Προς το περιεχόμενο

Aγαπημένα ελληνικά metal - rock albums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ονειροπαγίδα - Μικρά Μυστικά...Κατ'εμέ, απο τις καλύτερες ελληνικές παραγωγές τα τελευταία 15 χρόνια, όπως επίσης και ένας απο τους καλύτερους ελληνικούς "ρόκ" δίσκους που έχω ακούσει μέχρι τώρα.. ;)

If songs were lines in a conversation....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ αγαπημένη ελληνική Grindcore μπάντα που δυστυχώς δεν υπάρχει πια (Φίλε Μιχάλη R.I.P.) είναι οι: INTO THE GORE και ιδιαίτερα το άλμπουμ "Bureau of Disgust", το οποίο για όποιους ενδιαφέρονται κυκλοφορεί ακόμα από την Venerate Industries. Aξίζει να αναφερθούν και οι Disembowel με το πολύ Grindcore demo tape του '95 "Incurable Wounds". Σύντομα έρχεται νέα τους δουλειά, σε άλλο πια στυλ που ξυρίζει! Τέλος να προσθέσω και μια από τις πολύ αγαπημένες μου ελληνόφωνες punk - cross over μπάντες τους ΝΑΥΤΙΑ που με το άμπουμ τους "Ευρωπαϊκή Αναγέννηση" απέκτησα αρκετά ράμματα στο κεφάλι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα οι ελληνικες metal μπαντες υστερουν σε πολλα, κλασσικοι τομεις η προφορα (αφου τραγουδανε αγγλικα) και η παραγωγη. Τα τελευταια χρονια εχει φτιαξει πολυ η παραγωγη, αλλα το ειδος που μου αρεσει ειναι το epic - classic - power κι εκει δεν βλεπω δισκογραφικη κινηση δυστυχως, μονο σε πιο death - black. Σε κατι live τελευταια ειχα την τυχη να δω διαφορες μπαντες του ειδους που μου αρεσει και εντυπωσιαστηκα, αλλα πουθενα υλικο απο στουντιο.

Αγαπημενο metal λοιπον επαιζαν οι graven image, μια μπαντα απο τη γειτονια μου με τρομερα τραγουδια, στιχους δικους τους αλλα και απο Ποε, και δυστυχως χαλια παραγωγη, αλλα τι να κανουμε. Ακομα εχω την κασετα, δεν νομιζω να συνεχισαν ομως απο τα τελη 90s..

Στο ελληνικο rock τωρα.. Πολυ υλικο. Εκτιμω τους καλλιτεχνες που τολμησαν και καταφεραν να ταιριαξουν τον ελληνικο στιχο στη μουσικη rock. Τα αγαπημενα μου λοιπον album ειναι ολα του Σιδηροπουλου. Ειτε επαιζε με μπαντα, ειτε μονος του, ηταν ολα υπεροχα. Μετα παω στον Γιαννη Κουτρα, που αν και τραγουδησε πολλα τραγουδια του Μικρουτσικου που δεν μου λεει κατι σαν συνθετης (αν και στα live ειναι πολυ καλος) τραγουδαει εξαιρετικα το rock το ελληνικο. Τα Διαφανα Κρινα και τα Υπογεια Ρευματα ειναι οι 2 μπαντες που εχω ξεχωρισει σαν αξιολογες στο στουντιο και ζωντανα. Εχουν επισης ωραιο ηχο, μου αρεσει που ψαχνονται και βγαζουν κατι πολυ καλο. Τελος, στα μονοπατια της punk, αντιστασιακης μουσικης ειναι οι Χασμα. Η μοναδικη μπαντα για εμενα που ταιριαξε το σκληρο ροκ τοσο καλα με τον ελληνικο στιχο. Πολυ ωραια τραγουδια και στιχοι, ανθρωποι που πιστευουν αυτο που κανουν και αρνουνται να παιξουν συναυλια σε κεντρο για λεφτα επειδη αυτα που λενε οι στιχοι τους ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ. Οχι οτι εχω κατι με τους επαγγελματιες μουσικους, αλλα οι Χασμα ζουν οτι πρεσβευουν. Τους αξιζει πιστευω σεβασμος, κανουν τα καλυτερα live κατ' εμε και ειναι η αγαπημενη μου ελληνικη μπαντα.

Αυτα απο εμενα.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος, στα μονοπατια της punk, αντιστασιακης μουσικης ειναι οι Χασμα. Η μοναδικη μπαντα για εμενα που ταιριαξε το σκληρο ροκ τοσο καλα με τον ελληνικο στιχο. Πολυ ωραια τραγουδια και στιχοι, ανθρωποι που πιστευουν αυτο που κανουν και αρνουνται να παιξουν συναυλια σε κεντρο για λεφτα επειδη αυτα που λενε οι στιχοι τους ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ. Οχι οτι εχω κατι με τους επαγγελματιες μουσικους, αλλα οι Χασμα ζουν οτι πρεσβευουν. Τους αξιζει πιστευω σεβασμος, κανουν τα καλυτερα live κατ' εμε και ειναι η αγαπημενη μου ελληνικη μπαντα.

Αυτα απο εμενα.

 

Επισης οι Χάσμα, αρκετα χρονια πριν, ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ συμβολαιο με μεγαλη εταιρεια (που σημαινει οτι εχασαν το προμοταρισμα/μηχανηματα που θα εδινε μια μεγαλη εταιρεια). Αυτο το γνωριζω προσωπικα (αν και δεν αποτελει μυστικο, το εχουν δηλωσει και online). Επισης, τα παιδια με το στουντιο που εφτιαξαν και τη βοηθεια που εδωσαν σε παραγωγες σε αλλες μπαντες, βοηθησαν σε κατι που πασχει η Ελλαδα, στην υποδομη. Αυτα ας τα βλεπουν κατι αλλες "εναλλακτικες"-"τρελοκοσμικες" μπαντες με "ανατρεπτικο" στιχο ...

 

Ο ηχος των Χασμα δεν μου αρεσει, εχω 100% διαφορετικα ακουσματα, εξ ου και η αναφορα μου σε Last Drive αλλα καποια πραγματα πρεπει να λεγονται και να αναγνωριζονται.

 

Τελος, δωρακι μπισκοτο σε οποιον θυμαται παραγωγες Unisound :-) (ΟΛΕΣ τον ιδιο ηχο :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με αλφαβητική σειρά...

 

Acid Death - Randoms Manifest

 

Airged L' Amh - Ode To Salvation

 

Concrete Force - Metal Enforcers

 

Hellfire BC - Birth of the Nuclear Age

 

Inveracity - Extermination Of Millions

 

Outloud - We'll Rock You To Hell And Back Again

 

Poem - The Great Secret Show

 

Spitfire - Die Fighting

 

Suicidal Angels - Eternal Domination

 

Vulnus - Lost Beyond Retrieval

 

Verdict Denied - Condamned

 

Κίτρινα Φύλλα - Demo

 

Μετάληρα - Χέστηκε στο Τάληρο

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα στα τοπ

Τrade Mark - Fatal Blues

Spitfire - First Attack

Convixion - Metal Drinking Conspiracy

Arryan Path - Road To Macedonia

Douglas - Mad

Necromantia - Scarlet Evil Witching Black

Dragon's Lair - Dragonheart

Flames - Merciless Slaughter

Northwind - Northcomin

Angelo Perlepes' Mystery - Mystery

 

 

 

 

 

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου