Προς το περιεχόμενο

Νεος κατοχος Kurzweil K 2600


steliosKam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Η αληθεια ειναι οτι τα βρηκα λιγο σκουρα αλλα αυτο το οργανο,περαν του πρωτογνωρου για μενα,ειναι εκπληκτικο.Η αισθηση του κλαβιε,ο ηχος του πιανου...τι να πω!!!

Το θεμα μου ειναι οτι δεν πηρα στα χερια μου ακομα το manual και εχω σκασει να μαθω καποια πραγματα.Η φιλοσοφια αυτης της εταιρειας δεν εχει καμια απολυτως σχεση με αυτη της Korg(οργανα που δουλευω εδς και 15 χρονια) πραμα που κανει δυσκολο την κατανοηση της.

Θα ηθελα λοιπον να μου απαντηθουν εξ αρχης καποια ερωτηματα εως οτου μου ερθουν οι οδηγεις χρησης.

α)Ειναι αναγκαιο να επεκτεινω την μνημη του οργανου και αν ναι ποιος ο λογος?

β)Ποια ειναι η δουλεια αυτου του αναθεματισμενου scsi,scis cd rom?

γ)και αν και εφοσον ειναι αναγκαια τα παραπανω εν ετη 2011 που μπορω να τα βρω?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση. ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το μηχάνημα πέραν των εργοστασιακών ήχων, έχει τη δυνατότητα να επεκταθεί με διάφορες επεκτάσεις ROM ήχων όπως γιά παράδειγμα Contemporary, Orchestral κλπ. Κοίταξέ το γιατί μπορεί ήδη να έχει κάποια(ες) από αυτές. Οι ήχοι αυτών των επεκτάσεων εμφανίζονται σε συγκεκριμένες θέσεις προγραμμάτων.

 

1. Η επέκταση της μνήμης RAM είναι αναγκαία στην περίπτωση που θα ήθελες να φορτώσεις δικά σου δείγματα.

 

Άλλες επεκτάσεις και παρελκόμενα γιά το μηχάνημα μπορείς να βρείς εδώ, στην κατηγορία Options & Accessories.

 

2. Το SCSI είναι πρωτόκολλο - διασυνδετικό γιά μέσα αποθήκευσης όπως γιά παράδειγμα scsi σκληροί δίσκοι, scsi CD-ROM κλπ. Σου επιτρέπει να αποθηκεύσεις ή να φορτώσεις δικά σου δεδομένα όπως γιά παράδειγμα προγράμματα, ήχους, δείγματα κλπ.

Το SCSI αν και σχετικά γρήγορο θεωρείται πλέον παλιό πρωτόκολλο επικοινωνίας και ακριβό. Αντικαταστήθηκε με IDE, SATA, όπου μέχρι τις μέρες μας έχει αντικατασταθεί σε πολλά μηχανήματα με USB.

 

3. Ψάχνοντας. Πολύ πιθανό σε μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα με την χρηση μιας floppy disc φορτωνονται στο οργανο καποιοι ηχοι απο καποιο σετ ενος αλλου οργανου.Αφου φορτωθουν,με "save" αποθηκευονται στο οργανο.Σωστα?

Με την χρηση scsi μπορουν να αποθηκευτουν στο οργανο σετ ηχων ή μετα το σβησιμο του οργανου χανονται,οποτε παλι η ιδια διαδικασια?

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ζηλεύω με την καλή έννοια. Ευελπιστώ να έχω κι εγω ενα Κ αυτές τις μέρες.

Δεν μπορω να σε βοηθησω στα λειτουργικά του,αλλά αν βρεις scsi cd/dvd rom,σου το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Ακόμα καλύτερα scsi σκληρό δίσκο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λογικα με την χρηση μιας floppy disc φορτωνονται στο οργανο καποιοι ηχοι απο καποιο σετ ενος αλλου οργανου.

Φορτώνονται από Kurzweil. Μιλάμε γιά φόρτωμα objects, setups κλπ. Αν και μπορείς να φορτώσεις και δείγματα από Floppy Disk δεν σου το προτείνω.

 

Αφου φορτωθουν,με "save" αποθηκευονται στο οργανο.Σωστα?

Όχι. Με το που τα φορτώνεις, πάνε στις ανάλογες τοποθεσίες.

Αφού φορτωθούν, φορτώθηκαν. Τι δουλειά έχει το save; Συγνώμη δεν σε καταλαβαίνω.

 

Με την χρηση scsi μπορουν να αποθηκευτουν στο οργανο σετ ηχων ή μετα το σβησιμο του οργανου χανονται,οποτε παλι η ιδια διαδικασια?

Τα δικά σου δείγματα που φόρτωσες χάνονται. Οι ήχοι programs κλπ. υπάρχουν στην P-RAM.

 

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις προσεκτικά τα manual του οργάνου και να μπεις στη φιλοσοφία του.

Εδώ στο μενού που λέει DOWNLOADS στην κατηγορία User Manuals

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται οτι μεσα στην εβδομαδα θα εχω το manual στα χερια μου.Δεν θα το διαβασω απλα,θα το "λιωσω" με την καλη εννοια  ;D ;D ;D.

Οσων αφορα την παραγραφο με το save δικο μου λαθος.το ξεχναμε!!!

 

Στην ουσια η φορτωση ηχων ή δειγματων ειναι σχεδον ιδια με αυτη των korg που εχω μαθει τοσο καιρο.Εξτρα μνημες για φορτωση δειγματων,floppy disc για μεταφορτωσεις ηχων,scsi και για τις 2 παραπανω ενεργειες.

 

Φιλε  Korgious εφαγα τρελο κολλημα με το οργανο και θελω να στρωθω.Αρκετα παλιο κι ομως τοσο "ζεστο" σε ηχους αλλα και φιλοσοφια.Περιμενω εντυπωσεις οταν με το καλο ερθει και το δικο σου!

κ.Χναρακη ειλικρινα,ευχαριστω πολυ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάω για το κ2000 να ξέρεις. Πολύ παλαιότερο.

Βέβαια η Kurzweil δεν έβγαζε κάθε λίγο και ένα μοντέλο,φροντίζει τους πελάτες της με τον τρόπο της και δεν τους ''πετάει'' έξω από το παιχνίδι.Περι παλαιότητος ο λόγος μου.

Ήρθε η ώρα της και για μένα.

Καλορίζικο και πάλι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου