Προς το περιεχόμενο

ποια απο τις 3? (acoustic guitars)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα λοιπον απο διαφορες περιπετειες , και πολλη σκεψη , αποφασισα να επιλεξω μια απο τις 3 παρακατω κιθαρες. παραπανω απο 2000 ευρω δεν μπορω να δωσω σε καμια περιπτωση.ετσι κι αλλιως οποια και να επιλεξω , με 5-6 δοσεις θα την παρω.

εχουμε λοιπον και λεμε.

 

1) martin d28 η hd28 (ακομα δεν εχω καταλαβει τι διαφορα εχουν)

 

2) lakewood d32

 

3) guild gad 50 e (αφου δεν μπορω να αποκτησω την f50r που με τρελαινει...)

 

η gad ειναι κατω απο 1000 ,αλλα την ακουσα και ειναι παρα πολυ τιμιο οργανο για τα λεφτα του.

 

την ακουστικη την θελω περισσοτερο για ακκορντο-δουλεια τοσο σε live οσο και για ηχογραφησεις.επισης δεν επιζητω καποια απο τις 2 πρωτες να εχει πιεζοηλ/κο πανω της , καθ οτι θελω να εχω την ευχερεια επιλογης εγω.

εξαλλου εχω παρατηρησει οτι στις περισσοτερες εταιριες , τα ηλεκτροακουστικα μοντελα δεν εχουν την ενταση και τον "ογκο" που βγαζουν τα απλα τους.ισως κανω λαθος αλλα αυτο ακουω μεχρι τωρα οταν δοκιμαζω.

 

τα φωτα σας κυριοι -παλι-....

 

πρεπει να κλεισω απο ακουστικη διοτι μου χρειαζεται και αυτην τη στιγμη δεν εχω....

 

να τονισω οτι αφενως μεν υπαρχει παρα πολλη υγρασια στο νησι , αφετερου το οργανο που θα αποκτησω εχει να φαει πολλη ταλαιπωρια. απο αεροδρομια μεχρι βαρκαρολες στο λιμανι. και σ αυτο κυριολεκτω.

 

για να δουμε .... :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε την D28 και μην το συζητας για οτιδηποτε αλλο :wink:

 

Ειναι αλλωστε η μονη απο τις 3 που θα διατηρησει την αξια της για παντα και κακα τα ψεμματα καλυτερο dreadnaught απλα δεν υπαρχει.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει να παίξω με την d28 και με την guild,

είναι και οι 2 κιθάρες με χαρακτήρα, κάθε μια

με δικό της ήχο. Το δικό μου αυτί είναι πιο κοντά

στην martin. Έχω παίξει και με κάποιες Stanford

στου Κουρμπή οι οποίες έχουν άριστο ήχο και καλές

τιμές αλλά και πάλι η martin είναι πιο κοντά στον ήχο

που θέλω.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο στο "φιλετο" η HD εχει herringbone binding

 

μαλιστα....και τωρα εξηγησε μου σε παρακαλω τι ειναι το "φιλετο" τι ειναι το heringbone binding.

 

μου φαινονται κινεζικα , ειμαι αδιαβαστος.... :oops:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η martin d28 ειναι ισως η πιο διασημη ακουστικη κιθαρα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα σου κανει απαραιτητα "κλικ". η καθε μαρκα εχει και το χαρακτηρα της. αν ημουν να δωσω €2000 για ακουστικη, θα εκλεινα ενα αεροπορικο για βερολινο η λονδινο (καμμια €50 αν το κλεισεις νωρις), και θα περνουσα μια μερα δοκιμαζοντας κιθαρες. τοσο ακριβο οργανο δεν αξιζει να το παρεις στο σακι.. ισως ακουγεται υπερβολικο να τραβιεσαι εξω για να αγορασεις μια κιθαρα, αλλα στην πραξη δεν ειναι και τιποτα, πας και ταξιδακι.. γιατι μαρκες ξεμαρκες αν πετυχεις ενα οργανο που "τραγουδαει", και καθεται στο χερι σου, .....στα €2000 ΑΡΧΟΝΤΑΣ!!

 

p.s.

1.αν ειναι να δωσεις τοσα λεφτα για lakewood κοιτα και το custom shop τους, καπου εκει βρισκεται

2. €2000 = $3000. παιρνεις σουπερ πραμα στην αμερικη, αν εχεις καποιον να στο φερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα με πριζωσες , και πολυ καλα εκανες.αλλα ειναι δυνατον αφου ηδη μου εχει κανει κλικ η μαρτιν , να την παραγγειλω και να μην μου αρεσει το συγκεκριμενο μοντελο?....παιζει κι αυτο ε?......

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BINDING (φιλετο) ειναι αυτο

 

michael_keller_ivoroid_binding.jpg

 

το διακοσμητικο πλαστικο δηλ.που μπαινει γυρω γυρω απο την κιθαρα

 

HERINGBONE binding (δηλ.φιλετο με pattern ψαροκοκκαλο ...ρεγγας) ειναι αυτο (και το πληρωνεις 250 ευρω παραπανω απο το απλο που εχει η d28)

 

scraped_purfling&binding.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
τωρα με πριζωσες , και πολυ καλα εκανες.αλλα ειναι δυνατον αφου ηδη μου εχει κανει κλικ η μαρτιν , να την παραγγειλω και να μην μου αρεσει το συγκεκριμενο μοντελο?....παιζει κι αυτο ε?......

 

σ αυτα τα λεφτα καλη θα ειναι, και κοντα σε αυτην που ειδες. αλλα με τις ακουστικες (και οχι μονο με τις ακουστικες), παιζει πολυ απο οργανο σε οργανο. αν πας σε μαγαζι που θα εχει 5 ας πουμε θα ακουσεις τη μια που θα ξεχωριζει. αυτο που μου αρεσει στο custom shop της lakewood (οπως και σε καθε custom shop), ειναι οτι διαλεγεις που θα δωσεις τα λεφτα (π.χ. σε καλυτερα ξυλα και στην ποιοτητα κατασκευης αντι για εμφανιση, bindings και τετοια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου