Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για το 'Εθνικό Ωδείο'


elias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xαιρετώ τους συνάδελφους μουσικόφιλους.

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και θα το εκτιμούσα πολυ

αν κάποιος μπορούσε να μου δώσει μερικες πληροφορίες. :idea:

 

Τι είδους ίδρυμα/οργανισμός/σχολή/ωδείο είναι το Εθνικό ωδείο??

είναι κρατικός φορέας? έχει δίδακτρα? τι αναγνώριση έχει? Είναι όπως κάθε κοινό ωδείο? Έχω παρατηρήσει ότι έχει πολλά παραρτήματα.

 

¶μα πάω να γραφτώ θα με βάλουν στην ίδια αίθουσα με πιτσιρίκια?

Στο internet δεν μπορώ να βρώ τίποτα γι'αυτό εκτός απο το τηλ.

Θα τους πάρω να ρωτήσω αλλά θα ήθελα πρώτα να μάθω λίγα

πράγματα απο κάποιον που έχει πάει και ξέρει ακριβώς τι παίζει.

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε elias δεν ξέρω να σου πω με βεβαιότητα για το Εθνικό ωδείο αλά να ακούσης για κάποιο Δημοτικό ωδείο ΦΥΓΕ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ (αααααααααα) είναι ότι χειρότερο.:evil:

Πάντως από την στιγμή που αποφάσισες να πάς σε κάποιο ωδείο σκέψου το καλά! 8O

Εγώ (αν και ποτέ δεν διάβαζα:oops:) άλλαξα τρία και από το μόνο που έμμηνα ευχαριστημένος (Αν σε βοηθάει) ήταν το ωδείο Βορείου Ελλάδος :D

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν έχω καποιο ιδιαίτερο πρόβλημα που κάποιος μου άλαξε τον τίτλο του θέματός μου απο ΕΘΝΙΚΟ ΩΔΕΙΟ σε ερωτήσεις για το Εθνικό Ωδείο, αν κατάλαβα καλά έχει να κάνει με τους κανόνες του site....στο κάτω κάτω φιλοξενούμενος είμαι. Απλά μου θυμίζει που παλιότερα οι δασκάλοι στα σχολεία χτύπαγαν με τη βέργα τα παιδάκια που γράφαν με το αριστερό και κάτι τέτοια τρελα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι μένω Αθήνα...για το διάβασμα δεν έχω πρόβλημα άλλωστε αυτό ψάχνω, απο οργανοπαίχτης να γίνω μουσικός.

Ευχαριστώ πάντως. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν έχω καποιο ιδιαίτερο πρόβλημα που κάποιος μου άλαξε τον τίτλο του θέματός μου απο ΕΘΝΙΚΟ ΩΔΕΙΟ σε ερωτήσεις για το Εθνικό Ωδείο' date=' αν κατάλαβα καλά έχει να κάνει με τους κανόνες του site....στο κάτω κάτω φιλοξενούμενος είμαι. Απλά μου θυμίζει που παλιότερα οι δασκάλοι στα σχολεία χτύπαγαν με τη βέργα τα παιδάκια που γράφαν με το αριστερό και κάτι τέτοια τρελα....[/quote']

 

Η αλλαγή στους τίτλους γίνεται μόνο όταν οι τίτλοι είναι γενικοί (ή κακογραμμένοι) για λόγους αναζήτησης των θεμάτων από τα μέλη και απλά φροντίζουμε να είναι αντιπροσωπευτικοί των θεμάτων. Είναι δύσχρηστο το forum όταν εμφανίζονται τίτλοι όπως "Απορία...." (σχετικά με τι; ), "EMU1820" (πρόβλημα; σύγκριση; που πωλείται;...η συγκεκριμένη κάρτα αναφέρεται 5-6 φορές στο forum) κλπ κλπ. Απλά, ρίξε μία ματιά σε παλιά θέματα και θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Σε καμία περίπτωση δεν αλλοιώνεται η ουσία, απλά κάνουμε τον τίτλο πιο κατατοπιστικό "οδηγό" για το περιεχόμενο της δημοσίευσης και καλά έκανες και το ανέφερες.

 

Για τις ερωτήσεις στο forum υπάρχει και μία σημείωση ΕΔΩ

 

Εκ της διαχειρήσεως, :)

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε διαχειρηστά μου :) δεν αντιλέγω αλλα με αυτή τη λογική όλη την ώρα θα διορθώνατε τίτλους γιατί σχεδόν όλοι έτσι είναι.

 

Δέχομαι να με διρθώσετε επειδή έγραψα με κεφαλαία αλλά όχι γιατί ο τίτλος μου ήταν κακογραμμένος ή γενικός.

Όταν λέω Εθνικό Ωδείο πάει να πει ότι θα αναφερθώ σε αυτό και όχι στην soundblaster :roll:

Όυτε Φυσικά είχα γράψει ΕΘΝΙΚΟ ΩΔΕΙΟ-ΕΓΓΡΑΦΕΣ-ΠΕΡΑΣΤΕ :arrow: για να παρεξηγηθεί το μήνυμά μου. :)

Εκτός και αν πρέπει να γράφουμε σε στύλ "Πόσα τμήματα έχει το Εθνικό Ωδείο" ή "Ξέρει κανείς το τηλέφωνο του Εθνικού Ωδείου" για να γινόμαστε πιο συγκεκριμένοι.

 

Εγώ προτιμώ όταν θα ανοίξω ένα thread π.χ. για την M Audio - Audiophile 192 να μάθω όλες τις λεπτομέρειες και τα σχόλια απο πιθανούς χρήστες της κάρτας και όχι να βρεθώ μπροστά σε απαντήσεις του στύλ: "Audio μέχρι 24bit / 192kHz" ή "κοίτα το site της εταιρίας". Το λέω γιατί το δεύτερο το έχω εισπράξει και όχι απο new member.

 

Δέχομαι ένα είδος "αυταρχισμού" (σε πολλά εισαγωγικά) όταν αυτο προσπαθεί να διαφυλάξει μια ποιότητα και επειδή αυτό πιστεύω ότι ισχύει για το noiz πάω πάσο.

Πάντως πιστεύω ότι το παρακάνετε όταν κάνετε παρατήρηση σε κάποιον να τονίζει τις λέξεις του.

 

Δεν είμαι αχάριστος, αντιθέτως νιώθω υποχρεωμένος και κατα κάποιο τρόπο προνομιούχος που είμαι μέλος και πραγματικά ευχαριστώ όλους όσους με έχουν βοηθήσει και εσένα Γεράσιμε προσωπικά (ελπίζω και εγώ να βοηθήσω κάποιον στο μέλλον) αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου γενικόλογο και κακογράφο.

Φυσικά άμα είναι για την διευκόλυνση των μελών δεν τίθεται θέμα, δεν χρειάζεται κάν να μιλάω (ας καεί ένα δέντρο να σωθεί το δάσος) απλά ήθελα να εκφράσω την ενόχληση μου.

 

Ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι μένω Αθήνα...για το διάβασμα δεν έχω πρόβλημα άλλωστε αυτό ψάχνω' date=' απο οργανοπαίχτης να γίνω μουσικός.

Ευχαριστώ πάντως. :wink:[/quote']

Σε ενδιαφέρει να πας συγκεκριμένα σε ωδείο; (Εννοώ: ιδαίτερα σου κάνουν; ) Τι όργανο παίζεις, τι στυλ και τι γνώσεις έχεις; Πού μένεις; Πόσα χρήματα διαθέτεις;

 

Το Εθνικό έχει πάρα πολλά παραρτήματα και η ποιότητα ποικίλει ανάλογα με το σε ποιό θα πας. Εγώ έκανα το λάθος να στείλω την ανιψιά μου σε ένα από αυτά, όπου ο δάσκαλος κλασσικής κιθάρας ήταν εξαιρετικός, αλλά η διεύθυνση και η διδασκαλία θεωρητικών απαράδεκτη.

 

Γνωρίζω καθηγητές στην Αθήνα, καθώς και καλά και κακά ωδεία. Επειδή μπορεί να έρχεται σε αντίθεση με κανονισκούς του Noiz το να σου προτείνω κάτι δημοσίως, μπορείς να μου στείλεις και ΠΜ.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύφω λίγο από το θέμα πιστεύω, αλλά μήπως ξέρετε τίποτα για το Ωδείο στα Χανιά ? Απ όσο είχα ρωτήσει πριν κανα δυο χρόνια, διδάσκουν μόνο κλασσικη κιθάρα, (παίζω ηλεκτρική...)... Έχω σκεφτεί όμως να πάω λόγω θεωρίας, και όλο κ κάτι θα αποκτήσω από τεχνική... Αξίζει ?

 

Δυστυχώς όταν είσαι εκτός, είναι λίγο δύσκολο να βρεις δάσκαλο... Για να μην πούμε για τις υπερτσιμπημένες τιμές (Αν κ με αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα λίγο πολύ παντού τα ίδια γίνονται !).

 

Ευχαριστώ !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Εθνικό Ωδείο είναι ιδιωτικό όπως όλα τα άλλα. Έχει αυτήν την ονομασία γιατί αυτό, μαζί με το Ελληνικό Ωδείο, είναι τα πρώτα που ιδρύθηκαν από πολύ παλιότερα στη χώρα μας. (Εθνικό 1919)

Φυσικά και πληρώνεις δίδακτρα, και το χαρτί που παίρνεις από αυτό, όπως και από όλα τα άλλα ωδεία, έχει το κύρος που έχει αποφασίσει η πολιτεία για αυτό που σπουδάζεις.

Για παράδειγμα η κλασσική κιθάρα επειδή είναι (πρόσφατα) αναγνωρισμένη από το υπουργείο Πολιτισμού παίρνει πτυχίο εγκεκριμένο από αυτό, σε αντίθεση ας πούμε με τη ροκ κιθάρα, η οποία παίρνει απλή βεβαίωση.

Εάν είναι πολλά άτομα σε μια τάξη, μπορεί ναι μπορεί όχι, μόνο οι ίδιοι μπορούν να σε πληροφορήσουν, το οποίο βέβαια δεν είναι νόμιμο και έχεις δικαίωμα να απαιτήσεις ατομικό μάθημα σε όργανο. (Το ομαδικό είναι σε στυλ φθηνότερης προσφοράς βέβαια).

 

Να σου πω κάτι άλλο όμως. Μην κολλάς ειδικά με το Εθνικό. Έχει μεγάλη σημασία ο καθηγητής που θα υπάρχει, και ξέρω πάρα πολλούς καλούς καθηγητές μουσικής που διδάσκουν σε άλλα Ωδεία από το Εθνικό. Π.χ. εγώ θα σου σύστηνα ένα άλλο μεγάλο Ωδείο που έχει παράρτημα σε Παγκράτι, Κυψέλη, Ηλιούπολη, και ένα δεύτερο στην Αργυρούπολη. (Με π/μ αν αντιβαίνει τους κανόνες του φόρουμ).

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Εθνικό Ωδείο είναι ιδιωτικό όπως όλα τα άλλα. Έχει αυτήν την ονομασία γιατί αυτό' date=' μαζί με το Ελληνικό Ωδείο, είναι τα πρώτα που ιδρύθηκαν από πολύ παλιότερα στη χώρα μας. (Εθνικό 1919)

[/quote']

Για την ιστορία, Εθνικό, Ελληνικό και Αθηνών ιδρύθηκαν το ένα μετά το άλλο από τον ίδιο άνθρωπο, το Μανώλη Καλομοίρη (δε θυμάμαι τώρα με ποια σειρά). Κάθε φορά που τα τσούγκριζε με τους συνεργάτες του, άνοιγε καινούριο ωδείο... :lol:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου