Προς το περιεχόμενο

D.I. Out Vs MIC


Giorgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιά είναι η γνώμη σας για το speaker emulated D.I. out της Marshall στα μοντέλα DSL,TSL::: Έχει μεγάλη διαφορά από το mic;;Αξίζει να ηχογραφήσεις τελικά με DI σε home studio ή ο ήχος θα είναι fake:: 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ηχολήπτης αλλα προτιμώ μικρόφωνο ή καλύτερα 2 μικρόφωνα σε διαφορετικές θέσεις έχει πολύ πιο αληθινό ήχο.Αρκεί να έχεις καλά mic και να μπορείς να ανοίξεις το volume του ενισχυτή σου για το λεγόμενο speaker saturation.Αλλά αυτό εξαρτάται επίσης από τον χώρο, τοποθέτηση μικροφώνων και από αλλές παραμέτρους.

Πολλοί ηχολήπτες προτιμούν το speaker emulated out για standard αποτέλεσμα ανεξάρτητο από τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η speaker emulated έξοδος είναι για γενικότερη διυκόλυνση στην εγγραφή. Σε ένα home studio π.χ.

Αποφευγεις μικρόφωνα, προενισχυτές με phantom, σχετική γνώση τοποθέτησης τους, σωστό χώρο, παράπονα από τους γείτονες και... χρόνο.

Σε κάποιους το αποτέλεσμα αρέσει ή απλά είναι αποδεκτό για τη χρήση που το θέλουν. Ειδικά όταν ζητούν καθαρό ήχο.

¶λλοι παράμετροι έχουν να κάνουν με το σχετικό κύκλωμα και την επιτυχία εφαρμογής του emulation. Πέρα από τις αντικειμενικές απόψεις ο μουσικός πρέπει να έχει το δικό του αυτί, και αν τον ικανοποιεί το αποτέλεσμα τότε να το χρησιμοποιεί.

Εγώ για παράδειγμα έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές τέτοια κυκλώματα σε ηχογραφήσεις χωρίς να είναι εμφανές.

Για το συγκεκριμμένο δεν έχω άποψη.

 

Ο παραδοσιακός και ιδεατός τρόπος ηχογράφησης είναι με μικρόφωνα και με την προυπόθεση ότι διαθέτεις τα παραπάνω.

 

Στο τέλος, ας μην ξεχνάμε ότι emulation σημαίνει απομίμηση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφευγεις μικρόφωνα, προενισχυτές με phantom, σχετική γνώση τοποθέτησης τους, σωστό χώρο, παράπονα από τους γείτονες και... χρόνο.

Ακριβώς για αυτούς τους λόγους σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το D.I.

Από την άλλη ομώς σαφώς και πρόκειται για το τι ακριβώς ψάχνει ένας μουσικός στον ήχο του αλλά και τι μπορεί να διαθέσει για αυτό.Οι ηχογραφήσεις που εχω κάνει μέχρι τώρα σε studio και στο σπιτι ήταν με mic.Φυσικά η ποιότητα και η καθαροτητα μεταξύ τους απέχουν επειδή πολύ απλά ο δικός μου εξοπλισμός είναι καθαρά ερασιτεχνικός(mic, κλπ)

Σε κάποιους το αποτέλεσμα αρέσει ή απλά είναι αποδεκτό για τη χρήση που το θέλουν.

Επειδή δέν έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα DI και σκέφτομαι να αγοράσω ενα TSL που έχει αυτό το κύκλωμα προσπαθώ να πάρω μια γενική εικόνα της κατάστασης. :wink:

Μακάρι να είναι όπως το φαντάζομαι! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου