Προς το περιεχόμενο

Jbl Mrx 515 και crown ενισχυτης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα την παρέα!

 

Θέλω ανα αγοράσω τα mrx 515 και αναφέρουν οτι είναι 400 watt continuous / 800 watt programm / 1600 watt peak.

 

Τι ακριβώς εννοούν?

Εγώ κατάλαβα οτι μπορώ να βαλω ενισχυτη 400 W/8 Ω  για ένα ηχείο ανα κανάλι κ αν φορτώσω δυο ηχεια σε καθε καναλι θα πρεπει ο ενισχυτής να είναι 800 W/4Ω ανα κανάλι.

 

Καλά έχω καταλάβει η εννοούν αλλο πράγμα με την εννοια programm??????

 

Και για να τα συνδιάσω με ψρος ενισχυτή λέω να πάρω τον XTi 2000.

 

Παρακαλώ όποις μπορεί να βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε μου εχω τα Behringer 215xl ενταξει δεν σαν τα Jbl αλλα αυτο που καταλαβενω εγω

απο αυτα τα στοιχεια γτ καπως ετσι το λεει και στα δικα μου με διαφορα στους αριθμους ομως...το ερμηνευω ως εξης:

 

400watt continuous ειναι οτι τοσο ειναι τα rms του ενος ηχειου

800watt programm  και τα δυο μαζι...δηλαδη οτι σε σειρα βγαζουν 800watt

1600watt peak το αποκορυφωμα τον ηχειων...η στιγμιαια ενταση.....

 

Τωρα το αναφερει για το ενα και για τα δυο θα σε γελασω....

Μπορει να κανω και λαθος αλλα ετσι πιστευω πως ειναι....

 

Για τον ενισχυτη ειναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ και θα σε βγαλει ανετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ WATT ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΩΣ PROGRAM ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ. Ο ΧΤΙ 2000 ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑ ΤΑ MRX 515. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΣ ΤΟΝ ΧΤΙ 4000 Η ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑΝ CROWN XLS 5000 ΚΑΙ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΕΠΑΙΖΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ. ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΣΤΑ 3/4 ΕΝΤΑΣΗΣ ΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω ανα αγοράσω τα mrx 515 και αναφέρουν οτι είναι 400 watt continuous / 800 watt programm / 1600 watt peak.

Τι ακριβώς εννοούν?

 

Continuous power ή average power

 

αφορά την ικανότητα που έχει το ηχείο,να διαχειρίζεται για μεγάλη χρονική  διάρκεια, μια συγκεκριμένη (μέγιστη) τιμή ισχύος (πχ 400w στο δικό σου παράδειγμα), χωρίς να παραμορφώνει το σήμα, και να έχει την καλύτερη απόδοση των συχνοτήτων που είναι κατασκευασμένο ν'αποδίδει.

 

Η μετρήσεις γίνονται με τη διαδικασία RMS (Root-Mean-Square) είναι η μόνη αξιόπιστη και αυτή που θα πρεπει να λαμβάνουμε υπ'οψιν.

 

Program power ή Music power

 

είναι η ικανότητα που έχει το ηχείο να διαχειρίζεται για μεγάλη χρονική διάρκεια, μια συγκεκριμένη τιμή ισχύος, χωρίς να πάθει ζημιά, με ανισσόροπη όμως απόδοση συχνοτικά, και πολύ πιθανή παραμόρφωση στο σήμα.

 

Δεν υπάρχει διαδικασία μέτρησης,απλά ορίζεται απ'τους κατασκευαστές ως η διπλάσια της average (στο παράδειγμά σου 800w).

 

Peak power

 

είναι η μέγιστη ισχύς, που μπορεί να δεχτεί το ηχείο στιγμιαία,  χωρίς να πάθει ζημιά.

 

Ούτε εδώ υπάρχει διαδικασία μέτρησης, απλά ορίζεται απ'τους κατασκευαστές ως η τετραπλάσια της average ( στο παράδειγμά σου 1600w).

 

Τα ίδια ισχύουν και για τους ενισχυτές, με τη μόνη διαφορά ότι ο ενισχυτής στέλνει ισχύ, ενώ το ηχείο λαμβάνει.

 

Έτσι αν θες να επιλέξεις ενισχυτή και ηχειο(α), θα πρέπει η average (continuous) power και των 2 να ταιριάζουν για να εξασφαλίσεις ομαλή λειτουργία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ότι ο xti 4000 είναι μεγάλος. μάλιστα ένας ηχολήπτης που είχε πει ότι είναι μικρός, ο συγκεκριμένος ηχολήπτης δούλευε 2 ηχεία σε κάθε κανάλι αλλα με ενισχυτή lab γκρίπεν fp 3400 που στον προτείνω ανεπιφύλακτα!!! αλλα πάλι δεν σου τον προτείνω γιατί έχει 3 φορες τα λεφτά του xti 4000. πάντως εγώ αν έπαιρνα τα mrx 515 θα επέλεγα τον crown xls 5000 ο οποιος είναι αναλογικώς γιατί δεν μου αρέσουν και πολλοί οι ψηφιακοί.όπως σου είπα και παραπάνω ξέρω ένα μαγαζί που έχει 2 mrx 515 και τα δουλεύει με xls 5000 στα 3/4 τις ισχύς του χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς παραμορφώσεις. αν το υπολογίσεις τα 3/4 του xls 5000 είναι περίπου 800watt/8ohm. τώρα αν θέλεις να πάρεις τον xti 4000 δεν νομίζω ότι θα πρέπει να τον δουλεύεις στα 3/4 αλλα στα 4/4 δηλαδή στο τέρμα. εγώ έχω τα yamaha αχ10 που έχουν 125w "κοντινιους", 250w program και 500w peak και τα δουλεύω με έναν yamaha p2500σ που δουλεύει 275w ανά κανάλι στα 8ohm και δεν έχω κανένα πρόβλημα, και τον έχω στα 4/4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vazontas 2 hxeia se ena kanali, rixno tin antistasi sta 4Ω.

 

ara avebainei i apodosi tou enisxuti.ta mrx 515 sta 4 Ω  posa watt xreiazontai?

Γράφε ελληνικά παρακαλώ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάζοντας 2 ηχεία σε ένα κανάλι ρίχνω την αντίσταση που βλέπει ο ενισχυτής στα

4 Ω.  τα mrx 515 στα 4 Ω ποσα watt χρειαίζονται???

 

 

 

Γνωρίζει κανείς κατι για την τελευταία μου ερώτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε, όταν βάζεις 2 ηχεία σε ένα κανάλι πράγματι αλλάζει η αντίσταση του ενισχυτή, η αντίσταση των ηχείων όμως δεν αλλάζει, παραμένει αυτή που είναι. Και 2 ηχεία να βάλεις σε κάθε κανάλι πάλι στα 8 ohm θα παίζουν, ο ενισχυτής όμως θα παίζει στα 4 ohm. Οπότε τα ηχεία, όσα και να βάλεις, θα παίζουν με τα watt που λένε. Ρώτησα και έναν καθηγητή μου που ασχολείται χρόνια με P.A. συστήματα και μου είπε ότι τα συγκεκριμένα ηχεία θέλουν 800 watt ενισχυτή ανά κανάλι και ότι αν βάλεις μικρότερο ενισχυτή τζάμπα τα χαραμίζεις γιατί δεν θα μπορούν να αποδόσουν σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου