Προς το περιεχόμενο

uc33e


pianistas78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά σας παιδιά!!θέλω να σας ρωτήσω το εξής : έχω αυτό εδώ http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1210&products_id=1725

 

και σκέφτομαι να πάρω αυτό εδώ :

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?manufacturers_id=83&products_id=3789

 

αν βάλω το midi out από το fatar στο midi in από το uc33e και μετά το usb του uc33e στον υπολογιστή θα μπορώ να παιζω ήχους μέσω keyboard από τα vst?

δεν έχει η κάρτα ήχου (onboard) θύρα για midi και επειδή μου χρειάζεται ένας controller σκέφτηκα αυτό!!

 

κάποιος που το έχει ας μου πεί να τον ρωτήσω

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε pianistas αν δε χριάζεσαι το uc33 σαν controller δεν είναι ανάγκη να το πάρεις μόνο και μόνο για να το έχεις σαν midi interface.

μπορείς να πάρεις κατι σαν κι αυτά

 

http://www.tweakheadz.com/laboratory/so_you_want_to_build_yer_studio.htm

 

και να σου στοιχίσει πολύ-πολύ φτηνότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει η κάρτα ήχου (onboard) θύρα για midi και επειδή μου χρειάζεται ένας controller σκέφτηκα αυτό!!

 

 

τώρα το είδα :?

οπότε ακυρη η παραπάνω απάντηση,μπορείς να κάνεις αυτο που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπαν και οι προλαλήσαντες παραπάνω δεν χρειάζεται να πας σε τέτοια αγορά. Αν θες να κάνεις πάντως multi track recording με κάποιο software sequencer πχ Nuendo τότε σε βλέπω για αλλαγή κάρτας ήχου. H onboard χάνει πολύ χρόνο κοινώς latency όπως σου είπε και ο edessaios, με αποτέλεσμα το κάθε track σου να παίζει στο γάμο του Καραγκιόζη. Φρόντισε η καινούρια κάρτα που θα πάρεις να έχει midi interface απο μόνη της και καθάρισες. Όσο για το midi σε usb καλώδιο της m-audio είναι μια λύση αλλά έχω αντιμετωπίσει μερικά προβλήματα σε μερικές εφαρμογές. Για να παίξεις με κάποιο midi controller μέσω usb κάποιο vst απο τον υπολογιστή σου είναι ok.

 

Εγώ έκανα τον κόπο να το αγοράσω για την ακόλουθη εφαρμογή αλλά στάθηκα άτυχος καθότι δεν μου δούλεψε ποτέ για αυτό που θα περιγράψω παρακάτω.

 

Εχω μεταξύ άλλων κι ενα casio cz-101. Ήθελα να του περάσω ήχους μέσω midi (αρχεία syx) Συνδέοντάς το με το m-audio uno δεν κατάφερα τίποτα. Όταν δοκίμασα να συνδέσω το casio με την κάρτα κατευθείαν δούλεψε κανονικά.

 

Ίσως βέβαια να φταίει και to casio διότι απαιτεί αμφίδρομη ισχυρή χειραψία (handshake) midi in/out που ίσως δεν εξασφαλίζεται όταν στο κύκλωμα υπάρχει usb. Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω. Πάντως με το ίδιο καλώδιο κι άλλος φίλος συνάντησε ίδιες δυσκολίες για αυτή τη δουλειά. (syx dump σε casio cz-101)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου χρειάζεται όπως και να έχει ο controller.Απλά ρώτησα σήμερα στην ελίνα και μου είπε πως δεν γίνεται!!!Θά θελα στον controller να αναθέσω λειτουργίες pitch bend αλλαγή patterns ήχων κτλ....Γίνεται?βασικά έχω ηχεία 5:1 και αν πάρω κάρτα ήχου θα πρέπει να πάρω ηχεία!!!ΤΙ προτείνεται και από τα 2?όχι τρελλές τιμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι midi interface έχει το fatar και το uc-33? Aν έχουν midi in out αλλά και thru κάνεις ο,τι θες. Σκέψου οτι θες κύκλωμα midi τριών συσκευών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου