Προς το περιεχόμενο

Λακουβες στα ταστα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συφορουμιτες.Προσφατα πηγα στον τζιμη(χαριλαου τρικουπη) την RG370.Την εχω ΜΟΝΟ 8 μηνες και μου ειπε οτι εχει κανει μεγαλεσ λακουβες στα ταστα.Μου ανεφερε οτι για να γινει τετοια "ζημια" πρεπει να παιζω 10-12 ωρες  ??? (κατι που δεν ιφιστατε) ??? .Απο τι μπορει να προκλιθει αυτο???

Μηπος φταιει το παιξιμο μου??? Η μηπως ειναι σουφρας???

 

Υ.Γ.

παρακκαλο ασ διωρθοση κανοις τα Ωρθογραφυικα λαθει

:-X

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μηπως ο τροπος που βαζεις την κιθαρα στη θηκη με καποιο τροπο την "κοπαναει" απο πανω? δηλ στα ταστα?

Μηπως την μεταφερεις με μαλακη θηκη με μηχανακι?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.

παρακκαλο ασ διωρθοση κανοις τα Ωρθογραφυικα λαθει

 

θα τα διορθωνα εγω αλλα μολις ξεκινησα να σου μαγειρευω.

 

στο θεμα μας:ειναι πιθανο αν εισαι αρχαριος να χτυπας με δυναμη τα δαχτυλα σου στην ταστιερα κ να στραβωνεις τα ταστα περισσοτερο απο τη νορμαλ χρηση.Τι χορδες εχεις πανω?ποια ταστα εχουν λακουβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως αν κάνεις bend και vibrato (δεν είμαι σίγουρος οτι το βιμπράτο είναι το όνομα αυτού που θέλω να περιγράψω  ;D  :-[ ) με πάρα πολλή δύναμη..

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί σημαίνει "σουφράς";

 

αυτος που σουφρώνει. (σούφρας)

 

ειναι σαν αυτον που κανει μόντες κ κέντες αλλα αντι για αυτα,σουφρωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εφοσον δεν επηρεαζει το playability μη σκας.λακουβιτσες στα ταστα εχω σε ολες μου τις κιθαρες και γνωστος τεχνικος μου λεει οτι εχουν πολλη ζωη ακομη. Παντως δεν αποκλειεται να οφειλεται και στο παιξιμο. με το που πηρα δευτερη ηλεκτρικη εμφανισε λακουβιτσες στα ιδια σημεια με την πρωτη! ενας φιλος που ειχε την cort x1 (που πιθανον να κατακευαζεται στο ιδιο εργοστασιο με τη δικια σου στην korea) επαιζε οχι 12 ωρες αλλα συνεχεια στη μι κλιμακα στο 12ο ταστο. Ε, λιγο τα καφροδαχτυλα του λιγο η επαναληψη τη γ@###σε σε αυτο το σημειο:ηταν σαν τα εκοψες με μαχαιρι! τοσο φθαρμενα! Πιθανον μαλακο κραμα η μεταλλο η οτι βαζουν τελος παντων. στην τελικη αν τα δεις χαλια ελα απο θεσσαλονικη υπαρχει τεχνιτης με καμια 85-90 ευρω στην κανει καινουρια με οτι ταστα θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως λες η "σουφρα σ'" (η σουφρα σου δηλαδη?)  ;D

 

Οντως παιζει και το γεγονος να "χτυπας" πολυ (απο το αριστερο) οταν παιζεις

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως η κιθαρα που αγορασες, η "καινουρια" ηταν κρεμασμενη στο μαγαζι, διαθεσιμη στον καθενα να την δοκιμαζει για πολυ καιρο πριν την παρεις εσυ? ...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η επισκευη που εγινε ηταν τριψιμο στα ταστα? Η κατι αλλο?

 

Και μια ερωτηση δικη μου.. Καθε ποτε ειναι φυσιολογικο να γινει τριψιμο στα ταστα? Φυσικα θα πει κανεις εξαρταται απο το ποσο και πως παιζει κανεις... Εγω λοιπον επαιζα μεχρι πριν λογο καιρο καμια δεκαρια ωρες την βδομαδα(τωρα πλεον καμια 20αρια), δεν εχω δαχτυλα ταναλιες αλλα κανω bends k vibrato πολυ συχνα και χρειαστηκαν τριψιμο τα ταστα 2 φορες απο το 2002 που αγορασα την κιθαρα.. Ειναι φυσιολογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου