Προς το περιεχόμενο

zvex nano tube amp 1 watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο, το έχω ακούσει πιο παλιά... δυστυχώς, όπως πολλά πετάλια του κυρίου Ζαχαρία, είναι στα όρια του παιχνιδιού κι όχι του χρήσιμου gear... τώρα η αντιστοιχία με τους Express ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πού κολλάει...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο συσχετισμός του nano με τον express ήταν χιουμοριστικός και στα πλαίσια του φιλικού πειραγματος.(μην αρπάζεσαι φιλαράκι, δεν τον κατασκεύασες εσύ)

στα δικά μου τα αυτιά το nano δεν ακούγεται καθόλου μα καθόλου παιχνίδι(αντίθετος έχει απίστευτο ήχο).

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ντε, δεν αρπάζομαι!!!!!!! Με παρεξήγησες!! Chill!!!!!!

Ο ήχος καλός αλλά κλασικό power amp distortion. Ποιοτικό, σίγουρα. Γι'αυτό και τον έκανε με τόσα λίγα watt, για να "τρελαίνεται" εύκολα.

 

Κάτι που θα με ενδιέφερε από τα ενισχυτάκια του κ. Ζαχαρία (κάτι που το βγάζουν κι άλλες εταιρίες) είναι ένας μικροσκοπικός που ενισχύει μια είσοδο line, όπως πχ ένα ipod. Προσθέτει την ηχητική "υπογραφή" της λάμπας. Δεν τον έχω ακούσει από κοντά όμως.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως πολλά πετάλια του κυρίου Ζαχαρία' date=' είναι στα όρια του παιχνιδιού κι όχι του χρήσιμου gear...[/quote']

αλλο ενα παιχνιδακι 8O που στελνει τα 'καλα' πεταλια για μαντολατο

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οποιο ομως οσο καλο κι αν ειναι δεν παυει να ειναι πανακριβο(εγω δεν θα εσκαγα ποτε τοσα ευρα για ενα πεταλακι αλλα........ποτε μη λες ποτε!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ελπίζω να μη με θεωρήσετε σνομπ αλλά όπως παραδέχεται κι ο ίδιος ο κ. Ζαχαρίας, το Box of Rock είναι στα χνάρια ενός τερματισμένου Marshall (ας πούμε ενός JCM 800), το οποίο είναι σίγουρα χρήσιμο αν επιθυμείς να διατηρήσεις την ακοή σου σε ανεκτά επίπεδα αλλά εφικτέο άπειρες φορές από άλλες μάρκες, boutique και μη... ποια να πρωτοπώ; To Radial Tonebone; To Plexitube; Το EH English Muff'n; Βασικά όλες οι εταιρίες σερβίρουν κάτι από "british distortion" στο μενού τους...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ελπίζω να μη με θεωρήσετε σνομπ αλλά όπως παραδέχεται κι ο ίδιος ο κ. Ζαχαρίας' date=' το Box of Rock είναι στα χνάρια ενός τερματισμένου Marshall (ας πούμε ενός JCM 800), το οποίο είναι σίγουρα χρήσιμο αν επιθυμείς να διατηρήσεις την ακοή σου σε ανεκτά επίπεδα αλλά εφικτέο άπειρες φορές από άλλες μάρκες, boutique και μη... ποια να πρωτοπώ; To Radial Tonebone; To Plexitube; Το EH English Muff'n; Βασικά όλες οι εταιρίες σερβίρουν κάτι από "british distortion" στο μενού τους...[/quote']

είπα πουθενά πιο πάνω πως ο τυπας κάνει κάτι που δεν μπορεί να κάνει άλλος?(παρότι όντως κάνει πράγματα που δεν κάνουν άλλοι….πχ wah με antenna χωρίς switch)

παρόλα αυτά θα ήθελα να μας δώσεις μερικά links από ενισχυτακια 1 watt του εμποριου που βγάζουν τo drive του nano :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όχι, εγώ εννοούσα ότι η ZVex κι άλλες εταιρίες φτιάχνουν μικροσκοπικούς λαμπάτους ενισχυτές για hi fi χρήση! Συνδέεις πχ ένα cd player ή ένα ipod επάνω του και αυτό το ενισχύει στέλνοντάς το στα ανάλογα ηχεία. Ιδανική χρήση αν δεν θες να καταξοδευτείς για να αγοράσεις έναν high end λαμπάτο ενισχυτή για το ηχοσύστημά σου. Παράδειγμα το impAmp του κ. Ζαχαρία:

 

imp_medium.jpg

 

http://www.impamp.com/

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν το έχω ακούσει... έχω δει κι άλλα παρόμοια από άλλες εταιρίες αλλά μάλλον πιστεύω ότι αν θες να βάλεις λυχνίες στην hi fi ζωή σου πρέπει να δώσεις πενταψήφιο ποσό σε ευρώ (σαν σύνολο βέβαια, γιατί θα πρέπει να διαλέξεις και κατάλληλες high end πηγές + ηχεία). Και η ενίσχυση λυχνιών σε hi fi έχει μειονεκτήματα που δεν είναι της παρούσης.

 

Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, δεν ξέρω άλλα ενισχυτάκια για κιθάρα όμοια με αυτό, εκτός ίσως από το Orange Tiny Terror: http://www.orangeamps.com/tinyterror/

Νομίζω ότι έχει συζητηθεί στο φόρουμ, αν θέλει κάποιος να ρωτήσει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του ας ποστάρει πάντως γιατί με ενδιέφερε πολύ πριν από μερικούς μήνες (στις πιθανές μελλοντικές αγορές μου ψάχνω μέχρι και την τελευταία βίδα :lol: )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου