Προς το περιεχόμενο

Demo - Silent Birth - Birth Of Silence


silentbirth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια..!!

 

Ειμαι ένας νεος χρήστης του NOIZ (μου τη συστησε ενας καλος φιλος) κ σας γραφω γιατι θελω την αποψη σας για τα τραγουδια του συγκροτηματος μου (ή μαλλον της παρεας μου) των SiLENT BiRTH..

 

H παραγωγη ειναι βεβαια "σπιτικη" κ τα μεσα που χρησιμοποιησαμε οχι τα πιο ενδεδειγμενα, αλλα νομιζω μπορειτε να σχηματισετε μια πρωτη γνωμη για τη δουλεια μας..

 

Γι'αυτο το αποτελεσμα (που μπορειτε να ακουσετε στη σελιδα μας http://www.myspace.com/silentbirth τραβιομαστε ενα χρονο σχεδον..

 

Μας ενδιαφερει πολυ η αποψη σας, ετσι ωστε να ξερουμε κ εμεις αν οτι εχουμε κανει ως τωρα, αξιζε τον κοπο..

 

(ΥΓ: Εννοειτε οτι μας ενδιαφερουν τα οποια καλα λογια, αλλα, για να'μαι ειλικρινης περισσοτερη βαση θα δωσω στις οποιες παρατηρησεις μας βοηθησουν να γινουμε καλυτεροι..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποπο..!!! Πολυ μου αρεσαν οι μιξεις σας δεν μιαζουν καθολου σπιτικες..και ωραιο paning στο sad skies!Η φωνη ισως θελει λιγο ακομα δουλεια..Πνιγεται κιολας απο τα ντραμς κ τις κιθαρες.. Αληθεια τα ντραμς ειναι ηχογραφιμενα? Πολυ καλη δουλεια για σπιτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα..!! Εχεις δικιο..!!

Καταρχην, ευχαριστω για τα καλα σου λογια..

Ξεχασα να ενημερωσω οτι η ηχογραφηση των ντραμς, εγινε σε στουντιο..

Αλλα κ αυτα τα πηραμε σε εντελως flat μορφη.. Η μιξη τους εγινε απο εμας..

Τα φωνητικα, πιστεψε με, (με τα μεσα που διαθεταμε) δεν γινοταν να βγουν καλυτερα.. Τα δουλευαμε σχεδον 6 μηνες.. Ακομη κ σε στουντιο τα ηχογραφησαμε αλλα δεν κολλαγαν (ηταν πολυ "καθαρα") με το feeling κ τη παραγωγη των αλλων οργανων..

(Μεσω του myspace η φωνη ακουγεται καπως πισω.. Στο cd του demo ακουγεται πολυ καλυτερα..)

Γενικα μηπως ξερεις (η καποιος αλλος) καμμια οικονομικη λυση για την ηχογραφηση φωνητικων..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε παρα πολυ το shelter πιστευω οτι ειναι φοβερη συνθεση.Ειχε κατι απο corossion of conformity Τo into the light μυρισε ξυλινα σπαθια κ ψιλοξενερωσα.To sad skies εχει φοβερη διαθεση, metallica meets sabbath meets obssesed ενα πραγμα. Ωραιο ριφακι.

Αλλα αυτο που με χαλαει ειναι η χροια των πληκτρων...Παει να δωσει μια 70ς αισθητικη αλλα εμενα προσωπικα με χαλαει...

Απο θεματα παραγωγης ας σας πει κανας αλλος εγω δεν τα παω καλα, παντως μου ακουγεται οκ

 

Καλη συνεχεια

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οταν ηχογραφεις με μικροφωνο τα πραγματα ειναι δυσκολα..!παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες ακουστικη,προενισχυτες,εμπειρια,τεχνικη.. ισως αν νοικιαζες καποια μηχανιματα...δεν ξερω λεω μια ιδεα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγχαρητήρια. Αν και δεν ακούω τέτοιο στύλ μουσικής με κάνατε να ακούσω ολόκληρα τα κομμάτια σας.

 

Απο πλευράς μουσικής - έμπνευσης - σύνθεσης, δέν έχω να προτείνω κάτι.

 

Σχετικά με τη παραγωγή... Για τα φωνητικά που ρωτήσατε χρειάζεστε γύρω στ 160 ευρώ περίπου για την αγορά ενός ΚΑΛΟΥ μικροφώνου. Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς! {μην γκρινιάζετε για τα λεφτά! 3 ατομα είστε (οι κοπέλα δεν πληρώνει φυσικα...) τι να πούμε εμείς οι μοναχικοί καβαλάρηδες που τα βάζουμε όλα απ την τσέπη μας?} :D

 

Δείτε τα shure BETA 58A και

Shure SM.

 

προσωπικά έχω το 58Α και το προτείνω. Είναι ό,τι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

 

Στην ηχογράφηση της φωνής τώρα...

 

Η πιο φτηνή και με αξιοπρεπή αποτελέσματα λύση είναι η εξής:

 

Θα κρεμάσετε αρκετα ρούχα σε μια ντουλαπα και θα βάλετε τον τραγουδιστή σας να τραγουδάει οσο το δυνατόν γινεται μέσα στην ντουλάπα και γυρω στους 7-10 πόντους από το μικρόφωνο. Το ξέρω ότι ακούγεται λίγο (έως πολύ) ανώμαλο, αλλά πιστέψτε με, τ αποτελέσματα, θα σας αποζημιώσουν.... :D

 

Δεν ξέρουμε πως ηχογραφείτε γενικώς. Το κάνετε σε υπολογιστή? Η παίζετε live και το ηχογραφείτε με ψηφιακή κονσόλα ας πούμε?

 

Αν το κάνετε σε υπολογιστή έχω να σας προτείνω 2 πολυ καλά προγράμματα για φωνή.

 

Το πρώτο λέγεται Antares Microphone Modeler και εξομοιώνει διάφορους τύπους μικροφώνων.

 

Το δεύτερο λέγεται Voice Machine της Steinberg και κάνει διάφορα με τα φωνιτικά, όπως να κάνει αυτόματα τρίτες ή ότι διαστήματα θέλετε κλπ κλπ.

 

Τελευταία παρατήρηση:

 

Νομίζω ότι απουσιάζει το mastering ή αν έχει γίνει είναι τελείως αδιάφορο.

 

Το επεξεργάστηκα λιγο στ γρήγορα και το ανέβασα εδώ στο νοιζ για να δείτε τί εννοώ. (Δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα, τόσος κόσμος το εχει το κομμάτι σας πια)

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/lambrosgg/b.MP3

 

Ακούστε το (συγνώμη για τον τίτλο "b" αλλα στο myspace απλώς μου κατεβάζει τα κομμάτια σας χωρίς τους τίτλους και για να μην τα μπερδέψω ονομάστηκε b (το a.mp3 όπως φαντάζεστε ήταν πιασμένο...

:D )

 

Μην περιμένετε να δείτε τεράστια διαφορά από ένα mp3 των 96kb αλλά θα καταλάβετε την ουσία πιστεύω. Ακούγεται πιο "γυαλισμένο" και καθαρό ένα masterαρισμένο κομμάτι.

 

Ελπίζω να σας βοήθησα παιδια! Συνεχίστε αυτό που κάνετε και πάλι μπράβο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου