Προς το περιεχόμενο

Απόσβεση Κόστους


MULE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με αφορμη το θεμα "ζουμε απο τη μουσικη" θα ηθελα να σας ρωτησω εαν

 

1. εχετε υπολογισει ποσα λεφτα εχετε ξοδεψει μεχρι τωρα σε σημερινες τιμες για τα οργανα σας

2. εχετε αποσβεσει ολο η μερος του ποσου αυτου απο την ενασχοληση σας με τη μουσικη

 

Εγω σε σημερινες τιμες κοστολογω τα οργανα μου (κιθαρες-μπασσα-τυμπανα - ενισχυτες-κονσολες-ηχητικα και αξεσουαρ) σε 12.000 Ευρω και υπολογισα οτι μολις το 10% εχω αποσβεσει απο αυτα τα λεφτα.

 

πειτε και σεις τι πιστευετε για το θεμα.

 

Τελικα αξιζει το κοπο και το χρημα?

 

Για μενα σιγουρα αξιζει αλλα θα ηθελα και τη γνωμη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, απο την μέρα που γεννήθηκα, έχω επενδύσει 14000 ευρώ σε μουσικά όργανα και εξοπλισμό, συμπεριλαμβανομένων δαπανών για pc και προγράμματα - ηχοσυστήματα.

 

δεν έχω αποσβέσει ούτε το 3%, απο την μουσική, αντίθετα έχω δαπανήσει εργατοώρες.

 

Δεν πέταξα ποτέ μου τίποτα, ακόμα και κάτι που χάλασε, τα κρατάω όλα γιατι όλα κάτι μου θυμίζουν. H amiga, το πρώτο μου psr 500 με τα σακατεμένα πλήκτρα..... είναι για εμένα ιστορικά κειμίλια που μου θυμίζουν τις προσπάθειές μου, τον ενθουσιασμό μου, τα πρώτα μου βήματα.

 

Δεν πειράζει, χαλάλι τα λεφτά. Φέτος "έκλεισα". Εχω αρκετο hardware και software που πιστεύω οτι δύσκολα θα αλλάξω. Είμαι ικανοποιημένος, και δεν μετανοιώνω. Και αφού ασχολούμαι που ασχολούμαι......

 

Ναι , για εμένα αξίζει τον ΄κόπο. Στην τελική , άντε να αγόραζα άλλο ένα αυτοκίνητο.

 

Τι αξία έχουν τα λεφτά και το κέρδος μπροστά στο να είσαι ευτυχισμένος και να εχεις τα μέσα να κάνεις αυτό που σου αρέσει :lol: Ε :?:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό πρέπει να έχω ξοδέψει γύρω στα 10000 ευρώ για εξοπλισμό (hardware, μουσικά όργανα, κτλ)

 

Απόσβεση δεν έχει γίνει ούτε στο 5% και δε νομίζω ποτέ πως θα γίνει.

Από την άλλη η ευχαρίστηση που παίρνω είναι υπεραρκετή ώστε να συνεχίζω να ασχολούμαι αρκεί να υπάρχει χρόνος και χρήμα.

:?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ως ερασιτεχνες μουσικοι μας χαρακτηριζω γνησιους εραστες της τεχνης αλλα αν ειμασταν επιχειρηματιες θα ειμασταν "φρικτοι" αφου απο τα 10-13000 ευρω εχουμε αποσβεσει μολις ενα 5-10 %.

 

αληθεια ομως μηπως αυτο το στοιχειο το γνωριζουν μαγαζια και αντιπροσωποι δηλαδη οτι υπαρχει κομματι ρομαντικων του ειδους που τα χωνουν με ελαχιστη επιστροφη-αποδοση?

 

μηπως ηρθε η ωρα να αποσβεσουμε μονοι μας τους μουσικους κοπους μιας ζωης με την βοηθεια που μπορουμε να προσφερουεμ ο ενας προς τον αλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το θέμα απόσβεση έχει βάση μόνο αν κάποιος είναι επαγγελματίας, δηλαδή βγαζει χρήματα με την χρήση των οργάνων που αγοράζει. Ακόμα και τοτε είναι τελείως υποκειμενικό θέμα ως πρός το τί πραγματικά χρειάζεται.

 

Ως ερασιτέχνης σημαίνει ότι δίνω λεφτά επειδή αποφασίζω ότι θέλω να τα διαθέσω εκεί (στα όργανα) και το ίδιο θα μπορούσε να ισχύει για κάποιον που πηγαίνει σε ταβέρνα, κανει σκί, αγοράζει ρούχα, πηγαίνει σε σκυλάδικα κλπ. Αμα το ευχαριστιέμαι θα μπορούσα να πώ ότι κάνω απόσβεση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7000 euro για τα μουσικα μου οργανα(synths) και 5000 για το μισο στουντιο που εχουμε φτιαξει με τον κουμπαρο μου στο υπογειο του σπιτιου μου(μας εχει κοστισει μεχρι τωρα 10000 euro). Δεν εχω βγαλει ουτε μια δραχμουλα....

Αλλα οπως λεει και ο cos_dr, το να ευχαριστιεσαι το χομπι σου ειναι η μεγαλυτερη ανταμοιβη.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ξοδέψει τα λιγότερα από όλους μου φαίνεται σε εξοπλισμό,μόλις 3.000 Ε (αν βέβαια υπολογίσω και το τί έχω δώσει σε cd ή βινύλλιο,είτε σαν dj είται σαν συλλέκτης αυτό εκτοξεύεται πάνω από 18.000....).Απόσβεση: 200%! Γιατί απλά τα αγόρασα,όχι για να βγάλω δίσκο ή να βγάλω χρήματα από live,αλλά για την ψυχική μου αγαλλίαση και το προσωπικό μου ψώνιο.Από αυτή την πλευρά δεν λυπάμαι κανένα ευρουλάκι,αφού μέχρι στιγμής ότι πήρα το πήρα μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο και μου έχει προσφέρει τα αναμενόμενα.Να φανταστείτε,πλέον δεν έχω ρούχα να φορέσω,γιατί ότι παίρνω το δίνω σε μουσική!

Υ.Γ. Μήπως τελικά να πρέπει να βγάλω δίσκο? (στην εκκλησία εννοώ,μπας και με λυπηθεί κανένας για να πάρω την Line 6...!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω ολα τα μελη του Noiz.

 

Δεν θα ηθελα να μπω καν στον κοπο να σκεφτω ποσα εχω ακουμπησει στο θεμα <μουσικη> γενικοτερα.

Επειδη για ολους μας η μουσικη ειναι αν οχι απλο χομπυ, αγαπη λογικο ειναι τα λεφτα μας να φευγουν εκει.Ο καθενας τα τρωει εκει που τον ευχαριστει.

Οποτε δεν τιθεται θεμα του ποσα ξοδεψα, γιατι αν σενα μηνα πεσουν στα χερια μας νεα λεφτα θα τρεξουμε να παρουμε την 25η κιθαρα μας ετσι για την παρτυ μας.Για να γουσταρουμε!!!

Επισης θεμα αποσβεσης δεν νομιζω να υφισταται εκτος κιαν εχεις μια Fender πχ, εναν Marshall πχ, πεζεις καθε μερα στα μπουζουκια (καλα λεφτακια) και εισαι ικανοποιημενος χωρις να χρειαζεσαι τπτ αλλο.

Αν ψαχνεσαι συνεχως για καλυτερο ηχο, καλυτερο αποτελεσμα και ποιοτητα recording κτλ κτλ λογικο ειναι πως και τα τριπλασια λεφτα να βγαζαμε, αλλα τοσα περισσοτερα θα ειχαμε φαει στο αγαπημενο μας χομπυ.Ο συντελεστης αποσβεσης θα μενει παντα πολυ πολυ χαμηλος!!

 

Ελπιζω να μην κουρασα και να εγινα λιγο κατανοητος!

C YA!

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια λοιπον και εγω μαζι σας δηλαδη εαν η διακσεδαση που εχουμε κερδισει απο το μεγαλο αυτο εξοδο μας ειναι πολυ μεγλαη τοτε ...ναι εχουμε αποσβεσει το κοστος. ειδικα μαλιστα εαν βαλεις μεσα και τα εξοδα στα προβαδικα - γιατι και αυτα μετρανε - σιγουρα 2000-3000 ευρω προστιθενται στο budget. εαν δε διαιρεσεις το ποσον με τα χρονια ενασχολησης πχ εμενα ειναι 15000 / 18 χρονια = πολυ λιγοτερα των 1000 ευρω ανα ετος αρα λιγοτερα των 100 ευρω το μηνα. δηλαδη οσα χαλαμε στα σουβλακια και στα τσιγαρα και στις καφετεριες κλπ κλπ.

 

δεχομενοι ομως τα παραπανω και υποθετοντας οτι πχ εγω ειμαι μαγαζατορας η παραγωγοπουλος και σας ελεγα

 

1. παιζετε τζαμπα στο μαγαζι μου?

2. καντε μονοι σας τη παραγωγη και φερτε μου να σας την διακινησω

3. βοηθατε εναν που δεν εχει το εξοπλισμο, τζαμπα, να κανει τη μουσικη του και να σας ξεπληρωσει με εναν αλλον τροπο εκτος χρηματων

 

το κανετε αυτο για το καλο της τεχνης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο! Μου θυμίζει μαγαζάτορες σε γνωστα λαϊβάδικα της Αθήνας που λένε στα νέα συγκροτήματα που παίζουν.. Α, παιδιά , σήμερα ήταν μέρα γνωριμίας, θα πληρωθείτε απ την επόμενη φορά, και ......... σιγά.

 

1. Το τζάμπα πέθανε :lol: Και η μονοφαγία είναι αμάρτημα

2. Ναι , γιατί να μην παίξω τσάμπα για ένα ίδρυμα, ένα τ.ε.ι., ενα πάρτυ με φίλους, εκεί δεν θέλω λεφτα, και όλο και κάτι θα με κεράσουν :lol:

3. Αν έχω λεφτά να κάνω παραγωγή και αποφασίσω γιατί να μην την διακινήσω μόνος μου, αν έχω τραγούδια γιατί να μην πλησιάσω μόνος μου έναν τραγουδιστή ή να κοιμηθώ με μιά τραγουδίστρια αν είμαι και εμφανίσιμος και αυτή ας είναι και παλιότερης εποχής. ταυτόχρονα κάνω και ψυχικό. Εναλλακτικά μπορώ να κάνω τα γλυκά μάτια και να αφήσω να πλανάται η λίμπιντο σε έναν από τους λεβενταράδες έλληνες παραγωγούς πο γλυκοκοιτάνε τα αγοράκια. Και έχουμε πολλούς!

4. Τον εξοπλισμό μου δεν τον δίνω, όπως δεν δίνω και την γυναίκα μου :lol: .

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου