Προς το περιεχόμενο

2x12 ή 4x10?


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω ενισχυτη κιθαρας για προβαδικο και μετα απο μια αναφορα σε αυτο to forum αποφασισα να παρω τον hot rod deville και την tonelab se. Το προβλημα μου ομως τωρα ειναι 4χ10 ή 2χ12? Ο ενισχυτης θα χρησιμοποιηται κυριως για προβες αλλα και για live. Δυστυχως δεν τους βρηκα πουθενα στην Θεσσαλονικη για να δοκιμασω την οποια διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ανοίξει ενα ιδιο τοπικ

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=875&sid=192a77874c969a3aa10f14d213ccabf7

 

τελικα πήρα 1χ12 40βατ και πάλι καλα γιατι δεν μπορω να τον ανοίξω πάνω από 2,5/12 (σε προβα).

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 X 12 ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!

Ειδικά αν τον χρησιμοποιήσεις με την tonelab (ΘΕΙΚΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ btw!).

Tα 12αρια έχουν πολύ πιό καλό καθαρό ήχο απο τα δεκάρια & ευκρινέστερα μπάσα (κατι που θα χρειαστείς με την tonelab μια και θα την χρησιμοποιείς σαν "παλέτα" για τη δημιουργία των ήχων σου και τον ενισχυτή σαν "καμβά" ,πω,πω τι ποιητικός που έγινα.. :D )

Πάντως αν θες να κουβαλάς λιγότερο βάρος και ο Hot Rod Deluxe θα σε βολέψει το ίδιο καλά με τον Deville (ετσι κι αλλοιώς και τον ενα & τον άλλο παραπανω απο το 3 δεν θα μπορέσεις να τους ανοίξεις χωρίς να διαμαρτυρηθούν έντονα μπάντα & ακροατήριο :D )

 

Προσφατα δάνεισα τον δικό μου σε γνωστό σχήμα που έπαιζε στο Gagarin και παραπάνω απο το 2,5 δεν μπορέσαμε να τον ανοίξουμε...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι που θα χρειαστείς με την tonelab μια και θα την χρησιμοποιείς σαν "παλέτα" για τη δημιουργία των ήχων σου και τον ενισχυτή σαν "καμβά" ' date='πω,πω τι ποιητικός που έγινα.. :D )

[/quote'] :wink:

Μακαρι να μπορουσες να τον δανεισεις και σε μενα γιατι εδω πανω πλεον εχουν ξεχασει τι θα πει εκθεση και δεν φερνουν τιποτα για να μπορεις να δοκιμασεις. Ο προβληματισμος μου για τον deluxe ερχεται απο τον marshal avt 50 που εχουμε τωρα για τις προβες και ο καιμενος ο κιθαριστας μας τον τερματιζει με αποτελεσμα να μην εχει ποτε καθαρα καθαρα. Βεβαια ο συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι λιγο πυροβολημενος (οπως εχω προαναφερει σε αλλο ποστ) αλλα η λαμπα του δεν ειναι ουτε 2 χρονων για να εχει πεσει τοσο πολυ. Γι αυτο με προβληματιζουν τα 40W του deluxe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο πράγμα τα 40 βατ τραντζιστορ (O Marshall είναι ενας απλός τραντζιστοράτος ενισχυτής με μια 12AX7 προενισχυτική λυχνία που είναι εκει πιο πολύ για "μούρη") και αλλο πράγμα 40 βατ full λάμπα! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100W transistor = 30W tube. Με λίγα λόγια μην τα συγκρίνεις. Ήμουν και εγώ στο ίδιο δίλημα 4χ10 'η 2χ12 ή 1χ12. Τελικά ευτυχώς που δεν πήρα τον 60αρη καθώς μέχρι και σε συναυλία δεν κατάφερα να τον ανοιξω (τον 40αρη) πάνω από το 3,5/12. Και ειδικα στους λαμπάτους ενισχυτές όπου όσο πιο δυνατά ΄τόσο καλύτερα αποδίδουν πρέπει να πάρεις ενισχυτή στα μέτρα σου.

Ο Καγμάκης πάντως προτείνει γενικά 2χ12. στα συγκεκριμένα μοντέλα όμως μου έχει πει πως ο 60W έχει βγάλει προβλήματα ενώ ο deluxe ποτέ.

Αυτά.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ έχω τον blues de ville 2x12 60 tube αλλά δεν μπορώ να απολαύσω

την λαμπίλα σε ένταση 2 γίνετε πανικός, προτείνω να πας σε πιο λίγα vatt

να έχεις καλύτερη αίσθηση της λάμπας kai μετακινήτε και πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου