Προς το περιεχόμενο

Χορδές/τρίξιμο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρχής η κιθάρα μου σε κάποια τάστα έτριζε.

Μπορεί από κακό σετάρισμα από σκεύρωμα ή δε ξέρω γω τι άλλο... το ερωτήματα μου είναι:

1. default τι νούμερο χορδές φοράει 1 κιθάρα;

9 είναι νομίζω αλλά δεν είμαι σίγουρος.

2. Αν βάλω ένα νούμερο μεγαλύτερο πχ απο 9 πάω στο 10 υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω από το τρίξιμο;

 

Ευχαριστώ.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει default νούμερο χορδών. Συνήθως είναι 9 αλλά όχι πάντα

Αν κάνεις ένα καλό σετάρισμα πιθανότατα θα φτιάξει όπως είπε και ο Axelakos. Γενικά όμως το τρίξιμο μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σετάρισμα θέλει. Έχω την 270 και την έχω φέρει στα ίσα της με 9άρες. Τσεκάρισε ύψος γέφυρας, ύψος neck μαγνήτη, κλίση μπράτσου.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξεχνάτε κάτι πολύ σημαντικό. Τρίξιμο πού; Σε ποιο τάστο; Ψηλά ή χαμηλά; Και βεβαίως το τρίξιμο μπορεί να είναι καλό τελικά γιατί μπορεί να σημαίνει ότι το action των χορδών είναι χαμηλά - πολλοί το προτιμούν έτσι για λόγους τεχνικής, και βέβαια το τρίξιμο δεν ακούγεται όταν παίζουμε ηλεκτρικά...

 

Θα σε συμβούλευα να την πας για σετάρισμα μόνο αν δεν σε βολεύει το ύψος των χορδών και τις θες πιο ψηλά. Αλλιώς (και εφ΄όσον όλα τα υπόλοιπα - intonation, ταστιέρα, τάστα κλπ είναι ok) άστην όπως είναι.

 

ΥΓ. Τα πράγματα αλλάζουν εντελώς αν μιλάμε για ακουστική - το τρίξιμο είναι σχεδόν 100% ανεπίτρεπτο - αλλά νομίζω ότι μιλάμε για ηλεκτρική (διορθώστε με αν είναι)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μιλαμε για ακουστική ή ηλεκτρική κιθάρα?

 

Αν είναι ακουστική, παρε 1-2 νούμερα μεγαλύτερες χορδές. Όσο πιο χοντρή η χορδή τόσο πιο μεγαλύτερη τάση ασκούν και επομένως τοσο πιο πολύ σελώνει η ταστιερα σε σχέση με το σώμα. Αρα θα σταματήσει να τρίζει γιατι όι χορδές θα απομακρυνθούν απο τα τάστα.

 

Αν είναι ηλεκτρική, σετάρισμα. Τέλος. Με ότι χορδές θες και σε ότι κούρδισμα θες.

 

Δεν υπάρχει default σετ χορδών. Απλώς υπάρχει το εργοστασιακό σετάρισμα που έχει γίνει με συγκεκριμένο πάχος και κούρδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηλεκτρική μιλάμε... το σετάρισμα είναι πολύ χαμηλά(ύψος) οι χορδές αλλά έτσι θέλω να είναι.

Το τρίξιμο σε καθαρό ήχο γίνεται αισθητό από 1-5 τάστο κυρίως 1-3 στις λεπτές χορδές(σολ, σι, μι).

Τονίζω ότι εξαρχής έτριζε δλδ απ' όταν την είχα αγοράσει(κενούργια κιθάρα), τώρα την έχω περίπου 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχεις σετάρει, από τότε που την πήρες; Το ότι ήταν καινούρια δεν παίζει ρόλο. Όλες από το 1 δευτερόλεπτο θέλουν σετάρισμα. Το λεγόμενο σέρβις ( :lol: ) που λένε και οι μαγαζάτορες.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου