Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για Grunge παιξιμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω ακουω και παιζω Nirvana,Mudhoney,Pearljam,Placebo,Sex Pistols αλλα ηθελα και τα καθαρα για καμια Classic Rock μπαλαντα μαλλον ομως νομιζω οτι τελικα θα καταληξω σε καμια Fender Jaguar http://www.thomann.de/gr/fender_jaguar_62_rw_3csb_ltd.htm πιστευω οτι ειναι καταληλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον SF. Έχοντας παρακολουθήσει από περίεργες συγκυρίες & συμπτώσεις τον Cobain την εποχή του μπαμ που έκανε στην παγκόσμια σκηνή (οι έννοια του grunge για μένα είναι ταυτισμένη με το όνομα Nirvana), η εντύπωσή μου είναι ότι ξεκίναγε με gear που τότε ήταν outsider/"αθλιο"/low profile (δηλ. την εποχή εκείνη τα odd vintage, σίγουρα όχι τα classic vintage).

 

Την φάση την κόβω για:

 

single coils: medium to high output (π.χ. Duncan SSl-6)

 

humbuckers: medium output (π.χ. Duncan Pearly Gates, APH-1 Alnico II Pro, Gibson Burstbucker)

 

Το πακέτο νομίζω ολοκλρώνεται με: fuzz/tubescreamer/ή και chorus + fender-style λαμπάτο (με reverb & vibrato).

 

Δεν τα δένω κόμπο όλα αυτά , απλά είναι η εντύπωσή μου :wink:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o cobain έφερε την mustang στην δημοσιότητα.

επαιζε και με jaguar, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΜΟΝΟΥΣ, είχε super dcistortion στην γεφυρα και PAF στον λαιμό, επίσης είχε 3-way sw και +1 tone control...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως το grunge δεν είναι metal στις κιθάρες. 'Εχει να κάνει με τον vintage fender και gibson ήχο. Ίσως η μόνη μπάντα στο seattle που ξέφυγε από αυτό ήταν οι Alice In Chains. Κατά τ' άλλα με μια τέτοια κιθάρα και έναν ενισχυτή Fender Bassman είσαι ready to grunge!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οση διαφορα εχει ο πατερας απο το γιο καμια 30χρονια ζωης! :lol:

....ο ηχος ειναι πιο light (ελαφροπηνιακος) πιο μεστος πιο αυθεντικος.

γιαυτο βαζεις μια συνχρονη στρατ σε ενα παλιο twin και μπασαρει εντονα οι καινουριοι μαγνητες εχουν περισσοτερο output-gain

αυτο δε σημαινε ομως ι οτι ολες οι παλιες κιθαρες ειναι καλυτερες.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου