Προς το περιεχόμενο

Μαθημα ηχοληψίας #1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικά θα μπορούσε να ενωθεί με 1 παλιό του janick. Το μαμά θέλω βαρύ distortion (ή κάπως έτσι), αφού πρώτα καθαριστεί λιγουλάκι, καθώς οι περισσότερες από τις μισές σελίδες αναλώθηκαν στα ξύλα!!! (Το θυμάμαι γιατί ήταν το 2ο thread που πήρα μέρος)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο μεταξύ με τόσα ταυτόχρονα gr που θα ανοίξει, να δω που θα την βρει την δύναμη ο υπολογιστής του!

 

Πλεον εχω pc που δεν μασα.. 2μνημες του 1gb στα 800mhz ddr2 teamelite overclocking champion (xoxo), ενα fatality motherboard και δεν μασαει καθολου...

Περα απο αυτο το συγκεκριμενο thread εχει γινει ΘΕΙΚΟ, πραγματικα τοσα ηχοληπτικα κολπα για τον ηχο της κιθαρας (αντε να παμε και στα ντραμς λεω τωρα) δεν εχουν ξαναειπωθει τοσο μαζεμενα. Πολυ σωστες αποψεις, θα δοκιμασω σιγα σιγα..

Στα ντραμς (πχ ezdrummer) μεγάλο ρόλο παίζει το κομπρεσαρισμα τον μικροφωνων χώρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ντραμς (πχ ezdrummer) μεγάλο ρόλο παίζει το κομπρεσαρισμα τον μικροφωνων χώρου...

 

Αυτό περιλαμβάνει περίπου το 1% των πραγμάτων που παίζουν μεγάλο ρόλο για "καλά" τύμπανα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0,0001% θες να πεις :lol: (εγω παντως τα μικροφωνα χωρου στα ντραμς δεν τα κομπρεσσαρω ποτε,τα close βεβαια τα ξεσκιζω....οπως ελαφρα κομπρεσσαρω και και το τελικο drum bus :lol: :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0' date='0001% θες να πεις :lol: (εγω παντως τα μικροφωνα χωρου στα ντραμς δεν τα κομπρεσσαρω ποτε,τα close βεβαια τα ξεσκιζω....οπως ελαφρα κομπρεσσαρω και και το τελικο drum bus :lol: :lol: :lol: )[/quote']

 

Ε, εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Nu Metal κάνει το παιδί, καλά κάνει και τα κομπρεσσάρει :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω κάτι;

 

Τον αλλάζουμε τον τίτλο, να προσθέσουμε και αυτα τπυ janick (αλήθεια που χάθηκε αυτός; ), να δημιουργήσουμε 1 Thread που να λέει για όλες αυτές τις τεχνικές για παραγωγή βαρύ είδους μουσικής; Κι εκεί να είναι τύμπανα, μπάσο, κιθάρες, φωνές κτλ κτλ. Ούτως ή άλλως για να βγει βαρύς ήχος, αν δεν συνδυαστούν σωστά αυτά, τότε σαν ποποσφυρίχτρες θα ακούγεται το αποτέλεσμα!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω κάτι;

 

Τον αλλάζουμε τον τίτλο' date=' να προσθέσουμε και αυτα τπυ janick (αλήθεια που χάθηκε αυτός; ), να δημιουργήσουμε 1 Thread που να λέει για όλες αυτές τις τεχνικές για παραγωγή βαρύ είδους μουσικής; Κι εκεί να είναι τύμπανα, μπάσο, κιθάρες, φωνές κτλ κτλ. Ούτως ή άλλως για να βγει βαρύς ήχος, αν δεν συνδυαστούν σωστά αυτά, τότε σαν ποποσφυρίχτρες θα ακούγεται το αποτέλεσμα!!![/quote']

 

Κάτι μου λέει ότι θα λέει ο καθένας τα δικά του και θα καταλήξουμε στο "Guitar Rig vs Mesa Boogie" ή στο "EZ Drummer vs BFD" οπότε θα αντιπρότεινα να αναλάβει κάποιος να φτιάξει ένα FAQ και να το ανεβάσει. Αν γίνεται και με audio δειγματάκι που να εξηγεί τι έκανε και έφτασε σε αυτόν τον ήχο. Τι λέτε; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό αυτό. Αλλά φαντάζεσαι να γυρίζει ο καθένας και να λέει ότι δεν του αρέσει ο ήχος, θα τον έφτιαχνε αλλιώς, με άλλα δείγματα..... πουρουπουπουμ.... και θα καταλήξει πάλι σοκόλαση το θέμα!!! :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό αυτό. Αλλά φαντάζεσαι να γυρίζει ο καθένας και να λέει ότι δεν του αρέσει ο ήχος' date=' θα τον έφτιαχνε αλλιώς, με άλλα δείγματα..... πουρουπουπουμ.... και θα καταλήξει πάλι σοκόλαση το θέμα!!! :lol:[/quote']

 

Ναι αλλα τοτε θα μπορει κάποιος να πει: "Φιλε ποσταρε δικό σου καλύτερο κομμάτι και φτιάξε δικό σου καλυτερο faq" :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5) Τελευταια ερωτηση' date=' βλεπω με φασμα analyzer καποια λαθη, συχνοτητες που βγαινουν εκτος, πως διορθώνεται αυτό???[/quote']

 

Καλησπερα

Θα προτεινα να μην εμπιστευεσαι το paz.

Απ οσο εχω δει κανει υπερεκτιμηση στον ελεγχο

των φασεων (ετσι κι αλλιως οι οπτικες του ενδειξεις

χαιρουν βαθος αμετρητο σε οτι αφορα την ακριβεια τους)

 

Οι κιθαρες στο ''Ελευθερα παιδια'' μου φανηκαν

πολυ καλες, (στα κουτακια του pc που τα λενε ηχεια) :)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου