Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές μεχρι 250 ευρω! Τι και γιατι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις παρήγγειλα μία Epiphone Joe Pass από το Θωμά. Στο πακέτο θέλω να προσθέσω και ένα μικρό ενισχυτή με τιμή 150-200 ευρώ' date=' το πολύ 15W, που θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για practice. Με ενδιαφέρει κυρίως ο καθαρός ήχος για jazz/blues. Επειδή οι επιλογές είναι πολλές και ο χρόνος για ψάξιμο πολύ περιορισμένος, θα ήθελα να μου πείτε κάποιες προτάσεις.[/quote']

 

Harley Benton GA5 - 5W οτι πρεπει για practice

Βαζεις μπροστα ενα EQ και ενα OD και εισαι παλικαρι

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέχασα να πω ότι ένας σοβαρός παράγοντας είναι και το βάρος, καθώς ο συγκεκριμένος ενισχυτής θα μεταφέρεται αρκετά συχνά. Γι' αυτό σκέφτομαι σοβαρά την περίπτωση του Cube 20X που είναι μόλις 7.2 kg σε αντίθεση με τους λαμπάτους που είναι 10-11kg. Μόνο που δεν έχω παίξει ποτέ με Cube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα,φιλε bloody sunday ασχολουμαι με την κιθαρα περιπου 18 χρονια εχω στην κατοχη μου εναν carvin steve vai legacy,μου την βαρεσε

να παιξουμε death-thrash και ψαχνω για εναν φθηνο ενισχυτη που να κανει για αυτο,εχω δοκιμασει καποιους μια χαρα καθαρα αλλα γκαζι τιποτα

τους βαζω π.χ.το death metal πεταλι και ειναι πολυ χειροτερα απο πριν για

αυτο ζηταω καποιον με αρκετο distrostion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ibanez21, ο ενισχυτής που έχεις πιστεύω ότι μπορεί να σε καλύψει άνετα και για καμια thrashιά. Απλά έχεις συνιθίσει στην ποιότητα και λογικό είναι να μην σου αρέσουν ενισχυτάκια και πετάλια τύπου death metal, metal zone κτλ. Δοκίμασε με κάποιο πετάλι της tech21, της KRANK κτλ. Είναι ακριβότερα, αλλά θα κολλήσουν καλύτερα με τον ενισχυτή σου. Και κάποιον φτηνό modelling ενισχυτή να παρεις, δεν θα φτάσεις την ποιότητα του Legacy+κάποιου καλού πεταλιού heavy distorsion, σε καμμία περιπτωση.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πω ότι ένας σοβαρός παράγοντας είναι και το βάρος' date=' καθώς ο συγκεκριμένος ενισχυτής θα μεταφέρεται αρκετά συχνά. Γι' αυτό σκέφτομαι σοβαρά την περίπτωση του Cube 20X που είναι μόλις 7.2 kg σε αντίθεση με τους λαμπάτους που είναι 10-11kg. Μόνο που δεν έχω παίξει ποτέ με Cube...[/quote']

 

O Cube20X είναι διαφορετικός απο τον Cube30X, όχι μόνο στα Watt.

 

Δες και αυτόν αν ψάχνεις για πιο Metal ήχους

http://www.thomann.de/gr/vox_ad15vtxl.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ibanez21' date=' ο ενισχυτής που έχεις πιστεύω ότι μπορεί να σε καλύψει άνετα και για καμια thrashιά. Απλά έχεις συνιθίσει στην ποιότητα και λογικό είναι να μην σου αρέσουν ενισχυτάκια και πετάλια τύπου death metal, metal zone κτλ. Δοκίμασε με κάποιο πετάλι της tech21, της KRANK κτλ. Είναι ακριβότερα, αλλά θα κολλήσουν καλύτερα με τον ενισχυτή σου. Και κάποιον φτηνό modelling ενισχυτή να παρεις, δεν θα φτάσεις την ποιότητα του Legacy+κάποιου καλού πεταλιού heavy distorsion, σε καμμία περιπτωση.[/quote']

 

κομπρεσσορακι & tech 21 gt2.. :wink: 8) :lol:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε vrass εκτιμω πολυ την γνωμη σου οπως και των αλλων φιλων βεβαια

αλλα τον carvin αποκλειεται να τον χρησιμοποιησω σε ενα τετοιο σχημα

εχουν γινει πολλες ζημιες απο διαφορα live παρτυ που εχουμε κανει,για

αυτο θα αγορασω τα πεταλακια που προτεινετε και εναν ενισχυτη που σε

συνδυασμο με τα πεταλακια θα αποδοσει κατι απο αυτο που θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θελεις να βγαλεις τον Legacy σε live, και είναι να πάρεις έναν ακόμα ενισχυτή για αυτή τη δουλειά, τσεκαρε τους VOX Valvetronix XL που ειναι ειδικά σχεδιασμένοι για μεταλλοκαταστάσεις και θα έχεις αρκετά καλό ήχο χωρίς την ανάγκη των έξτρα πεταλιών, ή τη σειρά FlextoneIII της Line6. Αν αθροίσεις το κόστος ενός αξιοπρεπούς ενισχυτή και των πεταλιών που αναφέραμε παραπάνω, θα ξεφύγεις σε λεφτά κατά πολύ...

 

http://www.voxamps.co.uk/valvetronixxl/

http://line6.com/flextoneiii/index.html?utm_source=Line6Index&utm_medium=Navigation&utm_campaign=FlextoneIII+DropDown

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου