Προς το περιεχόμενο

Synth?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αλλη μια φορα στρεφομαι για συμβουλη στο φορουμ....

το θεμα εχει ως εξης: Δεν ειμαι πληκτρας... Στο συγκροτημα ομως που ειμαι μέλος περα απο κιθάρα παιζω κατι θεματα στα πληκτρα (μεχρι στιγμης τις αναγκες εξυπηρετουσε ενα yamaha psr της κακιας ωρας).Μετα απο ωριμη σκεψη αποφασισαμε να προχωρησουμε στην αγορα ενος synth το οποιο θα δινει περισσοτερες επιλογες...

το budget ειναι μικρο αλλα και οι απαιτησεις λιγες...οπότε???

 

σκεφτόμουν για το micro korg που χρησιμοποιειται κατ'εξοχην στο ειδος μουσικης που θελουμε αλλα οι γνώσεις μου ειναι αρκετά ελλιπείς.

 

Τέλος εχουμε αποκλεισει την κλασικη λυση laptop και κλαβιε λογω κόστους.

 

Προτάσεις??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To microkorg δεν έχει κανονικά πλήκτρα ούτε πολλά.. είναι ένα θέμα αυτό. Αν δεν ενδιαφέρεσαι για κανονικά πλήκτρα τότε καλό είναι το microkorg.. δεν θα μπορείς να παίξεις όμως και ότι έπαιζες στο psr.. βέβαια αν έπαιζες με ένα χέρι.. τότε θα σε βολέψει και το micro.

Και αν κατάλαβα καλά το budget είναι γύρω στα 350€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κλασικά κάποιος ζητάει μια πληροφορία και δεν αναφέρει το πιο βασικό. Τα λεφτά. Το να λες γενικά ότι το budget είναι μικρό δεν βοηθάει. ¶λλος μπορεί να το πάρει ότι λες μέχρι 300¤, άλλος μέχρι 700¤, άλλος μέχρι 2000¤. Βοήθησε τόσο εμάς, όσο εμμέσως και τον εαυτό σου :wink:

 

Για να ομιλείς περί microkorg στα 400¤ περίπου παίζεις;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παντως θα προτεινα σε αυτά τα λεφτά κλαβιε+λαπτοπ αν υπαρχει καρτα ηχου+αξιοπρεπες λαπτοπ....Αλλιώς καλές λύσεις είναι και το Χ 50 το οποίο το πηρε γνωστος μου πρωταρης σε τετοια θεματα και ενθουσιαστηκε....

 

 

Αλλά πες....budget και τι απαιτησεις εχεις......

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε zade δεν μας είπες το βασικότερο.

Τι είδος μουσικής παίζεις;

Δεν κάνουν όλα τα πλήκτρα για όλες τις μουσικές.

 

Θέλεις να έχει και sεquenser για να γράφεις ακορντάκια κλπ;

Θέλεις να έχει και ήχους ντράμς;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος εχουμε αποκλεισει την κλασικη λυση laptop και κλαβιε λογω κόστους.

 

 

Μπορείς να έχεις και Desktop κανονικότατο και παλιό, :wink:

με ένα κλαβιεδάκι των 100ε και το FM7 ή κάποιο άλλο ελαφρύ.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον:

 

budget χαμηλο εννοω γυρω στα 400 (οποτε επεσες μεσα)

ειδος μουσικης...alternative rock θα το ελεγα...επαναλαμβανω οτι δεν υπαρχουν φοβερες απαιτησεις,δλδ καποια περασματα μονο και καποια θεματακια στα πληκτρα.

τελος (σας προειδοποιησα για την αγνοια μου...) τι ειναι το sequencer?

με ενδιαφερει κυριως να μπορω να δημιουργησω καποιους ηχους και να τους παραμετροποιω με εφε που θα εχει το synth.

desktop λιγο δυσκολο να κουβαλαω στα live

 

αυτα τα λιγα

 

ευχαριστω για τις απαντησεις και επαναλαμβανω οτι δεν ξερω πολλα για το θεμα οποτε καθε βοηθεια ειναι πολυ χρησιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος (σας προειδοποιησα για την αγνοια μου...) τι ειναι το sequencer?

 

Ειναι ενα "πραμμα" με το οποιο μπορείς να ηχογραφησεις κανάλι καναλι οτι θες και να παίζεις απο πανω τους.....

 

ΓΙα τα λεφτά που λές εχουμε και λέμε:

Εγώ θα σου προτεινα να μαζεψεις αλλα 100 ευρώ και να παρεις ενα απο αυτά τα 2

 

http://www.thomann.de/gr/korg_microx_w.htm

http://www.thomann.de/gr/roland_sh_201.htm

 

και εχε και αυτό στο νού σου...

 

http://www.thomann.de/gr/roland_junod.htm

 

Αν και τα αλλα 2 υπερτερουν σε πολλά πραγματα και γενικά η τεχνολογία του Juno-D μου φαίνεται αρκετά παλιά....(το εχω....)

 

Αναμεσα στο roland sh201 και το Korg MicroX οι διαφορές ειναι ότι το πρωτο εχει καθαρα ηλεκτρονικούς ηχους και μου φαινεται πως υπερτερεί στη συνθεση ηχων ενω το δευετερο μπορεί να χρησιμοποιήσει και φυσικούς ηχους (piano κτλ)....Επισης το sh201 δεν εχει μνημη ενω το Korg εχει ετσι απο ότι καταλαβαινω μπορεις να περασεις και δικά σου samples....

 

To juno d εχει λίγο απο ολα....Λιγο ηλεκτρονικούς λίγο ηχους σε φαση workstation (πνευστά bass piano) και λίγο ηλεκτρονικούς.....

 

Για να εχεις μια καλυτερη εικονα τσεκαρε αυτά τα video

 

 

Τωρα για το microKorg που είναι ακριβώς στο budget σου δεν το εχω παίξει αλλά εχω ακούσει τα καλυτερα λόγια....+ για alternative μουσική το vocoder του παιζει να τα σπαει...

 

Αυτάααα

 

Eπίσης αν θες ηλεκτρονικούς ηχους ψαξε και τη λύση rack synth και controller σαν και αυτα

 

http://www.thomann.de/gr/waldorf_micro_q.htm

http://www.thomann.de/gr/m-audio_keystation_49e_usbmidikeyboard.htm

 

Και κυρίως μεταχειρισμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου ειναι να ψαξεις για ενα ms2000b μεταχειρισμενο.Ειναι καταπληκτικο μηχανημα για rock μπαντα(και οχι μονο).

Ο τελευταιος δισκος των placebo(meds) ειναι ολος απο αυτο εκτος απο καποια κομματια που ειναι σιγουρα poly evolver αλλα δεν το αναφερανε ποτε(αγνωστο το γιατι) η απλα εγω δεν το διαβασα καπου.

Επισης καλο ειναι και το sh201 της roland.

Αυτο παντως που εχω να σου πω ειναι οτι χρησιμοποιω το ms2000b εδω και τρια χρονια σε live και σε στουντιο και ειναι το μονο πληκτρο που κανενας ηχοληπτης δεν μου πειραξε το eq.Καθεται απιστευτα καλα μεσα στη μιξη.Το sh201(καθαρα δικη μου αποψη) μου φανηκε λιγο πλαστικουρα οταν το δοκιμασα.Απο την αλλη μπορεις να παρεις ενα micro korg και να το χειριζεσαι απο το psr που ειπες, με midi.Απλα χανεις πολυ απο τa real time controllers.

 

Καλη επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου