Προς το περιεχόμενο

fast track pro-απορία


vukdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω την εν λόγω κάρτα και ενώ όλα τα inputs- outputs από το daw και τον υπολογιστή μου (garageband σε mac) είναι χιλιοτσεκαρισμένα σωστά, όταν βάζω headphones ή speakers ακούω πάντα μόνο από το αριστερό ακουστικό-speaker. Έψαξα στο internet και από ότι φάνηκε πολλοί είχαν το ίδιο θέμα, αλλά δεν βρήκα καθαρή απάντηση. Οι απαντήσεις κυμαίνονταν στο ότι η ηχογράφηση π.χ. μιας κιθάρας είναι mono και όχι stereo....αλλά και πάλι γιατί να μην μπορεί να την ακούσει κανείς και από τα 2 ακουστικά; μήπως παραβλέπω κάτι προφανές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα 2 τα βαζεις στην εξοδο για ακουστικα απο μπροστα?

 

 

τα ακουστικά τα βάζω μπροστά, όπου υπάρχει και η αντίστοιχη είσοδος με το ενδεικτικό σκίτσο των ακουστικών(!) και τα monitors στις πίσω αριστερές εξόδους (αριστερά όπως κοιτάς την κάρτα από μπροστά(!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαντήσεις κυμαίνονταν στο ότι η ηχογράφηση π.χ. μιας κιθάρας είναι mono και όχι stereo....

 

Αυτό ξέχασέ το, είναι μπαρούφα. Είτε mono, είτε stereo είναι η ηχογράφησή σου, θα έπρεπε να ακούγεται κι απ' τα δύο ηχεία.

 

Ερώτησις: Επειδή αναφέρεις μόνο περί daw και ηχογραφήσεων, όταν ακούς μουσική, youtube ή οτιδήποτε άλλο, ακούς κανονικά κι απ' τα δύο ηχεία;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φίλε jazzjoker το πρόβλημα συνεχίζει και όταν ακούω από utube ή ο, τιδήποτε...any ideas?

 

Έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις την κάρτα σε άλλον υπολογιστή (κάποιου φίλου π.χ.); Έστω κι αν είναι σύστημα με windows.

Αν ναι, θα μπορέσεις εύκολα να καταλήξεις για το αν το πρόβλημα είναι θέμα ελαττωματικού hardware ή αν έχει να κάνει αποκλειστικά με το δικό σου σύστημα.

 

Περαιτέρω δεν μπορώ να σε συμβουλέψω καθότι έχω σχεδόν μηδενική εμπειρία από mac.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ακουστικά χρησιμοποιείς adaptorάκι;; Αν ναι, μήπως αυτό είναι "χαλασμένο";;

 

χρησιμοποιώ ένα jack μεγαλύτερο για να μπούνε τα ακουστικά....αλλά εύκολα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν φταίνε τα ακουστικά ή το jack ή η είσοδος του εφόσον το ίδιο αποτέλεσμα παίρνω και με τα ηχεία τα οποία συνδέονται σε μια άλλη έξοδο....Δηλαδή δε νομίζω να είναι τόσο ελαττωματική κάρτα! Θα την βάλω σε pc φίλου να δω τι γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου