Προς το περιεχόμενο

Ρεπερτόριο - Έλεος πια!


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σύμφωνοι…αλλά μερικά αριστουργηματικά μουσικά θέματα χρειάζεσαι πολύ καλή τεχνική για να τα παίξεις…χρειάζεται και η ταχύτητα αρκεί να υπάρχει ουσία..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σιγουρα.συμφωνω οτι πρεπει η τεχνικη να υπαρχει παντα οπως και η ταχυτητα.ολα βοηθανε και ειναι απαραιτητα πολλες φορες.αν και εγω ποτε δεν με ενδιεφερε να παιξω γρηγορα αλλα να παιζω τις σωστες νοτες στην σωστη στιγμη και γενικα να εχει ουσια το παιξιμο μου,βλεπω οτι θα ηθελα να εχω και την ταχυτητα ωρες ωρες οχι μονο επειδη χρειαζεται αλλα για να μου φευγει και η κ....λα.οσο να ναι πορωνεσαι με το γρηγορο παιξιμο μερικες φορες.(οχι ομως γρηγορα σαν τον malmsteen χωρις ουσια---βλεπε g3 με vai,satriani---στα τελευταια του.ωχχχ..ελπιζω να μην ανοιγω πολεμο.γουστα ειναι αυτα παιδια :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το θεμα ειναι απλο...

Αν σου αρεσει ενα τραγουδι το ακους απο το cd, θες να το μελετησεις

καλυτερα να το αλλαξεις, να το φερεις στα μετρα σου οπως οι HIM με το WICKED GAME

προσωπικα δεν μου αρεσουν αλλα μιας και μ'αρεσει η goth φαση το βρηκα ακρως ενδιαφερων.

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αλλα ολα αυτα που λετε αφορουν μπαντες που ειναι μαζι πολύ καιρό. εγω ας πουμε με το τωρινο μου συγκροτημα ειμαστε απο τον δεκεμβρη μαζι. τον γεναρη καναμε ενα Live ετσι για την εμπειρία και να για να δεσουμε περισσοτερο μεταξυ μας. και φυσικα ηταν ολα διασκευές. Προσπαθησαμε να μην παιξουμε τα τραγουδια σουπες αλλα καποια γνωστα μεν αλλα οχι τοσο χιλιοειπωμενα. Σιγουρα δε θα μου αρεσε ουτε εμενα ενα σετλιστ τυπου paranoid,smoke on the water,nothing else matters,don't cry,fear of the dark ας πουμε...Απλά θελω να πω οτι οι πρωτες συναυλίες ενος συγκροτηματος ειναι αναγνωριστικές και με κυριο σκοπό το δεσιμο και την αποκτηση εμπειριών. Και ειναι σαφές οτι σε αυτες θα παιξεις διασκευες. Προσωπικα σαν ακροατης βαριεμαι σιγουρα να ακουω τα ιδια και τα ιδια αλλα απο την αλλη αν ειναι καλοπαιγμενα το ευχαριστιεμαι. Οπως επισης βαριεμαι να παω να δω μια μπαντα αγνωστη η οποια παιζει μονο δικα της κομματια. Προσωπικα θεωρω πως μια καλη εμφανιση απο πλευρας ρεπερτοριο (στο ειδος μου) ειναι π.χ. 15 τραγουδια, 5 δικα σου και 10 αλλων όχι ομως οι "σουπες"... λιγο πιο ψαγμενα που να σε αντιπροσωπευουν. Και μακαρι τα 5 δικα σου να αξιζουν πραγματικα και να μην ειναι μια βλακεια και μιση οπως τα περισσοτερα που ακουμε απο ερασιτεχνικα συγκροτηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογή ρεπερτορίου... Ωραίο θέμα για συζήτηση. Σχεδόν τόσο δύσκολο

όσο το να βρεις όνομα για την μπάντα. Μπορεί να προκαλέσει ατελείωτες

συζητήσεις και να ακούγονται διάφορα και να μην συμφωνεί κανείς και και και ...

 

Εμείς με τη μπάντα μου το έχουμε λύσει το θέμα ως εξής: Το ρεπερτόριο

το διαλέγει η τραγουδίστρια. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Είναι λίγο αυταρχική

λύση αλλά είναι πολύ καλή λύση γιατι

α) όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει

β) αυτή ξέρει τι της πάει και τι μπορεί να ακουστεί καλύτερα από τη φωνή

της

 

Ναι ξέρω τι σκέφτεστε τώρα "μα κι ο κιθαρίστας ξέρει ποιο σόλο παίζει καλύτερα" σκεφτείτε όμως ότι ο μέσος ακροατής ακούει κυρίως τη φωνή

(τι να κάνουμε ζούμε στην εποχή του fame story και πλέον μόνο οι τραγουδιστές είναι οι 'φίρμες')

 

Δε λέω ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση απλά λέω τι κανουμε εμείς.

Το πιο σημαντικό είναι να επιλέγονται κομμάτια που η μπάντα τα παίζει

καλύτερα. Σε εμάς αυτό δουλεύει ως εξής: τα τραγούδια που της αρέσουν

τα λέει τόσο καλά που μας πωρώνει όλους και παίζουμε όλοι καλύτερα! Ετσι επιβραβεύεται η πρακτική μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wind....μπράβο συμφωνω απολυτα με το πως βγαζετε κομμάτια...απλά εμας ο τραγουδιστής μας δεν έχει καμία επιγνωση ποσο δυσκολο είναι ενα κομμάτι η εαν υπάρχει πιθανοτητα να διασκεδάσει καποιος με αυτα...

χμμμμ κάτι ακούσα και για malmsteen...λοιπόν ο ανθρωπος είναι γραφικός και συγκεκριμένα και στο g3 κουραστικός....όμως ο πρωτος του δίσκος...Rising Force....πιστεύω θαπρεπε να ακουστεί απο κάθε κιθαρίστα απλά και μόνο για να ακούσει τα καλά στοιχεία....έτσι κιαλλιώς είναι γνωστο οτι παίζει με patterns και όλα τα υπολοιπα είναι ίδια..και επειδή είμαι σε μια περιεργη φάση δεν ξέρω και γω γιατί!θέλω να βγάλω όλο το Black Star...έχω να πω ότι ο τυπας όσο βλάκας και ναναι...έχει ενα δεξί κωλόχερο το οποίο θάθελα πολύ να τοχω συνδιασμένο με την τρέλα του Vai και την συνθετική δινοτhτα του kotzen. πάω να ξαναπαίξω 24536251 φορές τα sweep του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου