Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα ή κάρτα ήχου?


iassael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενας φιλος μου μολις παραγγειλε την πρωτη του κιθαρα, μια airline απο το esatwood και ειναι κ αυτος στο δειλημμα καρτα ηχου, πεταλιερα κλπ με μπαντζετ 200-300€.(δεν εχει ενισχυτη αλλα δεν τον ενδιαφερει η τρελη ποιοτητα ηχου, οσο να ηχογραφει τις ιδεεσ του, οι οποιοες θα εχουν παρα πολλα εφφε, ποστ ροκ κλπ) Αρχικα του προτεινα την toneport 3 της line6, που εχει κ πληκτρα, γιατι εχει κ ψωνιο με τα συνθια, ασχετα αν τελικα κατεληξε στο να παρει κιθαρα μετα απο δικη μου παρακινηση.

Ειναι καλη επιλογη? Εχετε κατι αλλο να προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ κάτι τέτοιο θα έλεγα ότι είναι προτιμότερο, ειδικά τη στιγμή που υπάρχει ενδιαφέρον για ηχογραφήσεις στο pc. Μια πεταλιέρα ή πολυεφφέ γενικότερα δεν προορίζεται στο να αντικαταστήσει μια καρτα ήχου, ούτε βέβαια το αντίστροφο. Οπότε αναλόγως τις ανάγκες αποφασίζεις. Αν ο περισσότερος χρόνος αφιερώνεται σε πρόβες και χρειάζεται οπωσδήποτε πολυεφφέ, παίρνεις ένα τέτοιο. Αν πάλι ασχολείσαι λίγο πιο σοβαρά με την ηχογράφηση παίρνεις πρώτα μια καρτα ήχου (που στην τελική είναι και πιο μακροχρόνια επένδυση, πιστεύω). Θεμα προτεραιοτήτων, λοιπόν.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το zoom σας φαίνετε καλή επιλογή?

 

Οχι. Εγώ θα κοίταγα κάτι σε line6, vox tonelab, digitec gnx ή κάτι αυτού του επιπέδου με θύρα usb κατα προτίμηση.

 

http://www.thomann.de/gr/line6_bass_pod_xt_live.htm

http://www.thomann.de/gr/line6_bass_floor_pod.htm

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά είναι πολύ ανώτερο ηχητικά από τα καβουρδιστήρια της ζουμ... Και το σημαντικότερο είναι ότι το συκγεκριμένο λειτουργεί πολύ καλά και για live χρήση αλλά και για ηχογραφήσεις. Σε πολλά σοβαρά studio θα δεις pod, ενώ zoom δεν εχω δει κανεναν να τα προτιμάει... ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου