Προς το περιεχόμενο

Περι Midi Looping


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους του noiz!

 

Βρίσκομαι εδώ να παραθέσω άλλη μια high tech - παράξενη απορία μου.

Πρόσφατα ψαχνόμουν με midi loopers, έτσι ώστε να κάνω ένα routing στην πεταλιέρα και τα πετάλια μου με σκοπό να πατάω όσο το δυνατόν λιγότερα κουμπάκια και να αλλάζω όσο το δυνατόν περισσότερα πραγματάκια.  :D

 

Κατανοώ ότι σαν λύσεις είναι ακριβές στο γενικό τους.

Από ο,τι έχω δεί, ο midi controlling εξοπλισμός χωρίζεται σε δύο μεγάλα κομμάτια:

- Midi looping, aka εκεί που συνδέεις τα πετάλια σε loops.

- Midi controlling, aka εκεί που ελέγχεις από ποιά loops περνάει το σήμα.

 

Έχω δει πολλές εφαρμογές (π.χ. με Voodoo lab πράγματα) όπου αγοράζεις ένα rack στο οποίο συνδέεις τα πετάλια/πολυεφφέ και αγοράζεις και ένα foot controller για να αλλάζεις ήχους.

 

Αναρωτιόμουν λοιπόν:

Στο pedalboard μου έχω την pod X3, η οποία χρησιμοποιείται για εφφέ μόνο (amp sims σε ελάχιστες περιπτώσεις).

Από ο,τι βλέπω/διαβάζω, έχει Midi ικανότητες.

Γίνεται άραγε να πάρω ένα midi looper (χωρίς controller πάνω) και να το ελέγχω μέσω της Χ3?

 

Κάτι σαν αυτό:

http://www.thomann.de/gr/g_lab_midi_4x_looper.htm

4 λούπες δεν είναι άσχημα, απλά 1 από αυτές θα πρέπει να είναι η πεταλιέρα.

 

Θα μπορούσα π.χ να συνδέω σε 1 λούπα τα πετάλια πριν τον ενισχυτή, που τα χρησιμοποιώ μόνο στα overdriven κανάλια, δηλαδή noise gate και tubescreamer.

Έτσι, για αλλαγή από clean-delay-reverb σε overdrive-gated-boosted θα πατούσα 2 κουμπάκια.

Ένα στην πεταλιέρα, για να αλλάξει τα physical πετάλια και, ενδεχομένως, να αλλάξει πράγματα και στον εαυτό της και το footswitch του ενισχυτή.

Not bad.  ;)

 

Γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχα.

33 εμφανίσεις και ούτε μισή απάντηση?

 

Είχα ρίξει μια παρόμοια ερώτηση πριν καιρό, αλλά και τότε δεν απάντησε κανείς.  :-\

 

Τόσο περίεργη είναι η ερώτηση αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό που θες να κάνεις γίνεται.

Θα χρειαστείς αυτό που ονομάζεις looper, κατ'εμέ audio patch bay controllable via midi και ένα controller όπου θα στέλνει - ελέγχει το looper μέσω π.χ. PC (Program Change), ανάλογα με το τι εντολές θέλει το "looper" για να αλλάξει τα audio routing - μνήμες κλπ. Αυτά σε περίπτωση που το looper δεν διαθέτει δικό του, built in controller.

 

Στην περίπτωση που θες να το κάνεις από την υπάρχουσα πεταλιέρα όπως αναφέρεις, θα πρέπει να ελέγξεις, εάν η πεταλιέρα σου, στέλνει και κατά πόσο τέτοιου είδους εντολές. Επίσης θα πρέπει να ελέγξεις κατά πόσο είναι συμβατή με τις δυνατότητες του "looper". Πιθανό το looper να έχει κάποιες προχωρημένες δυνατότητες όπου ελέγχονται μεν μέσω Midi αλλά μέσω ειδικών εντολών που πιθανότατα να μην έχει την δυνατότητα να τις στείλει η ήδη υπάρχουσα πεταλιέρα σου.

Εννοείται ότι τα μηχανήματα που θα συνδέσεις, θα πρέπει να έχουν Midi συνδεσμολογία για να τα ελέγξεις καλύτερα. Μπορούμε να εξαιρέσουμε ορισμένα (χωρίς Midi), ανάλογα το τι ζητάς και μέχρι που θες να φτάσεις. Δηλαδή σε ποιό βαθμό αυτοματοποίησης.

 

Σχετικά με την πεταλιέρα σου, αν και έχει Midi όπως λες, δεν την γνωρίζω. Αυτή που θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για τέτοιου είδους καταστάσεις είναι η FC-300 με κλειστά τα μάτια. Στη συγκεκριμένη μπορείς να κάνεις (στείλεις) τα πάντα από εντολές Midi, αλλά και πάλι σου λέω ότι θα πρέπει να ελέγξεις προσεκτικά όλα τα υπόλοιπα εμπλεκόμενα μηχανήματα που θα συνδεθούν. Με άλλα λόγια θέλει λίγη μελέτη πριν κάνεις οτιδήποτε.

 

Τέλος, αν αποφασίσεις να αγοράσεις κάποιο τέτοιο μηχάνημα, να το αγοράσεις από κατάστημα που γνωρίζουν καλά το προϊόν, αν σου το σετάρουν κιόλας ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Praise the lord που κάποιος επιτέλους απάντησε κάτι σε αυτή την ερώτηση!  :D

 

Φίλε Μανώλη, κατ' αρχην να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου.

 

Στο pedalboard μου, χρησιμοποιώ ήδη την πεταλιέρα για delay,reverb και διάφορα άλλα.

Δεν μπορώ, λοιπόν, με το υπάρχον setup να αγοράσω ένα ξεχωριστό midi controller, όπως για παράδειγμα το fc-300, γιατί θα χάσω όλα αυτά που χρησιμοποιώ στην πεταλιέρα μου.

 

Επομένως, σαν ερώτημα, μένει το αν η πεταλιέρα μου (Line 6 POD X3 live) δύναται να επικοινωνήσει με midi εντολές σαν αυτές που θέλει το εκάστοτε midi looper.

Πρέπει να ρωτήσω στην υποστήριξη της Line6 για να μάθω.

 

Υποθέτω πως ασχολείσαι με keyboards.

Το να "συνδέσω μηχανήματα με midi, για να τα ελέγχω καλύτερα", όπως λες, είναι πολύ δύσκολο και άκριβο όταν μιλάμε για πετάλια κιθάρας (κιθαρίστας είμαι).

 

Από την άλλη όμως, μένει σαν αποτέλεσμα ότι από το midi ζητάω κάτι πολύ-πολύ απλό: να ανοίγει και να κλείνει κάποιες από τα loops του (αυτό το link που παράθεσα, λόγου χάριν, έχει 4 loops).

Με αυτό στο μυαλό, πιστεύω ότι θα γίνεται να βρεθεί μία άκρη.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στο pedalboard μου, χρησιμοποιώ ήδη την πεταλιέρα για delay,reverb και διάφορα άλλα.

Δεν μπορώ, λοιπόν, με το υπάρχον setup να αγοράσω ένα ξεχωριστό midi controller, όπως για παράδειγμα το fc-300, γιατί θα χάσω όλα αυτά που χρησιμοποιώ στην πεταλιέρα μου.

Όχι απαραίτητα. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι μπορεί να σου προσφέρει εις βάθος ένα τέτοιο ή κάποιο παρόμοιο προϊόν (π.χ. FCB-1010 με την ανάλογη υποστήριξη φυσικά). Αλλά τέλως πάντων, αφού σε βολεύει έτσι, όπως θες. Εσύ θα παίξεις, όχι εγώ.

 

Επομένως, σαν ερώτημα, μένει το αν η πεταλιέρα μου (Line 6 POD X3 live) δύναται να επικοινωνήσει με midi εντολές σαν αυτές που θέλει το εκάστοτε midi looper.

Αν για παράδειγμα το midi looper (κατ'εμέ κάτι σαν audio patch bay ή audio router ελεγχόμενο μέσω Midi) θέλει απλές εντολές τύπου PC (Program Change) και η πεταλιέρα σου μπορεί να τις στείλει είσαι o.k.

Αν θέλει τίποτα πιό προχωρημένο από εντολές Midi όπως για παράδειγμα SysEx (που δεν το νομίζω) και η πεταλέρα σου δεν μπορεί να στείλει τότε πιθανότατα να έχεις κάποιες δυσκολίες.

 

Πρέπει να ρωτήσω στην υποστήριξη της Line6 για να μάθω.

Όχι. Διάβασε τα manual και των δύο προϊόντων. Στον τομέα που αναφέρει Midi Implementation Chart θα δεις τι στέλνει και τι δέχεται το κάθε προϊόν μέσω Midi. Επίσης θα έχει και κάποιο παράδειγμα που θα αφορά Midi συνδεσμολογία.

 

Υποθέτω πως ασχολείσαι με keyboards.

Λιγάκι, όχι τίποτα το ιδιαίτερο, τώρα μαθαίνω κάποια τραγούδια, αργότερα θα διαβάσω και κλίμακες.

 

Το να "συνδέσω μηχανήματα με midi, για να τα ελέγχω καλύτερα", όπως λες, είναι πολύ δύσκολο και άκριβο όταν μιλάμε για πετάλια κιθάρας (κιθαρίστας είμαι).

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Ειδικά αν θες να στήσεις σωστά ένα τέτοιου είδους automation setup. Απλά για τους τεχνολογικά entry level κιθαρίστες αυτά τα μηχανήματα καθώς και τα νούμερα είναι εκτός ορίων, αφού το μέτρο σύγκρισης είναι το κόστος από τα πεταλάκια. Αυτά αφορούν άτομα με απαιτήσεις. Αυτό όμως που ρωτάς στο αρχικό post είναι απαιτήσεων. Καταλήγεις όμως να "φρενάρεις" όταν βλέπεις το οικονομικό. Πολύ λογικό.

 

Από την άλλη όμως, μένει σαν αποτέλεσμα ότι από το midi ζητάω κάτι πολύ-πολύ απλό: να ανοίγει και να κλείνει κάποιες από τα loops του (αυτό το link που παράθεσα, λόγου χάριν, έχει 4 loops).

Ακριβώς. Ζητάς κάτι πάρα μα πάρα πολύ απλό από το Midi μέσω του audio "looper" φυσικά. Δεν χρησιμοποιείς το Midi "επί της ουσίας" και σε όλο του το φάσμα.

 

Με αυτό στο μυαλό, πιστεύω ότι θα γίνεται να βρεθεί μία άκρη.

Πιστεύω πως ναι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι μπορεί να σου προσφέρει εις βάθος ένα τέτοιο ή κάποιο παρόμοιο προϊόν (π.χ. FCB-1010 με την ανάλογη υποστήριξη φυσικά). Αλλά τέλως πάντων, αφού σε βολεύει έτσι, όπως θες. Εσύ θα παίξεις, όχι εγώ.

Προφανώς και ξέρω τι μπορεί να μου προσφέρει σε βάθος.  :)

Βασικό μου ζητούμενο όμως, ακόμα και από το αρχικό μου post, ήταν να αξιοποιήσω, ει δυνατόν, τον υπάρχων εξοπλισμό μου.

Αν ήθελα μια πιο πλήρη λύση, θα αγόραζα ένα Octaswitch για παράδειγμα, που έχει looping και controlling  επάνω.

 

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Ειδικά αν θες να στήσεις σωστά ένα τέτοιου είδους automation setup. Απλά για τους τεχνολογικά entry level κιθαρίστες αυτά τα μηχανήματα καθώς και τα νούμερα είναι εκτός ορίων, αφού το μέτρο σύγκρισης είναι το κόστος από τα πεταλάκια. Αυτά αφορούν άτομα με απαιτήσεις. Αυτό όμως που ρωτάς στο αρχικό post είναι απαιτήσεων. Καταλήγεις όμως να "φρενάρεις" όταν βλέπεις το οικονομικό. Πολύ λογικό.

 

Σωστά όλα αυτά που λες, αλλά δεν είναι ανάγκη να ελέγχω με midi όλα τα πετάλια μου, ακόμα και αν είμαι εντελώς απαιτητικός χρήστης.

Μπορώ απλά να τα έχω looped και να ανοίγω όσα χρειάζομαι.

Αν θέλω να αλλάξω κάτι, το αλλάζω και με το χέρι.

Αν δεν μπορώ να το αλλάξω με το χέρι, για οποιονδήποτε λόγο, τότε ας πάρω ένα δεύτερο ίδιο πετάλι.

Και πάλι, το κόστος θα είναι μικρότερο από τα περισσότερα midi πετάλια.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου