρεπει να βγαλω και καμια φωτο απο την δισκοθηκη μου?

 

 

:x ΕΛΕΟΣ :x

 

 

Eπισης μιλα πιο ομορφα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως το θέμα ξέφυγε και το γαμ@#σαμε. το debate mp3VSτο-υπόλοιπο-γνωστό-σύμπαν εδώ και 10 σχεδόν χρόνια δεν έχει βγάλει ακόμη νικητή, δεν θα λυθεί εδώ πέρα.

σε blind-test που λέει ο φίλος ένα καλό encoding θα προτιμηθεί απο το 99.99999% του πλυθησμού, γιατί ο εγκέφαλος θεωρεί καλύτερο το δυνατότερο, κάτι που στην περίπτωση του mp3 ισχύει κατα 99.9%.

αν έχεις εσύ φίλτατε το φέτα cd-player που κάνει 20934823830729 ευρά καλά κάνεις και ακούς απο εκεί. εγώ θα συνεχίσω να ακούω τα mp3 που έχω κάνει μόνος μου encode, (αφού αγόρασα ο ίδιος το cd) γιατί πολύ απλά δεν ακούγεται διαφορά.

το επιχείρημα με το cd και το βινύλλιο προφανώς δεν στέκει, δεν είναι το θέμα ότι ακούγεται καλύτερα, απλώς διαφορετικά, καθώς εκ των πραγμάτων μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά μέσα και αφ'εταίρου η διαδικασία του mastering είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική.

 

και πιστεύω ότι τα θέματα πρέπει να κλείνουν κάποια στιγμή, γιατι σχεδόν πάντα ξεφεύγουν απίστευτα απο το αρχικό θέμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης μιλα πιο ομορφα.

 

Δεν ξέρω τι λες. Μιλάω ομορφότατα και δεν ανέχομαι τέτοιου είδους υποδείξεις. Μήπως εσύ δεν ακούς καλά; Ή μήπως δεν διαβάζεις καλά;

 

Επίσης επιμένω ότι ιδεολογικά είσαι ένας κακομαθημένος μηδενιστής. Σου λένε "έχω ακούσει πολύ χαρντ ροκ" και απαντάς "αυτό δε λέει ΤΙΠΟΤΑ" (σε άλλο thread). Μας γράφεις ότι τα mp3 δεν έχουν διαφορά στα αυτιά ΣΟΥ λες και τα αυτιά σου είναι κανένα σημείο αναφοράς. Σε παλαιότερη συζήτηση (για τις διαδηλώσεις των φοιτητών) πάλι σου έλεγε κάποιος ότι τα έχει ζήσει όλα αυτά και πάλι του απάνταγες ότι αυτό δε λέει ΤΙΠΟΤΑ. Δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ δε λέει ΤΙΠΟΤΑ, αλλά για ένα μαγικό λόγο αυτά που λες εσύ λένε ΚΑΤΙ; Όλος ο κόσμος νομίζεις ότι γυρίζει γύρω από τις απόψεις σου και απλά σε ενοχλεί όταν σου θυμίζουν ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.

 

Δε μου λες παληκάρι μου, είδες πουθενά σε όλα όσα σου έγραψα για τα mp3 να λέω πουθενά τη γνώμη μου; Όχι, διότι η γνώμη του καθενός (και η δική μου βέβαια) περιττεύει όταν έχουμε ΤΟΣΕΣ ενδείξεις και αποδείξεις για τη στήριξη ενός επιχειρήματος. Εσύ λεβεντιά, εκτός από τη ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ τι άλλο έχεις;

 

Μου γράφεις κάτι "συμφωνώ" και "διαφωνώ" λες και δίνω μία δεκάρα τσακιστή για το τι πιστεύεις, όταν μου το σερβίρεις σαν ΓΝΩΜΗ σου. Έχεις μάλιστα τη ματαιοδοξία να νομίζεις ότι θυμάμαι οποιονδήποτε προηγούμενο διάλογο είχα μαζί σου λες και ήταν κάποια κρίσιμη καμπή της ζωής μου - σε ενημερώνω λοιπόν ότι δεν θυμάμαι τίποτα διότι το όλο στυλ σου δε περνάει το σκληρό μανδύα της αδιαφορίας μου - με λίγα λόγια δεν είσαι αρκετά σοβαρός.

 

Τι θα έλεγες αν σου έλεγα ωμά ότι η δικιά σου γνώμη είναι που δε σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ και δεν αξίζει ΤΙΠΟΤΑ και τέλος πάντων να τη λες μόνο στους φίλους σου για κανά δίμηνο; Θα σου άρεσε; Θα καθόσουν ή θα πήγαινες για καμία μπυρίτσα;

 

Κάτι ακόμη:

 

Το "κόλλημα" που λες ότι έχω με τα νόμιμα δεν είναι "κόλλημα" αλλά μέσο προστασίας της δυνατότητας του site να υπάρχει. Το site πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει για χάρη όλων αυτών που το βρίσκουν χρήσιμο και δεν είναι ανεκτό να γράφει ο καθένας τις μαλακίες του για το κατά πόσον θεωρεί σκόπιμο να πληρώνονται οι εταιρείες για το software που φτιάχνουν.

 

Ο άλλος (lambrosgg) έχει και άποψη για τη τιμή του Nuendo, σα να λέμε δηλαδή ότι κάποιος που ακόμη δεν έχει ξεκινήσει μαθήματα οδήγησης έχει άποψη για τα μηχανικά τμήματα μίας Πόρσε. Αυτή είναι η κλάση ορισμένων από εσάς και όπως βλέπετε, φαίνεται.

 

Είπαμε, εν΄αναμονή του να εγκριθεί η πρόσληψή σας στο δημόσιο ή να σας έρθει το χαρτί για το στρατό να γράφετε και καμιά κοτσάνα, αλλά δεν είμαστε ίσοι φιλαράκο για να κριτικάρεις το πως μιλάω και κυρίως το τι λέω. Με λίίίίγη τύχη θα σε βάλουν να γράφεις σε κανένα περιοδικό να "ξεστραβώνεις" τους συνομιλήκους σου, πάρε και τον lambrosgg να κάνετε και "παρουσίαση" των προγραμμάτων και των φορμά συμπίεσης.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω πως δεν ενδιαφέρει κανέναν η προσωπική σας διαμάχη. και προτοκωλε-ματιού όντως το ύφος σου δεν είναι το καλυτερο, άσχετα απο το τι λέει ο ιατροδικαστής

 

γιατί αυτό το forum δεν έχει report????? ε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης μιλα πιο ομορφα.

 

1)Δεν ξέρω τι λες. Μιλάω ομορφότατα και δεν ανέχομαι τέτοιου είδους υποδείξεις. Μήπως εσύ δεν ακούς καλά; Ή μήπως δεν διαβάζεις καλά;

 

2)Επίσης επιμένω ότι ιδεολογικά είσαι ένας κακομαθημένος μηδενιστής. Σου λένε "έχω ακούσει πολύ χαρντ ροκ" και απαντάς "αυτό δε λέει ΤΙΠΟΤΑ" (σε άλλο thread). Μας γράφεις ότι τα mp3 δεν έχουν διαφορά στα αυτιά ΣΟΥ λες και τα αυτιά σου είναι κανένα σημείο αναφοράς. Σε παλαιότερη συζήτηση (για τις διαδηλώσεις των φοιτητών) πάλι σου έλεγε κάποιος ότι τα έχει ζήσει όλα αυτά και πάλι του απάνταγες ότι αυτό δε λέει ΤΙΠΟΤΑ. Δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ δε λέει ΤΙΠΟΤΑ' date=' αλλά για ένα μαγικό λόγο αυτά που λες εσύ λένε ΚΑΤΙ; Όλος ο κόσμος νομίζεις ότι γυρίζει γύρω από τις απόψεις σου και απλά σε ενοχλεί όταν σου θυμίζουν ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα.

 

3)Δε μου λες παληκάρι μου, είδες πουθενά σε όλα όσα σου έγραψα για τα mp3 να λέω πουθενά τη γνώμη μου; Όχι, διότι η γνώμη του καθενός (και η δική μου βέβαια) περιττεύει όταν έχουμε ΤΟΣΕΣ ενδείξεις και αποδείξεις για τη στήριξη ενός επιχειρήματος. Εσύ λεβεντιά, εκτός από τη ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ τι άλλο έχεις;

 

4)Μου γράφεις κάτι "συμφωνώ" και "διαφωνώ" λες και δίνω μία δεκάρα τσακιστή για το τι πιστεύεις, όταν μου το σερβίρεις σαν ΓΝΩΜΗ σου. Έχεις μάλιστα τη ματαιοδοξία να νομίζεις ότι θυμάμαι οποιονδήποτε προηγούμενο διάλογο είχα μαζί σου λες και ήταν κάποια κρίσιμη καμπή της ζωής μου - σε ενημερώνω λοιπόν ότι δεν θυμάμαι τίποτα διότι το όλο στυλ σου δε περνάει το σκληρό μανδύα της αδιαφορίας μου - με λίγα λόγια δεν είσαι αρκετά σοβαρός.

 

5)Τι θα έλεγες αν σου έλεγα ωμά ότι η δικιά σου γνώμη είναι που δε σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ και δεν αξίζει ΤΙΠΟΤΑ και τέλος πάντων να τη λες μόνο στους φίλους σου για κανά δίμηνο; Θα σου άρεσε; Θα καθόσουν ή θα πήγαινες για καμία μπυρίτσα;

 

Κάτι ακόμη:

 

6)Το "κόλλημα" που λες ότι έχω με τα νόμιμα δεν είναι "κόλλημα" αλλά μέσο προστασίας της δυνατότητας του site να υπάρχει. Το site πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει για χάρη όλων αυτών που το βρίσκουν χρήσιμο και δεν είναι ανεκτό να γράφει ο καθένας τις μαλακίες του για το κατά πόσον θεωρεί σκόπιμο να πληρώνονται οι εταιρείες για το software που φτιάχνουν.

 

7)Ο άλλος (lambrosgg) έχει και άποψη για τη τιμή του Nuendo, σα να λέμε δηλαδή ότι κάποιος που ακόμη δεν έχει ξεκινήσει μαθήματα οδήγησης έχει άποψη για τα μηχανικά τμήματα μίας Πόρσε. Αυτή είναι η κλάση ορισμένων από εσάς και όπως βλέπετε, φαίνεται.

 

Ε8)ίπαμε, εν΄αναμονή του να εγκριθεί η πρόσληψή σας στο δημόσιο ή να σας έρθει το χαρτί για το στρατό να γράφετε και καμιά κοτσάνα, αλλά δεν είμαστε ίσοι φιλαράκο για να κριτικάρεις το πως μιλάω και κυρίως το τι λέω. Με λίίίίγη τύχη θα σε βάλουν να γράφεις σε κανένα περιοδικό να "ξεστραβώνεις" τους συνομιλήκους σου, πάρε και τον lambrosgg να κάνετε και "παρουσίαση" των προγραμμάτων και των φορμά συμπίεσης.[/quote']

 

 

1) Ολο το ποστ σου δειχνει ποσο "ομορφα" μιλας και ποσο επιπεδο κρατας. Αλλα φυσικα, τιμωρια για σενα δεν υπαρχει καθως εισαι modulator. Εχεις γινει παραπανω απο εριστικος εδω και 2 μερες.

 

2) Δεν λεει τιποτα, γιατι παρολα τα "κιλα" μουσικης που εχεις ακουσει σε αυτο τι ειδος, δειχνεις οτι δεν ξερεις ΤΙΠΟΤΑ απο το ποσο απαιτητικη ειναι αυτη η μουσικη.

Ως φυσικος εχω μαθει να δουλευω με πειραμα. Και το πειραμα λεει οτι η διαφορα που υπαρχει ειναι μικρη. Επισης κανεις αναφορα για γενικη αληθεια. Ποια ειναι αυτη η γενικη αληθεια που ειναι και συγχρονος αυτη που εκφραζεις εσυ? Ε, προφανως οταν εχω εναν αλαζονα συνομιλητη, δεν προκειται να μου πει κατι η γνωμη του. Θες μηπως να ανατρεξεις σε εκεινο το θρεντ με τις φοιτητικες πορειες,γιατι δεν τα θυμασαι καλα μου φαινεται?

Επισης αν δεν υπαρχει η προσωπικη αποψη, κανενας τομεας στην ζωη μας δεν θα ειχε παει μπροστα. Μεινε εσυ να νομιζεις οτι υπαρχουν γενικες αληθειες μονο. Αυτες οι γενικες αληθειες ηταν καποτε προσωπικες αποψεις οι οποιες κανανε και εκατονταετιες για να αποδειχθουν σωστες. (προφανως δεν ισχυριζομαι οτι ισχυει αυτο με την αποψη μου πανω στο θεμα Mp3).

Επισης μην χαρακτηριζεις. Δεν σε χαρακτηρισα, μην το κανεις και συ, αλλιως (ξανα)δειχνεις το επιπεδο σου.

 

3)Ενδειξεις και αποδειξεις "παλικαρι" μου? Και η αποδειξη ποια ειναι οτι το cd ακουγεται καλυτερα σε ενα μεσο ηχοσυστημα σε ενα αυτοκινητο απο το καλοριπαρισμενο Mp3? (γιατι μονο εσυ εχεις καταλαβει οτι αμφισβητω την αντικειμενικη διαφορα ποιοτητας μεταξυ αυτων των 2 φορματ "ηχου", αλλα αναφερομαι στο γεγονος οτι εχεις 1 audio και 1 mp3 καλοριπαρισμενο και ενα μεσο ηχοσυστημα)

 

4)Ωραιο επιπεδο. Προφανως θα μπορουσα να απαντησω τα ιδια και για σενα, αλλα δεν πεφτω εκει κατω.

 

5)Εχεις σκεφτει οτι το ιδιο ισχυει και για σενα?

 

6)Δεν ισχυει αυτο που λες. Απαγορευεται η αναφορα σε πειρατικο λογισμικο κλπ οχι το πως θα λυσω εγω το προβλημα μου στο ταδε προγραμμα. Δεν ανεφερα ποτε απο ΠΟΥ να κατεβασεις κατι, ουτε ειπα "γεια σας εχω πειρατικο το cubase, θελω μια βοηθεια στο.....". Αυτο ειναι κατι που φανταζεσαι εσυ.

Και στο κατω κατω ερωτηση εκανα, αν μπορεις να απαντησεις, απαντα. Αν δεν μπορεις αστο. Τι σχεση εχει το "τι καρτα ηχου να παρω" με το "ποσα λεφτα θα διαθεσεις για προγραμμα?"? Ε? Ρωτησα κατι συγκεκριμενο? Τι σε νοιαζει το προγραμμα? Και ακομα περισσοτερο, τι σε νοιαζει αν εγω το εχω αυθυντικο η οχι, ειδικα στο παραδειγμα που αναφερω παραπανω.

 

7)Καταλαβαινεις οτι το παραδειγμα σου, δεν εχει λογικη βαση ετσι?

 

8)Συνεχιζεις να προσβαλεις, οσο επισης συνεχιζεις να νομιζεις οτι εισαι "καποιος".

Το αν ειμαστε ισοι, χμ, δεν το ξερεις καθολου. Τι εισαι δηλαδη? Και να ησουν δηλαδη, ετσι νομιζεις οτι κερδιζεις τον σεβασμο των αλλων? Να σου καταστρεψω λοιπον το γυαλινο σου κοσμο και να σου πω, οτι η συμπεριφορα σου, δεν τιμα πρωτα εσενα, οπως και επισης και το φορουμ το ιδιο που σου εχει δωσει την θεση του modulator. Ολοι κανουν κακες επιλογες.

 

Σε κανενα σημειο λοιπον του παροντος θρεντ, (εκτος απο αυτο το ποστ) δεν αναφερθηκα προσωπικα σε σενα, αλλα εσυ το εκανες απο την αρχη. Δεν ειναι τυχαιο οτι ανεφερες μεσα στην κουβεντα για Mp3 το θεμα της νομιμοτητας, ενω εμεις οι 2 το εχουμε ξανασυζητησει στο παρελθον, παρολο που λες οτι δεν το θυμασαι. Μια χαρα θυμασαι.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω οτι το "Mp3" ειναι μια λιγο "αμφιλεγομενη" εκφραση. Εννοω συμπιεσμενη μορφη. Οπως λεει καποιος για να περιγραψει την κιθαρα του, οτι εχει σχημα στρατοκαστερ ενω δεν ειναι φεντερ, ετσι γινεται και με το Mp3.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου