Προς το περιεχόμενο

"Νερα" απο dvd rom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

[list=]Καλησπερα,

 

θελω τα φωτα σας. Εχω ενα dvd rom ASUS DVD-E616A2 το οποιο οταν παιζει μου "κολλαει" οταν διαβαζει. Αυτο συμβαινει και με Mp3 δισκακια και με vcd και βεβαια με dvd. Αν θελω ας πουμε να .... πηδηξω σε χρονο σε ενα βιντεο τρωει τετοιο κολλημα που μου εχει βγαλει μεχρι και blue screen ενω εχω δυνατο συστημα (2x512 RAM) και μεχρι προτινος δουλευε οκ. Ειναι το dvd υπο..."πουλο" η μηπως ειναι κατι που φτιαχνεται???? Το εχω ενα χρονο περιπου. Ευχαριστω εκ των προτερων

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι θέμα χρήσης.

1. ¶νοιξε και καθάρισε το ματάκι.

2. ¶λλαξε το IDE καλώδιο.

3. Αν δεν κάνει κάτι, πέτα το και πάρε άλλο. Ευτυχώς στις μέρες μας είναι

πάμφθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε και firmware,που απ'οτι λες είναι για απόσυρση αλλα δε χάνεις τίποτα και καλό είναι να σου γίνει συνήθεια για τις επόμενες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει κλείσει χρόνο πάντως λογικά θα σε καλύπτει η εγγύηση του. Μην παίδεύεσαι σε αυτήν την περίπτωση, δώστο πίσω να σου δώσουνε άλλο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DMA???? 8O :cry: :oops: :o

 

Ναι το DMA (direct memory access αν θυμαμαι καλα) του drive σου (και οχι μονο) μπας και αυτοσεταριστικε να δουλευει σε PIO αντι Ultra DMA...αυτο καποιες φορες γινεται οταν το drive προσπαθει να διαβασει καποιο γρατζουνισμενο-φακντ απ δισκακι...ριχνει ταχυτητα, ξαναριχνει και η λακαμια γυρναει απο Ultra σε PIO mode...

 

Πηγαινε: δεξι κλικ στο MyComputer--->Hardware--->Device Manager--->IDE ATA/ATAPI Controllers--->πηγαινε στα properties των Primary και Secondary channels--->Advanced Settings κα βεβαιώσου οτι δεν υπαρχει τιποτα με Current transfermode: PIO (αν ξερεις και ακριβως πιο device ειναι και σε ποιο καναλι ακομα καλυτερα θα ξερεις απο την αρχή τι ψαχνεις)...αν οντως ειναι PIO, αλλαξε το manually σε Ultra DMA κανε restart και πηγαινε να δεις αν παρεμεινε...μετα κανε τα τεστακια σου να δεις αν ολα ειναι οκ...

 

Καλη επιτυχία... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου