Προς το περιεχόμενο

Τι γνώμη έχετε για τις κιθάρες Schecter;


Zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Όπως λέει και ο τίτλος θα ήθελα τη γνώμη σας για τις Schecter. Αυτόν τον καιρό παίζω με μία κόπια από Fender και όσα να 'ναι θέλω να αρχίσω να ψάχνω για το επόμενο βήμα. Την κιθάρα την θέλω κυρίως για μέταλ ήχους. Είμαι ανάμεσα λοιπόν σε Schecter και Ibanez, αλλά τώρα τελευταία έχω ακούσει αρνητικά σχόλια για τις δεύτερες. Περιμένω λοιπόν τα σχόλιά σας...

 

Ευχαριστώ που διαβάσατε το θέμα μου

Never trust me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αμα δεν καθορισεις ενα ευρος τιμης ή καλυτερα μερικες επιλογες απο τις δυο μαρκες που αναφερεις ,καθως και τι θες να παιξεις με αυτες πανω κατω , απαντηση της προκοπης δεν θα παρεις! ;)

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ανάμεσα λοιπόν σε Schecter και Ibanez, αλλά τώρα τελευταία έχω ακούσει αρνητικά σχόλια για τις δεύτερες. Περιμένω λοιπόν τα σχόλιά σας...

Τι άκουσες δηλαδή?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα μια Ibanez prestige μεταχειρισμενη που μπορεις να βρεις σε παρα πολυ καλη τιμη και ειναι πολυ ποιοτικες.Βεβαια και οι Schecter einai πολυ ποιοτικα οργανα...βεβαια θα πρεπει να κρινεις και απο το μπρατσο που ειναι τελειως διαφορετικα στις κιθαρες αυτες

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ειναι 2 εταιριες που βγαζουν απο απλα οργανα για beginers εως οργανα που θα αγοραζε ενας επαγγελματιας για να κανει την δουλεια του,

για να σου πω ποιο συγκεκριμενα θα πρεπει να πεις μεχρι ποσα διαθετεις,και αν εχεις συγκεκριμενα μοντελα στο μυαλο σου,

εγω για παραδειγμα ειμαι λιγο πριν την αγορα 7χορδης,και ειμαι μεταξυ schecter & ibanez,αν μαζεψω 9 κατοσταρικα θα παρω μια απο αυτες,που για τα χρηματα τους ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλες.

απο 9 κατωσταρικα εως 5 μπορεις να βρεις αρκετα οργανα που θα σε καλυψουν χωρις να χρειαστει να κανεις αλλαγες πανω τους,απο 5 και κατω ομως σιγουρα θα χρειαστει να κανεις καποια αλλαγη οπως οι μαγνητες για να εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα,(σε Ibanez & Schecter αναφερομαι,αυτα απο προσωπικη εμπειρια )

 

Φιλικα

Ηλιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, όπως σωστά ανέφερε και ο φίλος mariopol  ;), από τις Schecter ενδιαφέρομαι για τη C-1 Hellraiser. Απ'ότι έχω ψάξει, έχω σχηματίσει καλή γνώμη για το συγκεκριμένο μοντέλο. Τώρα από τις Ibanez, θα ήθελα μία αππό τη σειρά RG ή RGT αλλά για να απαντήσω και στο φίλο funky_bassman, μου έχουν πει ότι για την τιμή τους δεν είναι τόσο καλές...

Never trust me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα μια RGT42 και μια schecter c1 classic και τις 2 για αρκετό καιρο.

 

Η schecter ηταν υψηλότερης τιμής αλλά ουσιαστικά η μόνη διαφορά τους ήταν οι μαγνήτες, δηλαδή με μια αλλαγή μαγνητών στην ibanez ειχε φτασει στα λεφτα την schecter.

 

και τα 2 οργανα ιδιας κατασκευης (νεκ θρου) και ιδια ξυλα αν δε ναπατώμαι.

 

και τα 2 όργανα πολύ καλής ποιότητας, με φοβερό ήχο (η ιμπανεζ εφτιαξε με τοςυ μαγνητες)

 

η μόνη τους διαφορά ήταν οτι η ιμπανεζ ειχε τρεμολο, και πολυ πιο λεπτό μανικι απο την αλλη.

 

 

παιξε και με τις 2 και οποια σε βολέψει, ετσι πάει για μενα, απο ποιότητα μια χαρά ήταν κ οι 2

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς τη σήμερον ημέρα, η βιομηχανία κατασκευής οργάνων έχει βελτιωθεί εντελώς.

Subsequently, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις όργανο που να είναι a priori μάπα.

Ο,τι όργανο και να πάρεις, θα είναι αξιόλογο για τα λεφτά που έχεις δώσει.

 

Προφανώς και δεν γίνεται να δίνεις 400 Ευρώ και να περιμένεις η κιθάρα σου:

- Να έχει τέλεια ξύλα

- Να έχει τέλεια ηλεκτρικά

- Να έχει τέλειους μαγνήτες

- Να έχει τέλεια ταστιέρα

and so on...

 

Ισχύει το ο,τι πληρώσεις παίρνεις, και είναι δίκαιο να ισχύει για να λέμε την αλήθεια.  :)

 

Για τον προσανατολισμό της μουσικής που θέλεις να παίξεις (metal), οι 2 αυτές εταιρίες (Schecter και Ibanez) βγάζουν καλά όργανα.

 

Εγώ είμαι ευτυχής κάτοχος 2 Schecter:

 

Diamond Omen 7 Extreme (7χορδη):

Πολύ ωραίο και affordable όργανο (από την Telesound στο Γαλάτσι, που είναι αντιπροσωπεία Schecter την πήρα 330 Ευρώ).

Καλά ηλεκτρικά, coil tap και μαμίσιοι μαγνήτες τουλάχιστον αξιόλογοι.

Έχουν ζεστό ήχο και καλό definition.

Γενικά, σε μαμάτους μαγνήτες εταιρείας (όχι EMG, Duncan etc), δεν έχω δει καλύτερους.

Είναι bolt-on string through όργανο.

Πολύ μαλακή ταστιέρα και γενικά ευκολόπαικτο όργανο 100%.

Προφανώς και άξιζε τα λεφτά του (όπως προείπα) και με βοήθησε να μπω στον χώρο της 7χορδης.

 

C-1 plus:

Η καλή μου η Schecter με βγάζει πάντα ασπροπρόσωπο.  :D

Πολύ ωραία ταστιέρα, πολύ καλοί Duncan μαγνήτες, πολύ καλά ηλεκτρικά και πολύ ελαφριά.

Περνάω τέλεια.

String through αλλά όχι bolt.

Ακριβή σαν επιλογή (περί τα 700 Ευρώ καινούρια).

 

Η C-1 Hellraiser που σε ενδιαφέρει, είναι κοντά στην δική μου C-1 plus.

Οι διαφορές είναι ότι έχει tremolo (μακριά από εμένα) και ότι έχει επίσης active μαγνήτες (επίσης μακριά από εμένα).  ;D

 

Όπως είπα ο φίλος Ηρακλής, οι Ibanez έχουν γενικά πιο λεπτό μπράτσο από τις Schecter.

Δοκιμάζεις και κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσουν περισσότερο οι Schecter ΑΛΛΑ ο wizard λαιμός των Ibanez είναι θέμα. Προσωπικά αποκτώ 20-30 % περισσότερη ταχύτητα εκεί.  ;D Βέβαια ο ήχος τους είναι ζουζουνι στα καθαρά  ;D οπότε πάλι στις Fender γυρίζω  ;D, αλλά με τερμα γκάζια και τέτοια μια η αλλη.  ;D 

 

Οπότε αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα δοκιμές να δω αν μου παει ο wizard. Αν ναι τοτε Ibanez, διαφορετικά Schecter  ;D

 

IMHO, YMMV κλπ κλπ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με ibanez για να σου πω,έχω εμπειρία όμως με λεπτά και χοντρά μπράτσα.

 

Γενικά μη σκαλώνεις στο πάχος ας πούμε δουλέουν τις schecter ότι έχουν "baseball bat" neck, αλλά στα λεφτά που θα δώσεις είναι μια χαρά καλοσχηματισμένο και βολικό θα είναι.Είχα loomis fr και είχε άψογο μπράτσο,απλά λίγο πιο παχύ από ibanez.

 

Αν αποφασίσεις τη hellraiser,επειδή νομίζω έχει gloss μπράτσο (δεν είμαι 100% σίγουρος ) θα σου προτεινα να τρίψεις μόνος ή σε μάστορα το φινίρισμα του μπράτσου,ώστε να γίνει ματ άρα και "πιο γρήγορο",και η διαφορά με ibanez θα εξαλειφθεί.Και αυτό στο λέω που εγώ τώρα παίζω με 2 κυριολεκτικά flat μπράτσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου