Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές μεχρι 250 ευρω! Τι και γιατι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μόλις παρήγγειλα μία Epiphone Joe Pass από το Θωμά. Στο πακέτο θέλω να προσθέσω και ένα μικρό ενισχυτή με τιμή 150-200 ευρώ, το πολύ 15W, που θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για practice. Με ενδιαφέρει κυρίως ο καθαρός ήχος για jazz/blues. Επειδή οι επιλογές είναι πολλές και ο χρόνος για ψάξιμο πολύ περιορισμένος, θα ήθελα να μου πείτε κάποιες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τη γρήγορη απάντηση. Πιστεύεις ότι ο Epi είναι προτιμότερος από τον Peavey Royal 8 Valve King για τη συγκεκριμένη χρήση;

 

Καμία πρόταση σε solid state;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ JAM

 

να ρωτησω κι εγω αν θα προτεινες τον epiphone valve juniorαντι για τον Peavey Royal 8 Valve King...

ή ειναι καλυτερα να ανεβουμε λιγο Epiphone Valve Standard Guitar Combo Amplifier (15 Watts, 1x12 in.)

http://www.zzounds.com/item--EPIEPABKSTDSP

 

ε?

 

ΤΗΑΝΧ

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα,τωρα που μιλατε για roland o cube 60d τι λεει εχει καποιος

σχηματισει αποψη για αυτον,με ενδιαφερει αν εχει (τρελο)γκαζι για

καφριλες του τυπου death-black metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ JAM

 

να ρωτησω κι εγω αν θα προτεινες τον epiphone valve juniorαντι για τον Peavey Royal 8 Valve King...

ή ειναι καλυτερα να ανεβουμε λιγο Epiphone Valve Standard Guitar Combo Amplifier (15 Watts' date=' 1x12 in.)

http://www.zzounds.com/item--EPIEPABKSTDSP

 

ε?

 

ΤΗΑΝΧ[/quote']

 

Δεν το έχω ακούσει τοn Peavey, όμως από την περιγραφή φαίνεται ενδιαφέρον. Τον epiphone τον έχω παίξει και live (κεφαλή με καμπίνα) και μου άρεσε αρκετά. Ήταν λίγο παραπάνω μπασαριστός απ'όσο θα πρεπε πιστεύω (απ την στιγμη που δεν έχει και tone) όμως για jazzo καταστάσεις είναι ότι πρέπει !

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ibanez πιστεύω ότι δεν θα βγάλει τίποτα τέτοιο, λογικά είναι ένας "καθαρός" ενισχυτής. Θα πρέπει να αποφασίσεις αν θες να παίζεις με παραμόρφωση από πετάλι, πεταλιέρα ή από τον ίδιο τον ενισχυτή.

 

Tην αντίθεσή μου στον Epiphone την έχω εκφράσει και πιο πριν, αλλά για τζαζομπλουζ είναι ΟΚ. Έιναι κάπως μουντός αλλά η μουντάδα πάει στα είδη αυτά, ειδικά και με την κιθάρα που παρήγγειλες spy.

 

Ο Peavey θα είναι χαλαρά πιο λαμπερός πιστεύω, και η διάυγεια στα καθαρά επίσης εφαρμόζεται πολύ άνετα σε τζαζομπλουζ, όπως πχ με τους παλιούς αλλά θρυλικούς solid state Roland και τους Fender. Συν τοις άλλοις, έναν "λαμπερό" ενισχυτή μπορείς με το eq του να τον "θολώσεις", ενώ έναν μουντό εκ γενετής δεν θα μπορέσεις να τον κάνεις διαυγή με τίποτα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου