Προς το περιεχόμενο

Πως Βγάζουμε το σπασμένο Tremolo Arm από το Tremolo?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ετυχε σε εναν μαθητη μου .η κιθαρα ειναι η νεα HIGHWAY STRAT (UPGRATED ) και δεν ξερω τι να κανω .

αραγε ξερετε αν βγαινει το σπασμενο κομματι μεσα απο το τρεμολο ?

γιατι για να το αλαξει θα του παει κανα 200αρι .

αν εχει κανεις καμμια ιδεα η αν εχει συμβει σε κανεναν αλλο ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωχ!! Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο... Πάντως αν βρεις λύση, ενημέρωσε κι εδώ........

 

[small]Πάρτε την κιθάρα και χτυπήστε την με δύναμη στο πάτωμα. Λογικά θα βγει :lol:[/small]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Φίλε chrismes μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο περιστατικό, με strat κιόλας.

Στην αρχή φοβήθηκα μήπως πήγαινε για αλλαγή γέφυρας, αλλα ο τεχνικός

μου είπε οτι θα το έστελνε σε ένα μηχανουργείο για να δεί αν έβγαινε, γιατι

υπήρχε σοβαρη πιθανότητα να μήν μπορούσε, και άν δεν έβγαινε θα άλλαζα

γέφυρα (και εκτός αυτού και τα λαμπάκια στο πορτοφόλι μου :lol: ).

 

Για καλή μου τύχη όμως το σπασμένο μέρος του bar βγήκε, αλλα το μηχανουργείο δέν μου πήρε και λίγα.... ήταν αν θυμάμαι καλα γύρο στα 40¤ (χωρίς το νέο bar εννοείται...). Βέβαια ήταν πολύ καλύτερα απο το να άλλαζα γέφυρα. Ελπίζω να βοήθησα... :D :D Καλά ξεμπερδέματα...

 

Υ.Γ.: καλύτερα να συμβουλέψεις τον μαθητή σου να μην προσπαθήσει

να το βγάλει μονος του. Κατα 85% δεν θα καταφέρει τιποτα κ μπορεί να κάνει

την κατάσταση δυσκολότερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εμένα η λογική μου λέει ότι σε ένα μηχανουργείο λογικά θα μπορούν εύκολα να βιδώσουν πάνω στο κομμάτι που έχει απομείνει μέσα ένα σίδερο (ή κάτι παρόμοιο) το οποίο θα προεξέχει αρκετά για να ξεβιδωθεί το σπασμένο κομμάτι.

 

Όπως και να έχει, στην ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ των περιπτώσεων, αγοράζει ένα καινούριο block για το tremolo , και ένα tremolo arm (πχ από το guitar fetish) και τελειώνει η υπόθεση φτηνά και γρήγορα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις παρα πολυ προσεκτικα τρυπα , με σταθερο τρυπανι πολυ μικρης διαμετρου , στο σπασμενο κομματι και μετα βιδωνεις εκει μια βιδα με αναποδα πασα.Αν ειναι πολυ μικρη η τρυπα (και δεν χωραει βιδα) συνεχισε να τρυπας , παντα σταθερα, με ολο και μεγαλυτερο τρυπανι στην αρχικη τρυπα μεχρι να χωρεσει η βιδα.Δε λεω , ακουγεται δυσκολο και μαλλον ειναι ...αλλα αν εχεις τα εργαλεια...!

Προσοχη ομως ...ΜΟΝΟ με ΣΤΑΘΕΡΟ τρυπανι!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εμένα η λογική μου λέει ότι σε ένα μηχανουργείο λογικά θα μπορούν εύκολα να βιδώσουν πάνω στο κομμάτι που έχει απομείνει μέσα ένα σίδερο (ή κάτι παρόμοιο) το οποίο θα προεξέχει αρκετά για να ξεβιδωθεί το σπασμένο κομμάτι.

 

Aυτό!

Εδώ βγάζουν κομμένα μπουλόνια τροχών με αυτόν τον τρόπο, στο τρέμολο θα κολλήσουν; :wink:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις παρα πολυ προσεκτικα τρυπα ' date=' με σταθερο τρυπανι πολυ μικρης διαμετρου , στο σπασμενο κομματι και μετα βιδωνεις εκει μια βιδα με αναποδα πασα.Αν ειναι πολυ μικρη η τρυπα (και δεν χωραει βιδα) συνεχισε να τρυπας , παντα σταθερα, με ολο και μεγαλυτερο τρυπανι στην αρχικη τρυπα μεχρι να χωρεσει η βιδα.Δε λεω , ακουγεται δυσκολο και μαλλον ειναι ...αλλα αν εχεις τα εργαλεια...!

Προσοχη ομως ...ΜΟΝΟ με ΣΤΑΘΕΡΟ τρυπανι![/quote']

 

τι ενοεις με σταθερο τρυπανι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στατικο τρυπανι εννοω you know...οχι δραπανο χειρος γιατι θα κανεις ζημια!

αααα... καταλαβα ,ευχαριστω.

θα περιμενω και μια απαντηση απο εναν τεχνικο που ρωτησα και θα δουμε τι θα κανουμε.

υπαρχει και το ebay .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις παρα πολυ προσεκτικα τρυπα ' date=' με σταθερο τρυπανι πολυ μικρης διαμετρου , στο σπασμενο κομματι και μετα βιδωνεις εκει μια βιδα με αναποδα πασα.Αν ειναι πολυ μικρη η τρυπα (και δεν χωραει βιδα) συνεχισε να τρυπας , παντα σταθερα, με ολο και μεγαλυτερο τρυπανι στην αρχικη τρυπα μεχρι να χωρεσει η βιδα.Δε λεω , ακουγεται δυσκολο και μαλλον ειναι ...αλλα αν εχεις τα εργαλεια...!

Προσοχη ομως ...ΜΟΝΟ με ΣΤΑΘΕΡΟ τρυπανι![/quote']

 

εχω την εντυπωση πως και η μυτη του τρυπνιου πρεπει να εχει αναποδο σπειρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου