Προς το περιεχόμενο

Gibson ES-339


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 μήνες αργότερα...

Έπαιξα σήμερα με μια ΕS 339. Μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση. Ελαφριά, μπράτσο πολύ καλοφτιαγμένο, ήχος λεπτομερειακός, τρομερά άνετη λόγω του μικρότερου εμβαδού που πιάνει το σώμα αντί της κλασσικής ES 335. To χέρι γλιστρούσε με πολύ καλή στήριξη στο μπράτσο, το action αν και ελαφρώς ψηλό έδινε σαφή αίσθηση, το χρωματάκι ήταν ένα θεσπέσιο wine red που κάτω από έντονο φως έδειχνε λεπτομέρειες πολυτελούς finish (στη φωτό στο σάιτ της Gibson δεν φαίνεται να κάνει νερά, αλλά αν το κοιτάξει κάποιος από κοντά η κατάσταση είναι αρκετά διαφορετική προς το καλύτερο).

 

O ήχος της έμοιαζε αρκετά με μιας ES 335 αλλά ήταν σαφώς λιγότερο "ακουστικός" και "αεράτος" από αυτής. Αργότερα σκέφτηκα ότι για αυτό ίσως να ευθύνεται το γεγονός ότι λόγω μικρότερου σώματος από την 335, η 339 έχει μικρότερους "θαλάμους" διαθέσιμους σαν ηχεία, κι επίσης το μικρότερο σώμα ίσως να έχει περισσότερη συνοχή και να δίνει λιγότερο χαρακτήρα μιας semi hollow και περισσότερο μιας solid body. Το sustain ήταν σχετικά μικρό λόγω προφανώς του semi hollow σχεδιασμού. (Για να είμαι ειλικρινής δεν βρήκα σχεδόν καθόλου επιρροές από σχεδιασμούς solid body κιθαρών στον ήχο της - θα την χαρακτήριζα "μίνι ES 335").

 

Τα καθαρά ήταν πολύ ζεστά, σε distortion είχε ένα ελεγχόμενο (στο κατά δύναμιν!) feedback. To μόνο που θα ήθελα να είναι διαφορετικό απάνω της είναι ο bridge μαγνήτης (θα τον ήθελα πιο πρίμο) και ο neck (θα τον ήθελα πιο fat). Aυτό όμως ίσως διορθώνεται κάλλιστα με τη ρύθμιση του ύψους τους πιο κοντά στις χορδές...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φλωριες! η εχεις την "εκταση" να να κρατησεις αυτο το οργανο η παιρνεις αλλη! :P

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φλωριες! η εχεις την "εκταση" να να κρατησεις αυτο το οργανο η παιρνεις αλλη! :P

 

Την έκταση της τσέπης;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Πάρτε και άλλα δύο κλιπ

 

 

 

Εμένα η ES-339 μου φαίνεται εξαιρετικό value for money για δεδομένα Gibson (αν και οι αναλογίες μεγέθους ακόμα δεν μου κάθονται καλά στο μάτι λόγω συνήθειας). Βέβαια πλέον υπάρχουν και οι figured-top εκδόσεις καθώς και η ES-359 με τα χρυσαφικά, οι οποίες εκτοξεύουν την τιμή στα γνωστά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O επόμενος που θα ποστάρει clip με την 339 και ειδικά σε wine red θα πάρει -2 κάρμα  8) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O επόμενος που θα ποστάρει clip με την 339 και ειδικά σε wine red θα πάρει -2 κάρμα  8) :P

Είναι antique red, το οποίο είναι λίγο πιο ανοιχτό από wine red. Άρα το -2 το γλιτώσαμε προς το παρόν. :P :P

 

Για τα 1945738 κλιπ με τελεκάστορες που κυκλοφορούν εδώ μέσα δεν γράφει κανείς τέτοια... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 1945738 κλιπ με τελεκάστορες που κυκλοφορούν εδώ μέσα δεν γράφει κανείς τέτοια... ;D ;D ;D

 

τελεκάστορα έχουμε δε θέλουμε ;D

 

Και όντως το antique red είναι το χρώμα απλά μπερδεύτηκα, οπότε πρόσεχε... :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου