Προς το περιεχόμενο

ερωτησεις σχετικα με headphones.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους

θελω να ρωτησω μερικα πραγματακια.

τι ειναι καλυτερη λυση (βαση χρηματων/αποδοσης) για καποιον που θελει να κανει

tracking (ολο το σταδιο πριν τη μιξη τελωσπαντων,δεν ξερω ποιον ορο χρησιμοποιειτε),

να παρει ενα σετ καλα ακουστικα η μετρια μονιτορ?

βασικα επειδη απο μονος μου κλινω προς τα ακουστικα,

ξερω πως ενα σοβαρο μειωνεκτημα των ακουστικων ειναι η ελλειψη του χωρου,σε αντιθεση με τα μονιτορς.

και θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχουν ακουστικα που να προσομοιωνουν τον χωρο,η τελωσπαντων κατι τετοιο.

με κανα 150αρι ευρω max. ειμαι καλυμενος λετε;

απ τη στιγμη που δε κανω mix-mastering δε θελω να σκασω πολλα.

η μηπως να το διαγραψω ολο απ το μυαλο μου και να μαζεψω κανα 600αρι να παρω monitors?

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, δεν νομίζω οτι θα μπορέσεις να κάνεις δουλειά μόνο με ακουστικά. Πέρα απο την αίσθηση του χώρου που λες (την οποία κάποια ακουστικά την αποδίδουν παρα πολύ καλα) υπάρχει το θέμα πως ένα αυτί δεν ακούει σωστά όταν είναι καλλυμένο με ένα ακουστικό και μετά απο λίγες ωρες ακρόασης, μπορεί να έχεις πονοκεφάλους, ζαλάδες κλπ. Αυτά μειώνονται με ένα ακουστικό ανοιχτού (ή ημιανοιχτού) τύπου αλλα αυτά συνήθως δεν παίζουν τοσο καλά όσο τα κλειστού. Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις απο ακουστικά τα K271 της AKG και λογικά δεν θα ξαναχρειαστεί να πάρεις ποτέ ακουστικά. Νομίζω μαλιστα οτι τώρα πια κοστίζουν λιγότερο απο 150 ευρω. Καλό θα ήταν να πάρεις καποιο monitor για να μιξάρεις και να ακους πιο καλα τις χροιές. Προς Θεού δεν χρειάζεται να πάρεις Genelec ή ATC για να γράφεις σπιτι. Νομίζω πως το ζευγάρι PM0.5 της Fostex είναι πάρα πολύ καλό και "ειλικρινές" ηχείο το οποίο παίζει σε λογικές εντάσεις πολύ καλα και βοηθαει στη μιξη. Πρεπει να κανει κατι λιγοτερο απο 400 ευρώ το ζευγάρι και είναι αυτοενιχυόμενα. Έτσι με λιγότερα απο 600 ευρώ  θα έχεις ενα πολύ καλό ζευγάρι ακουστικά και ένα αξιοοπρεπές μονιτορ για να δουλεύεις.

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok φιλε σε ευχαριστω πολυ.μονο που το θεμα με εμενα ειναι οτι δε θελω να κανω μιξη,παρα μια ψευτομιξη και μετα τα δινω αλλου σε στουντιο με κανονικο εξοπλισμο.γι αυτο μου ειναι δυσκολο να παρω και μονιτορς γιατι προφανως και δε μου περισσευουν.

νταξει,οσο αναφορα το πονοκεφαλο,τι να κανουμε,διαλλειματακια και παμε!απλα δε θελω να παρω τοσο καλο εξοπλισμο γιατι δεν ειμαι επαγγελματιας που θα κανω και mastering στα κομματια μου,μονο μια ψευτομιξη να δω τι παιζει και απο κει και περα αναλαμβανει ο επαγγελματιας. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου