Προς το περιεχόμενο

Κατρακύλα με την Keela: ΚΑΨΙΜΟ με Emvoice (Αυστηρώς ακατάλληλο δια σοβαρούς)


Ali Barout

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόοοοον...

 

Το ξέρετε αυτό το πλαγκιν το Emvoice? Όσοι δεν το ξέρετε, η λογική είναι η εξής: Έχουμε ένα πλαγκιν, που ανοίγει ένα πιάνο ρολλ στο δικό του UI. Γράφουμε τις νοτίτσες μας, γράφουμε και τους στίχους μας σε κάθε νοτίτσα, κι αυτός ο δαίμονας λέει το τραγουδάει. Πολύ ενδιαφέρον σκέφτηκα, ας το δούμε. Δίνουν ντεμο, που μπορούν να δοκιμαστούν οι 4 φωνές που έχει το πλαγκ (2 γυναικείες, μια αντρική κι ένα αντρικό βοκόντερ) αλλά σε έκταση μιας πέμπτης μόνο.

 

Μετά από κάποιες πρώτες δοκιμές αγόρασα την Keela. Η Κίλα λοιπόν, καλό κορίτσι, αλλά μιλάει μόνο αμερικάνικα, δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Και σκεφτόμουν πώς θα μπορούσα να δοκιμάσω, πέραν των ευκόλως εννοούμενων, απλών εφαρμογών, να ψάξω τα όριά της. Να τη δυσκολέψω. Να δω τι πουλιά πιάνει, πόση ευελιξία έχει στη φωνή. Και προσπαθούσα να σκεφτώ, ποιο είναι το Ανώτατο Μέτρο της τραγουδιστικής τεχνικής; ο μαγεμένος αυλός; αγγούρια. Κάποιο στανταρ της μπιλυ χολιντει; π@π@ρια. 

 

Ποια να είναι η Λυδία Λίθος της τραγουδιστικής τεχνικής σκεφτόμουν ξύνοντας το αραιό μου μούσι, κι εκείνη την ώρα από κάπου έπαιξε Φιλιώ Πυργάκη. Κι αμέσως μειδίασα και σκέφτηκα: "Μα φυσικά, το ελληνικό πανηγύρι."

 

Ευθύς αμέσως έπιασα να μεταφράσω πρόχειρα δύο τρία τραγουδάκια στην Κίλα - πρόθυμο κορίτσι είπαμε - και την αμόλησα απάνω στο πάλκο, που ήταν πάνω σε καφάσια μπύρες, που ήταν πάνω στο λασπωμένο χώμα.

 

Το αποτέλεσμα είναι αυτό:

 

 

 

Προσοχή: Η Albaroud ΕΟΕ δεν φέρει καμία ευθύνη για αισθήματα ενδεχόμενου θυμού του ακροατή, για ενδεχόμενη ζάλη, δυσφορία και γενική κατάπτωση που θα επιφέρει η ακρόαση του ανωτέρω προϊόντος. Ο ακροατής αναλαμβάνει την ευθύνη της ακρόασης, κι ουδεμία επανόρθωση μπορεί να απαιτηθεί από την Albaroud Εταιρία Ουδεμίας Ευθύνης.

 

Καλό κουράγιο.

  • Like 7
  • Χαχα 13
  • Ευχαριστώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τανταααααααννννν

 

Να'το...

Εγινε....

 

Η βομβα εσκασε κ το τοπιο του νοιζ δε θα ειναι ποτε ξανα το ιδιο...

 

Τι να πω εγω τωρα?

Οτι ειναι ο,τι καλυτερο εχει ανεβει ποτε? Σελφεξπλανατορη....

 

Ευχαριστουμε Γιωργη

Εισαι ΤΙΤΑΝΑΣ

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα πως ηξερα πως θα αντιδρασω..

Αλλα αλλο να το ακους απο κινητο κ αλλο απο καλα ηχεια..

 

ΤΕ-ΛΕΙ-Ο-ΤΗ-ΤΑ!!!!

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε πληρωσες και λεφτα?

Για μια 5η εκταση?

 

Μονο μην το ψωνισει κι ο κος.

Την ψωνισαμε!

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μου την φτιάχνεις την μέρα κυρ Αλή μου ....

Πάω να φέρω σφούγγαρο να μαζέψω τα δάκρυα απ' τα πατώματα πριν έρθει η μάνα μου απ' την θάλασσα, και νομίζει ότι τρύπησε ο θερμοσίφωνας.

 

Είναι Ε Π Ο Σ.

 

Θέλω τους στίχους, γιατί εκτός τα του Βρασίδα, τα άλλα δεν τα 'πιασα.

Δώσε ρε φίλε, να πάνε κάτου τα φαρμάκια.

  • Like 1
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Για μια 5η εκταση?

Όχι, η 5η έκταση είναι τζάμπα. Οι 2,5 (περίπου) οκτάβες είναι "σαμπλαρισμένες" κανονικά, και πέραν αυτής της έκτασης απλά "ανασυνθέτει" ήχους. Δηλαδή και 4 οκτάβες αν θες χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μετά από αυτό, αν/όταν γίνει η επανάσταση των μηχανωνε, θα είσαι ή ο πρώτος που θα σώσουν ή ο πρώτος που θα εξοντώσουν....

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου